סיקור מקיף

תיעוד ראשון של דולפין עם צלקות מתקיפת כריש בישראל

בנובמבר 2019 זיהו החוקרים דולפין שתויג במספר 1359, באורך של כשלושה מטרים. כשזיהו אותו שוב לפני מספר שבועות, הם גילו להפתעתם צלקות משוננות על צידי גופו. לאחר שהתעמקו בתמונות שצילמו ואף התייעצו עם מומחים מהעולם, קבעו כולם כי מדובר בצלקות שמגיעות מתקיפת כריש

כריש שהותקף על ידי דולפין. באדיבות אוניברסיטת חיפה
דולפין שהותקף על ידי כריש. באדיבות אוניברסיטת חיפה

לראשונה בישראל, אותר דולפין שעבר התקפה על ידי כריש. הדולפין ועליו צלקות התקיפה אותר וצולם על ידי חוקרי תחנת מוריס קהאן לחקר הים של בית הספר למדעי הים ע"ש ליאון צ'רני באוניברסיטת חיפה. "במשך 20 שנים שאני חוקר את אוכלוסיית הדולפינים בישראל עוד לא ראיתי עדויות לדולפין שהותקף על ידי כריש. נמשיך לעקוב אחר אוכלוסיית הדולפינים במטרה להבין האם זהו אירוע תקיפה חריג או תופעה חדשה", אמר ד"ר אביעד שיינין, ראש תחום טורפי העל בתחנת מוריס קאהן בבית הספר למדעי הים ע"ש ליאון צ'רני באוניברסיטת חיפה.

במסגרת מחקר אקולוגי ארוך טווח של אוכלוסיית הדולפינים המקומית, מקיימים חוקרי אוניברסיטת חיפה  בשיתוף עם המרכז לחינוך וספורט ימי אשדוד, סקר דולפינים שגרתי מול חופי אשדוד. בנובמבר 2019 זיהו החוקרים דולפין שתויג במספר 1359, באורך של כשלושה מטרים. כשזיהו אותו שוב לפני מספר שבועות, הם גילו להפתעתם צלקות משוננות על צידי גופו. לאחר שהתעמקו בתמונות שצילמו ואף התייעצו עם מומחים מהעולם, קבעו כולם כי מדובר בצלקות שמגיעות מתקיפת כריש – ולמעשה, התיעוד הראשון בישראל של דולפין חי שעבר תקיפת כריש. לדבריו של ד"ר שייניין, על פי ניתוח הצלקות ומיני הכרישים המתועדים באזורנו, חלק מהחוקרים מעריכים כי מדובר בתקיפה של כריש עפרורי, שנע בין אורך של 3-4 מטרים או כריש ששזים אפור, שיכול להגיע לאורך של כחמישה מטרים, אולם הוא הדגיש כי לא ניתן לקבוע בוודאות את מין הכריש התוקף מצורת הצלקת.

לדבריו של ד"ר שיינין, מחקרים בעולם לגבי שני מיני כרישים אלה מצאו כי הם תוקפים וצדים דולפינים, אולם במשך 20 שנות מחקריו בישראל הוא לא ראה כל עדות לכך. "באזורים שבהם חיים כרישים גדולים כמו עמלץ או כרישי טיגריס אנחנו רואים דולפינים רבים עם סימני צלקות. מכיוון שכאן בישראל לא זיהינו עד כה דולפין אחד עם צלקות הביאה אותנו לחשוב שאין – או כמעט אין – תקיפות כאלה. העדות החדשה מחייבת אותנו לבדוק האם מדובר במקרה בודד או בתופעה חדשה", הוא סיכם.

2 תגובות

  1. לצוד את הכרישים ולהעלים אותם לפני שיצודו אותנו כמו המקרה שהיה בסיני באוקטובר 2020 בו ילד קיפח את חייו בגלל כריש

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן