סיקור מקיף

תהליך ההתגוננות של נגיף השפעת בפני תרופה הודגם לראשונה במלואו בידי חוקר מהאוני.

המחקר התפרסם לאחרונה בכתב העת Proteins

קישור ישיר לדף זה: https://www.hayadan.org.il/hujivirus070904.html

המאבק בווירוסים הוא לעיתים מתסכל. גם כשמגלים כיצד להשמיד אותם, הם מוצאים דרך להתגונן מפני הטיפול האנטי-ויראלי ולנטרל אותו.

איך בדיוק הם עושים את זה? בכתבת שער שפורסמה לאחרונה בכתב העת Proteins חושף פרופ' ישעיהו (שי) ארקין מהמחלקה לכימיה ביולוגית במכון למדעי החיים שבאוניברסיטה העברית בירושלים, כיצד נגיף השפעת משנה צורתו ומצליח לנטרל את התרופה האנטי-ויראלית סימטרל (שם גנרי).

לתגלית זו השלכות חשובות מפני שהיא עשויה להוביל את חוקרי התרופות לפתח אמצעים חדשים ויעילים יותר לחסימת נגיף השפעת ונגיפים אחרים.

"השפעת", מדגיש פרופ' ארקין, "היא גורם עיקרי למוות, על אף שרבים נוטים לראות בה מטרד עונתי לא נעים". בארה"ב השפעת היא גורם המוות העיקרי ממחלות זיהומיות, שתובע כ- 40,000 קורבנות בשנה, בייחוד מקרב אוכלוסיית הקשישים.

צוות המחקר של פרופ' ארקין מהאוניברסיטה העברית, כלל את הסטודנטים פלג אסטרחן ואיתמר קאס, וכן את ד"ר מאט קופר מאוניברסיטת קיימברידג' בבריטניה.

תרופת הסימטרל, אשר ניתנת בשלב מוקדם של הופעת תסמיני מחלת השפעת, מכוּונת להשמדת הנגיף. מרכיבי התרופה נקשרים אל הנגיף וחוסמים את התעלה המרכזית שלו שמהווה מנגנון לוויסות החומציות. שמירת רמת החומציות הנאותה חיונית להמשך קיומו ולתפקודו של הנגיף.

אולם, במקום להיכנע נוקט נגיף השפעת בפעולות התנגדות משלו: אם על ידי הצרת התעלה שלו כדי למנוע מהאלמנטים החוסמים שבתרופה להיקשר וליצור חסימה; או על ידי הרחבת התעלה כך שהאלמנטים החוסמים יוכלו להיכנס לתוכה אך לא יוכלו לחסום אותה לגמרי (ראה איורים להמחשה). פרופ' ארקין מציין כי הפעולה האחרונה היא מפתיעה ולא צפויה.

בעוד שעצם ההתנגדות של הנגיף לתרופה כבר הייתה ידועה, פרופ' ארקין אומר שלראשונה הודגמה הפעילות הממשית שעומדת מאחורי פעולת ההתנגדות. זאת משום שעד היום התרכזו החוקרים רק בבחינת פעולת ההיקשרות של החוסמים אל הנגיף, ולא בתהליך שמתרחש בתוך התעלה עצמה, והתקשו לראות את התמונה במלואה.

"מעתה", מסכם פרופ' ארקין, "במחקרים אנטי-ויראליים, יש לקחת בחשבון מידע חדש זה על יכולות המוטציה של נגיף השפעת".
ידען החיידקים
https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~943089811~~~244&SiteName=hayadan

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן