סיקור מקיף

תם מחזור הציקדות ל-2004 – ישובו ב-2021

אבי בליזובסקי ואריה סתר

מחזור 2004 מת, מחזור 2021 נולד – ציקדות בארה”ב, ביוני. לפני מותה הטילה כל נקבה כ-600 ביצים

קישור ישיר לדף זה: https://www.hayadan.org.il/cicades0704.html

הסרנדות הזמזמניות שלהן גוועו. השמים התרוקנו ממעופן. פגריהן, שהציפו את המדרכות, נעלמו. מחזור ציקדות 2004 איננו.

ואולם, על העצים בכמה מדינות בארה”ב – בעיקר בחוף המזרחי ובמערב התיכון, מתחיל דור הציקדות הבא את מחזור החיים שלו – בן 17 השנים, שמתחיל מתחת לאדמה ונגמר על המדרכות והכבישים בערים האמריקאיות.

בשבועות הקרובים יבקעו מיליארדי זחלי ציקדות לבנים, שאינם גדולים יותר מזרעי שומשום, מביצים הצמודות לענפי העצים. הזחלים, בעלי עיניים אדומות בורקות, יחפרו את דרכם לשורשי העצים, שאותם הם מוצצים בשקיקה, ולא יגיחו מתחת לאדמה עד 2021, כעבור 17 שנים.

לדברי ג’ין קריטסקי, פרופסור לביולוגיה בקולג’ “מאונט סנט ג’וזף” בסינסינטי, רוב בני האדם לא ישימו לב למסלול שיעברו זחלי הציקדות עד שיגיעו לאדמה, משום שהזחלים קטנים כל כך. ואולם, אם יתבוננו בהם בשעה הנכונה, הם יראו מעין גשם של גצים היורד מהעצים.

מיליארדי ציקדות הציפו בחודשיים האחרונים שטחים גדולים של ארה”ב – מניו ג’רסי עד וירג’יניה, במדינות דרומיות כמו טנסי ובחלקים מאוהיו ואינדיאנה. הציקדות הגיחו ממקומות המסתור שלהן מתחת לעצים, השילו את עורן ועפו. הזכרים השמיעו קריאות הזדווגות רועשות.

ואולם, באמצע יוני החלו הציקדות לגווע. הפעולה האחרונה של נקבות הציקדה, לפני שהסתלקו מהעולם, היתה להטיל את הביצים – כ-600 ביצים כל אחת.

העולם הוא מקום מסוכן לזחלים שבקעו מקני הביצים. בדרכם למחפורות שמתחת לאדמה נהפכים הזחלים למטרה עיקרית לטורפים כמו חרקים ותיקנים. ואם הקרקע קשה מדי, הם לא מצליחים להגיע לשורשי העצים. לדברי מייק ראופ, חוקר חרקים מאוניברסיטת מרילנד בארה”ב שעקב אחרי מחזור הציקדות של הקיץ האחרון, שיעור התמותה של הזחלים בשנתיים הראשונות הוא בסביבות 90%.

נשאלת השאלה, מדוע מבלות אותן ציקדות את שלב הילדות שלהן, כל כך הרבה שנים בתוך האדמה ומדוע דווקא 17 שנים?
אם מחזור חיים כזה ארוך אינו עובדה מספיק מדהימה, אז עובדה מדהימה נוספת היא שידועים עוד שני מינים של ציקדות עם מחזור חיים רב שנתי – אחד בו מחזור החיים הוא גם של 17 שנים (שייתכן והתפתח בצורה עצמאית ונפרדת מזה של הציקדות המפורסמות של מזרח ארה”ב) ועוד מין שמחזור החיים שלו הוא של 13 שנים.
מה המיוחד במספרים 13 ו-17 שמינים שונים של ציקדות בחרו במספרי שנים כאלה, כאורך מחזור החיים שלהם?
התשובה היא ששני מספרים אלה הם ראשוניים – ולא כל כך קטנים (קטנים יותר הם 11, 7, 5 וכו’.)
טקטיקה אבולוציונית זו נקראת הצפה. המין המתרבה במהירות ומפתיע את הטורפים שלו ואת מקורות המזון שלו בבת אחת, סיכויים לשרוד ולהעביר את התכונה הזו לדור הבא גבוהים. במקרה של הציקאדות זה הגיע לידי אבסורד.

לידיעה בסאן חוזה מרקורי
ידען אבולוציה בפעולה

 

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~897413860~~~197&SiteName=hayadan

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן