סיקור מקיף

תוחלת החיים של דבורת הדבש עלולה להיות מחצית ממה שהייתה לפני 50 שנה

החוקרים מעריכים כי נתון זה הוא הגורם או לפחות קשור מאוד לתסמונת קריסת הכוורות

מאת דייב גולסון, פרופסור לביולוגיה (אבולוציה, התנהגות וסביבה), אוניברסיטת סאסקס

מאמר חדש מראה כי תוחלת החיים של דבורת הדבש הבוגרת הצטמצמה בכמעט 50% ב-50 השנים האחרונות. הרשימה האדומה האירופית לדבורים מצביעה על כך שכמעט אחד מכל עשרה מינים של דבורי בר עומד בפני הכחדה. תארו לעצמכם כיצד היינו מגיבים אם תוחלת החיים האנושית הייתה יורדת בחצי. המקבילה תהיה אם האישה הממוצעת בבריטניה הייתה חיה עד גיל 41 במקום 82 (בישראל 42 במקום כמעט 84.5 א.ב)

העתיד שלנו משולב בזה של הדבורים. ללא דבורים ומאביקים אחרים, לא נוכל לגדל את רוב היבולים שאנו תלויים בהם למאכל.

מחקר זה יכול לעזור להסביר את השיעור הגבוה של מקרי קריסת הכוורות ברחבי העולם בעשורים האחרונים. מספר מקרי המוות של דבורים היו חמורים במיוחד בארה"ב בחורף 2006-7, כאשר כמה כוורנים מסחריים איבדו 90% מהמושבות שלהם.

שיעורים גבוהים ובלתי מוסברים של מקרי מוות ממושבות דבורים דווחו גם בקנדה, אוסטרליה, בלגיה, צרפת, הולנד, יוון, איטליה, פורטוגל, ספרד, שוויץ, גרמניה, פינלנד ופולין. בחורף הקר של 2012-13, 29% ממושבות דבורי הדבש בבריטניה מתו.

50 שנות נתונים

המחברים, אנתוני נירמן ודניס ואן אנגלסדורפ מאוניברסיטת מרילנד, השתמשו במודלים מתמטיים כדי להראות שתוחלת חיים נמוכה יותר של דבורים עלולה להוביל למוות המוני במושבה. על פי המחקר שלהם, מאז 1969, תוחלת החיים של דבורת הדבש בארה"ב ירדה מחציון של 34 ימים ל-18 ימים בלבד.

החוקרים חקרו דבורים  פועלות שהוצאו מכוורות והוחזקו בכלובים, ולא דבורי בר, מה שאולי השפיע על תוצאותיהן. אבל אם לא, משהו מדאיג באמת קורה.

המחברים מאמינים כי דבורי הדבש המודרניות עשויות לסבול משכיחות גבוהה יותר של מחלות כמו נגיף הכנף המעוותת, שהפך נפוץ יותר מאז גילויו לפני 40 שנה, בשל ההתפשטות העולמית של הנשא שלו, קרדית הוורואה. דבורים מודרניות עשויות להיחלש על ידי דורות חדשים של חומרי הדברה שלא היו קיימים לפני 50 שנה.

לעתים קרובות האבקה שהדבורים מזינות לזחלים שלהן מזוהמת בחומרי הדברה. הדבר עלול להחמיר את המצב מכיוון שדבורים שנחשפו למינונים נמוכים של קבוצת חומרי הדברה רעילה מאוד שנקראת ניאוניקוטינואידים גילו עמידות פחותה למחלות.

הסבר נוסף שמציעים המחברים הוא שייתכן שהגנים של הדבורים השתנו. ברירה מלאכותית (על ידי כוורנים) או טבעית עשויה להעדיף דבורים בעלות תוחלת חיים קצרה יותר. מדענים רואים את זה קורה במינים אחרים. לדוגמה, דגי בקלה מגיעים לבגרות כיום מוקדם יותר  ובגודל קטן יותר משום שדיג יתר גורם לכך שדגים כמעט ולא שורדים מספיק זמן כדי לגדול.

אולי גורמי עקה בעולם המודרני, כמו חומרי הדברה ומחלות, גורמים לדבורי הדבש לשרוד רק לעתים רחוקות במשך זמן רב. כך שהאבולוציה שלהם עשויה להעדיף אורח חיים מהיר ומוות בגיל צעיר.

הבעיה של כולם

הדבורים כבר מתמודדות עם לחצים רבים על הישרדותן. מחקר נפרד של  אוניברסיטת בריסטול, שפורסם בנובמבר 2022, מצא כי דשנים משנים את השדה החשמלי של הצמחים, מה שמשנה את האופן שבו דבורים חשות פרחים. הדבר דוחה אותם מלבקר פרחים אלה ובית הגידול של הדבורים הולך ונעלם. מאז שנות ה-30 של המאה ה-20, 97% משדות   פרחי הבר אבדו בבריטניה ככל שהחקלאות התעצמה.

מרתק ככל שיהיה, המחקר החדש מעלה יותר שאלות ממה שהוא עונה עליהן (כפי שמדע טוב עושה בדרך כלל). הנתונים מבוססים על קבוצות של דבורים עובדות המוחזקות בכלובים. שיטה זו משמשת לעתים קרובות כדי לחקור את ההשפעות של גורמי עקה (כגון חומרי הדברה) על דבורים.

בניסויים מסוג זה, חוקרים בדרך כלל היו מקימים קבוצות ביקורת באותו זמן ובתנאים זהים. נירמן וואן אנגלסדורפ השתמשו בנתונים ההיסטוריים מקבוצות ביקורת במחקרים רבים כאלה שבוצעו ברחבי ארה"ב מאז 1969. כפי שהמחברים מודים, זוהי חולשה בדו"ח שלהם.

הם לא יכולים להבטיח שתנאי המעבדה נשארו זהים מאז 1969. אולי מחקרים ישנים יותר נטו להשתמש בכוורות עץ ומחקרים מודרניים יותר השתמשו בפלסטיק. גדלי הכלובים עשויים להיות קטנים או גדולים יותר. זרימת האויר באינקובטורים המודרניים עשויה כעת להיות מהירה יותר – או איטית יותר. פרטים כאלה מצוינים לעתים רחוקות. כל דבר שהשתנה ב-50 השנים האחרונות יכול להסביר את הירידה בתוחלת החיים.

לא יהיה קל למדענים לפענח את ממצאי המחקר. אבל אם היינו יכולים למצוא נתונים היסטוריים על תוחלת החיים של דבורת הדבש הפראית מעשורים קודמים, היינו יכולים להשוות אותם למדידות מהעולם של היום. זה יעזור למדענים לשלול את האפשרות שתוצאות המחקר הושפעו מתנאי המעבדה.

ירידה בתוחלת החיים של הדבורים פירושה הפחתה בהאבקה. דבורים וחרקים מאביקים אחרים חיוניים ליבול טוב עבור 75% מהיבולים שאנו מגדלים ברחבי העולם. הם גם מאביקים כ-80% מכלל צמחי הבר. כל מיני הדבורים מתמודדים עם אתגרים דומים לאלו של דבורי הדבש, אך איננו יודעים אם תוחלת החיים שלהם השתנתה. אם הדבורים באמת חיות פחות זמן בטבע, עלינו לדעת מדוע.

למאמר ב-The Conversation

עוד בנושא באתר הידען:

2 תגובות

  1. לגבי קריסת הכוורות , היינו בביקור במכוורת יד מרדכי , הם טענו שגילו כבר שזה מחומר כימי חקלאי שמסתבר שהוא פוגע בכוורות ולטענתם הפסקת השימוש בו פתרה את התעלומה הזאת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן