סיקור מקיף

תמונות ראשונות ממאדים אחרי הנחיתה המוצלחת של הרובר "התמדה"(שידור חי)

התמונות, ברזולוציה נמוכה צולמו על ידי מצלמות הדרך של התמדה (פרזרבירנס) ונראה בהם הנוף הסמוך לאיזור הנחיתה

זוהי התמונה הראשונה ששודרה מהרובר התמדה של נאס"א לאחר הנגיעה בקרקע מאדים ב -18 בפברואר 2021. הנוף הנשקף מאחת ממצלמות הדרך של התמדה, מוסתר בחלקו על ידי מכסה אבק. צילום: נאס"א / JPL-Caltech
זוהי התמונה הראשונה ששודרה מהרובר התמדה של נאס"א לאחר הנגיעה בקרקע מאדים ב -18 בפברואר 2021. הנוף הנשקף מאחת ממצלמות הדרך של התמדה, מוסתר בחלקו על ידי מכסה אבק. צילום: נאס"א / JPL-Caltech

רובר התמדה (פרזרבירנס) של נאס"א שנחת הלילה במאדים של נאס"א שידר את התמונות הראשונות שלו מעל פני כוכב הלכת האדום. התמונה מגיעה ממצלמות המיועדות להימנעות מסכנות שהתמדה צפוי להתיקל בהם במהלך נסיעותיו, (Hazcams)  והן גם מסייעות לנהיגה האוטונומית. מכסי המגן הברורים מעל מצלמות אלה עדיין פועלים. תמונות ראשונות אלה הן גרסאות ברזולוציה נמוכה או מה שמכונה "תמונות ממוזערות". גרסאות ברזולוציה גבוהה יותר תהיינה זמינות מאוחר יותר.

הרובר שוגר במסגרת משימת מאדים 2020 ,מכף קנברל, פלורידה, ב- 30 ביולי 2020 וכאמור הערב, 18 בפברואר 2021 הוא נחת.

שידור הנחיתה בטלוויזיה של נאס"א

הנחיתה הצליחה, עכשיו לעבודה המדעית

שלבי המפתח של משימת מאדים 2020 היו שיגור, שייט, הגעה (כניסה, ירידה ונחיתה), ומה שנותר הוא לעקוב אחר הפעילות בשטח שמתחילה כעת. במהלך משימה ראשונית שתימשך שנת מאדים אחת (כ- 687 ימי כדור הארץ), תחקור פרזרבירנס את במכתש ג'יזרו תעסוק ביעדים מדעיים בעדיפות גבוהה לחקר המאדים. מטרת מפתח למשימת ההתמדה במאדים היא אסטרוביולוגיה , כולל חיפוש אחר סימני חיים מיקרוביאלים קדומים. 

התמונות הראשונות מגיעות לחדר הבקרה של פרזרבירנס. צילום: נאס"א / JPL-Caltech
התמונות הראשונות מגיעות לחדר הבקרה של פרזרבירנס. צילום: נאס"א / JPL-Caltech

פרזרבירנס גם יאפיין את האקלים והגיאולוגיה של מאדים, יסלול את הדרך לחקירה אנושית של  כוכב הלכת האדום, ויהיה המשימה הפלנטרית הראשונה לאסוף ולשמור במטמון סלעים מאדים ורגולית (סלע ואבק שבור). חללית עתידית בעשור הבא תנחת ותאסוף את הדגימות הללו להשבה לכדור הארץ.

הרובר התמדה נוחתת באמצעות כבלים המשתלשלים ממה שמכונה "עגורן מאדים". החללית ממשיכה הלאה לאחר ניתוק הכבלים והרכב יוצא לדרך עצמאית. הדבר נעשה כדי לחסוך דלק הדרוש להנחתה של חללית כה גדולה על חשבון הציוד המדעי. המחשה:  נאס"א / JPL-Caltech
הרובר התמדה נוחתת באמצעות כבלים המשתלשלים ממה שמכונה "עגורן מאדים". החללית ממשיכה הלאה לאחר ניתוק הכבלים והרכב יוצא לדרך עצמאית. הדבר נעשה כדי לחסוך דלק הדרוש להנחתה של חללית כה גדולה על חשבון הציוד המדעי. המחשה: נאס"א / JPL-Caltech

הרחפן הראשון בכוכב לכת אחר

מסוק ה- Ingenuity Mars,  המחובר לבטן הרובר ישוחרר ממנו ויבצע משימות באתרים מרוחקים מהרובר עצמו, ישנע חבילות מחקר לאיזורים שהרובר לא יכול להגיע אליהם,  וכן יצלם את הדרך שצפויה לרובר כך שמערכת הנהיגה האוטונומית שלו תוכל לנוע 200 מטרים ביום.

הרובר התמדה יהיה החללית התשיעית של סוכנות החלל האמריקנית לנחות בכוכב הלכת האדום והרובר החמישי. לצד אפיון הגיאולוגיה והאקלים של מאדים , וסלילת הדרך לטיסות מאויישות מעבר למסלול הירח, הרובר מתמקד באסטרוביולוגיה, או בחקר החיים ברחבי היקום. על ההתמדה מוטלת החיפוש אחר סימנים מובהקים לכך שחיים מיקרוביאלים עשויים היו להתקיים על מאדים לפני מיליארדי שנים. היא תאסוף דגימות ליבת סלע בצינורות מתכת, ומשימות עתידיות יחזירו דגימות אלה לכדור הארץ לצורך מחקר מעמיק יותר.

"אם לצטט את קארל סייגן," אמר ג'נטרי לי, המהנדס הראשי של מנהל המדע הפלנטרי במעבדת הנעת הסילונים של נאס"א, "" אם אנו רואים קיפוד בוהה במצלמה, היינו יודעים שיש חיים עכשוויים ובוודאי עתיקים על מאדים, אך בהתבסס על התנסויות העבר שלנו, אירוע כזה אינו סביר ביותר. טענות יוצאות דופן דורשות ראיות יוצאות דופן, והגילוי שהחיים קיימים במקומות אחרים ביקום יהיה בהחלט יוצא דופן. "

בשבוע האחרון הגיעו למסלול סביב מאדים החללית הופ של איחוד האמירויות, והחללית טיאנוואן 1 של סוכנות החלל הסינית. בהמשך צפויים הסינים להנחית מתוכה נחתת ומתוכה ייצא רכב שטח, מבצע מורכב למדינה שזו משימת הנחיתה הראשונה שלה במאדים.

עוד בנושא באתר הידען:

3 תגובות

  1. מרתק. אולי יהיה אפשר לפתוח צוהר לעולמות מקבילים??? או שזאת תהיה תיבת פנדורה???

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן