סיקור מקיף

תארי ד"ר כבוד ועמית כבוד לאישים ופרסי מצויינות לחוקרים

במסגרת אירועי חבר הנאמנים של אוניברסיטת תל אביב התקיימו מספר טקסים בהם הוענקו אותות ותארים לאנשים שהשפיעו על המדע, תארי ד"ר כבוד ועוד * בין מקבלי התארים: ד"ר ארנה ברי, חיים באר, עו"ד חנינא ברנדס, חנה זהר ופרופ' שפי גולדווסר ממכון ויצמן. בין החוקרים המצטיינים ההפרופסורים אמליה פרידמן, דלית רום שילוני, יוסי יובל ודומניקו אקוסטיני

נשיא אוניברסיטת ת"א, פרופ' אריאל פורת מעניק את הפרס לד"ר אורנה ברי. צילום: חן גלילי
נשיא אוניברסיטת ת"א, פרופ' אריאל פורת מעניק את הפרס לד"ר אורנה ברי. צילום: חן גלילי

פרס רמניסיאנו לשנת 2021 הוענק לד"ר ארנה ברי

פרס הכלכלה ע"ש הוגו רמניסיאנו ז"ל, לשנת 2021, הוענק הערב (א') לד"ר ארנה ברי במסגרת אירוע חבר הנאמנים של אוניברסיטת תל אביב, שהתקיים היום בהשתתפות מכובדים רבים מקרב האקדמיה, התעשייה, הצבא ורבים נוספים הנמנים על חוג מקורביה של ד"ר ברי.

רמניסיאנו היה תעשיין טקסטיל מצליח ונחשב לאחד מגדולי התורמים למדינת ישראל. הפרס על שמו ניתן כהוקרה על הישגים בכלכלה, בטכנולוגיה, במחקר ובפיתוח בישראל.

חברי ועדת הפרס באוניברסיטת תל אביב הנם: נשיא האוניברסיטה  פרופ' אריאל פורת, דקאן הפקולטה להנדסה פרופ' יוסי רוזנוקס, נציג החוג לכלכלה פרופ' אפרים צדקה, סגן נשיא האוניברסיטה לקשרי חוץ  עמוס אלעד, יו"ר רשות החדשנות והמדען הראשי במשרד הכלכלה והתעשייה עמי אפלבאום.

בנמקם את בחירתם אמרו חברי ועדת הפרס בין היתר: "ד"ר ארנה ברי היא מדענית מחשב, אשת עסקים ויזמת הייטק מוערכת, פורצת דרך ומעוררת השראה במגזרי המדע, הטכנולוגיה וההון סיכון בישראל. במהלך הקריירה המקצועית שלה, הנפרשת על פני עשרות שנים, היא מילאה תפקידים בכירים בצמתים רבים וחשובים בהייטק הישראלי ומוכרת בזכות פועלה לקידום המצוינות, היזמות והחדשנות בתעשייה ובכלכלה הישראלית".

ד"ר ברי החליטה לתרום את כספי הפרס במלואם למרכז הרפואי "שיבא-תל השומר",  למטרת קידום המחקר הקליני במדע הנתונים ובבינה מלאכותית בתחום הגינקו-אונקולוגיה. המחקר, בהובלתו של ד"ר יעקב קורח, יאגם נתונים ממחקרים קליניים ובאמצעות טכנולוגיות למידת מכונה יאפשר לרופאים לשפר את הטיפול בחולות ולהשיג פריצת דרך בחדשנות הדיגיטלית בתחום הגינקו-אונקולוגיה. ד"ר קורח הוא חבר סגל קליני בביה"ס לרפואה של אוניברסיטת תל אביב ומכהן כראש המחלקה לגינקו-אונקולוגיה במרכז הרפואי "שיבא-תל השומר".

ד"ר ארנה ברי שיתפה בשיקולים שהובילו להחלטתה הייחודית והמרגשת: "תקשוב מערכת הבריאות צריך לעמוד בראש סדר העדיפויות של הממשלה, כמפתח להאצת הצמיחה במשק. ההתמודדות של המדינה עם מגפת הקורונה, הדגימה והוכיחה עד כמה היה קריטי הסיוע שקיבלה מערכת הבריאות מהאקדמיה, ממערכת הבטחון ומחברות עסקיות במשק. בעקבות התנדבותי בוועדה הלאומית לבינה מלאכותית ולמדע הנתונים של תל"ם, נוכחתי בשיתוף הפעולה החשוב הקיים בין המרכז הרפואי 'שיבא' ואוניברסיטת תל אביב ולצד היכרותי האישית כמטופלת עם פועלו של ד"ר יעקב קורח, היה  לי ברור כי אתרום את כספי הפרס לקידום המחקר הקליני בהובלתו". ברי הוסיפה: "לצד תקשוב מערכת הבריאות, מטרה נוספת שצריכה לעלות גבוה בסדר העדיפויות הממשלתי הינה עבוד השפה העברית, על מנת שהקדמה הטכנולוגית תגיע לכל תלמיד ואזרח במדינה".

ד"ר ברי מלאה מגוון תפקידי מפתח בעלי השפעה ציבורית וחברתית במהלך הקריירה שלה, בהם: שותפה להקמת חברת אורנט טכנולוגיות תקשורת שנמכרה לסימנס העולמית; המדענית הראשית במשרד התעשייה והמסחר (תפקיד המוכר כיום כיו"ר ומנכ"ל רשות החדשנות) ; יו"ר איגוד קרנות ההון סיכון הישראלי (IVA), יו"ר קרן בירד ישראל-ארה"ב, ושותפה עצמאית בקרן הון סיכון ג'מיני. כמו כן החזיקה בתפקידי יעוץ וניהול מחקר מדעי

בחברות פיברוניקס, IBM , אינטל, אלביט ו UNISYS וכיהנה כדירקטורית בחברות רבות, בהן  Primesense ו"רמות", חברת מסחור הטכנולוגיות של אוניברסיטת תל אביב.

במסגרת תפקידה כסגנית נשיא בחברת EMC (לימים Dell Technologies) וכמנכ"לית מרכז המצוינות של החברה בישראל, פעלה רבות בתיאום עם בכירי הממשלה, הצבא, האקדמיה, התעשייה והעירייה, להקמת פארק התעשיות עתירות המידע בבאר שבע. לאחרונה מונתה לדירקטורית לטכנולוגיה במשרד ה-CTO בחברת Google Cloud.

במסגרת פועלה הציבורי, כיהנה ד"ר ברי כיו"ר לשכת המסחר ישראל-אוסטרליה, כחברת נשיאות האיגוד לאלקטרוניקה והתוכנה, וכיו"ר הוועד המנהל במכללה האקדמית ת"א-יפו. היא הייתה חברת ועדת ברודט וועדת טישלר שהוקמו לבחינת תקציב הביטחון של ממשלת ישראל. בשנים האחרונות שימשה כיו"ר שתי ועדות מטעם תל"ם (תשתיות לאומיות למחקר ופיתוח) מיסודה של האקדמיה הישראלית למדעים. ועדות אלה הניבו תוכניות לאומיות עבור כלל רשויות המחקר והפיתוח (ות"ת, מפא"ת, רשות החדשנות, וכן משרד המדע והטכנולוגיה בשיתוף עם אגף התקציבים במשרד האוצר). היקף התוכניות עומד על מיליארדי שקלים למשך חמש שנות פעילותן.

לצד אלה, לקחה על עצמה  ד"ר ברי שלל תפקידים התנדבותיים. בין היתר,  כדירקטורית בעמותת קו משווה לקידום שוויון בתעסוקת אקדמאים ערבים, כפעילה  בארגון "נשים במחקר תעשייתי" של הנציבות האירופית וכחברת צוות המחקר של ACM, הארגון החינוכי הגדול בעולם לקידום המחשוב כמדע וכמקצוע. בנוסף, שימשה כמנטורית במסגרות רבות לנשים צעירות בתעשיית ההייטק, בין היתר בארגון Women2Women ועוד.

בין הפרסים שהוענקו לה במהלך השנים בארץ ובעולם: אות 'יקירת הנגב' מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב על פועלה רב השנים לקידום חזון הנגב כאזור כלכלי-חברתי פורח; אות הכבוד של 'היכל התהילה הבינלאומי לנשים במדע וטכנולוגיה (WITI Hall of Fame)', על תרומתה לקידום המצוינות, היזמות והחדשנות בחברה ובקהילה הטכנולוגית הישראלית והבינלאומית.

את הערכים המנחים אותה בעשייתה היזמית וההתנדבותית, ספגה בבית הוריה. אביה יואש צידון היה חבר הכנסת ואל"ם במילואים בחיל האוויר, תעשיין ופעיל העפלה. אמה ראיסה צידון הייתה אחות מוסמכת במקצועה, שעבדה שנים ארוכות בשירותי הרפואה הציבורית במגזר החרדי. לד"ר ברי שלושה ילדים וארבעה נכדים.

אוניברסיטת תל-אביב הכריזה על הזוכים בתארי דוקטור כבוד לשנת 2021: חיים באר, עו"ד חנינא ברנדס, חנה זהר ופרופ' שפי גולדווסר * תוארי עמית כבוד יוענקו תיאטרון גשר וליוסף בר נתן

בתמונה(מימין לשמאל): חיים באר, יוסי בר נתן, לנה קריינדלין, פרופ' שפי גולדווסר, חנה זהר ועו"ד חנינא ברנדס. צילום: ישראל הדרי
בתמונה(מימין לשמאל): חיים באר, יוסי בר נתן, לנה קריינדלין, פרופ' שפי גולדווסר, חנה זהר ועו"ד חנינא ברנדס. צילום: ישראל הדרי

כמדי שנה אוניברסיטת תל-אביב מעניקה בטקס חגיגי תארי כבוד לשורת דמויות ציבוריות מובילות, חוקרים פורצי דרך ומנהיגים מעוררי השראה מהארץ ומהעולם.

בין מקבלי תואר דוקטור כבוד:

מר חיים באר, סופר ומשורר ישראלי, פרופסור אמריטוס לספרות עברית באוניברסיטת בן גוריון.

התואר מוענק לו על תרומתו יוצאת הדופן לתרבות הישראלית כאחד הסופרים ומבקרי הספרות האהובים במדינה, המיטיב לבאר את הזיכרון והזהות של עמנו, על יכולתו הנדירה להפיח רוח חיים בלשון הקודש ובעברית העכשווית עבור ציבורים נרחבים, על יצירותיו הספרותיות המרתקות, המשלבות בתוכן את ערכי הדת לצד ערכים חילוניים, וצוללות לעומקה של הרוחניות היהודית, על רוחו העשויה ללא חת ודבקותו באמונותיו גם בנושאים שנויים במחלוקת, ועל מאמציו הבלתי נלאים לבנות גשר המחבר בין קבוצות נבדלות בחברה הישראלית ולחתור ללכידות חברתית.

עו"ד חנינא ברנדס, שותף ומייסד נשיץ ברנדס אמיר

התואר מוענק לו על תרומתו החשובה למערכת המשפט הישראלית, על ראיית הנולד וזיהוי הפוטנציאל האדיר הטמון בתעשיות ההייטק והביו-טק להעצמת המשק הישראלי, על נדיבות רוחו ופועלו למען מוסדות ציבור מגוונים בישראל, ועל מעורבותו רבת-השנים בפעילותה של אוניברסיטת תל אביב, כחבר בחבר הנאמנים וכתורם לפקולטה למשפטים ע"ש בוכמן.

חנה זהר, מייסדת קו לעובד

התואר מוענק לה על מסירותה ופועלה לחיזוק המרקם של החברה הישראלית לאורך עשרות שנים, על מפעל חיים מעורר השראה בקידום הקול החברתי וההתנדבות האזרחית, על החזון שגילתה בהקמת ובהנהגת עמותת 'קו לעובד', ועל מחויבותה העמוקה לביסוס תנאי העסקה הוגנים בשוק העבודה הישראלי ולמניעת ניצול עובדים, המסייעת בהגנה על זכויות אדם ואזרח ברחבי מדינת ישראל – בין היתר בשיתוף עם הפקולטה למשפטים ע"ש בוכמן באוניברסיטת תל אביב.

פרופ' שפרירה 'שפי' גולדווסר, חוקרת ישראלית-אמריקאית בתחום מדעי המחשב והקריפטוגרפיה. פרופסור להנדסת חשמל במכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס ופרופסור למתמטיקה במכון ויצמן למדע ברחובות

התואר מוענק לה על יוצאת הדופן לתיאוריה של מדעי המחשב לאורך קרוב לארבעים שנה, על עבודותיה פורצות הדרך בתורת הסיבוכיות ובקריפטוגרפיה, שהיו לאבני יסוד במחקר והולידו תת-תחומים חדשים,  על השפעתה הרבה כאחת ממייסדי הקריפטוגרפיה המודרנית, בין היתר כממציאה-שותפה של הוכחות באפס ידיעה ותגליות נוספות שחוללו שינוי מהותי בתפיסות יסוד בתחום, על החותם העמוק שהותירה, כמורה וכמנטורית, בדורות של חוקרים צעירים בישראל ובארה"ב, אשר רבים מהם היו למדענים יידועי-שם בזכות עצמם ועל קשריה החמים והפוריים עם מדענים ישראלים, ביניהם חוקרים מאוניברסיטת תל אביב.

בין מקבלי תואר עמית כבוד:

יוסף בר נתן, איש עסקים ופילנתרופ

התואר מוענק לו על מסירותו הרבה לעירו תל אביב ולרווחתם של תושביה, על קריירה מפוארת בת חמישים שנה כמייסד ויו"ר של חברת ביטוח מצליחה,  על מחויבותו העמוקה לחיזוק החברה הישראלית, שבאה לידי ביטוי במגוון יוזמות חברתיות וקהילתיות ועל עשייה ציבורית נרחבת עבור עמותות המעניקות הזדמנות שווה למגזרים המוחלשים ביותר ומגשרות על פערים חברתיים.

תיאטרון גשר

התואר מוענק לתיאטרון על מעמדו כאחד ממוסדות התרבות המקוריים והנועזים בישראל לאורך שלושים שנה, על הצלחתו יוצאת הדופן בהקמת בית אמנותי לעולים מוכשרים ממדינות ברית המועצות לשעבר, על גישתו הייחודית לאמנויות הבמה, המשלבת בין המסורת הרוסית לבין שיטות חדשניות, ומייצרת  חוויית תיאטרון מרוממת נפש, ועל יכולתו המרשימה לגשר בין תרבויות ולשונות בתוך החברה הישראלית, ולהביא את האמנות הישראלית אל קהל בינלאומי.

אוניברסיטת תל אביב העניקה את פרס ע"ש משפחת קדר למצוינות מחקרית לארבעה חוקרים מצטיינים על הישגים פורצי דרך

תמונה קבוצתית של זוכי פרס קדר: (מימין לשמאל): פרופ' דלית רום שילוני, פרופ' דומניקו אגוסטיני, פרופ' אמליה פרידמן ופרופ' יוסי יובל. קרדיט: ישראל הדרי.
תמונה קבוצתית של זוכי פרס קדר: (מימין לשמאל): פרופ' דלית רום שילוני, פרופ' דומניקו אגוסטיני, פרופ' אמליה פרידמן ופרופ' יוסי יובל. קרדיט: ישראל הדרי.

במסגרת אירועי חבר הנאמנים, אוניברסיטת תל אביב העניקה את פרס קדר לעידוד מצוינות במחקר לארבעה חוקרים מצטיינים בתחומי המדעים ומדעי הרוח. ועדת הפרס בחרה את הזוכים על פי הקריטריונים הבאים: מחקר פורץ דרך, חוקר יוצא דופן, איכות ההוראה (הן ההוראה הפרונטלית והן הנחיית סטודנטים לתארים מתקדמים), קבלת מענקי מחקר מקרנות תחרותיות, איכות וכמות הפרסומים המדעיים (מאמרים ו/או ספרים) ומעמד בקהילה המדעית העולמית (הרצאות בכנסים וחסויות ממדענים מובילים). פרס ע"ש משפחת קדר למצוינות מחקרית מוענק השנה לארבעה חוקרים המובילים בתחומם:

  • בקטגוריית החוקרת הבכירה במדעים זכתה פרופ' אמליה פרידמן מביה"ס להנדסת חשמל, הפקולטה להנדסה ע"ש איבי ואלדר פליישמן.  הפרס מוענק לה על הקריירה האקדמית המזהירה, ארוכת השנים שלה בתחום המחקר המאתגר של תורת הבקרה.
  • בקטגוריית החוקרת הבכירה במדעי הרוח זכתה פרופ' דלית רום שילוני מהחוג למקרא, הפקולטה למדעי הרוח ע"ש לסטר וסאלי אנטין. הפרס מוענק לה על עבודתה  המורכבת בתחום הספרות הנבואית והישגיה המחקריים אשר מיצבו אותה כמובילת תחום חקר התנ"ך והשפיעו רבות על תחום המחקר בכללותו.
  • בקטגוריית החוקר הצעיר במדעים זכה פרופ' יוסי יובל מביה"ס לזואולוגיה, ראש ביה"ס סגול למדעי המוח, הפקולטה למדעי החיים ע"ש גורג' ס' וייז. הפרס מוענק לו על תכנית המחקר המגוונת, חדשנית ופורצת דרך שלו בתחום חקר ההתנהגות וחקר המוח תוך שימוש בעטלפים כחיות מודל. פרופ' יובל משתמש בידע הלקוח מעולם העטלפים לשימושים ביוטכנולוגיים מגוונים.
  • בקטגוריית החוקר הצעיר במדעי הרוח זכה פרופ' דומניקו אגוסטיני מהחוג להיסטוריה כללית, הפקולטה למדעי הרוח ע"ש לסטר וסאלי אנטין. הפרס מוענק לו על מחקרו יוצא הדופן המתמקד בהערכה מחודשת של הרעיונות  האפוקליפטיים והאסכטולוגיים באיראן ומקורם בשלהי העת העתיקה, וכן על טיעוניו החדשניים אשר אפשרו להסתכל על תחום המחקר מנקודות מבט חדשות וליצור מתודולוגיות מחקר חדשות.

פרופ' דן פאר, סגן הנשיא למחקר ופיתוח, יו"ר ועדת פרס ע"ש משפחת קדר: "פרס קדר הוא אות הצטיינות לחוקרים המובילים בתחומם באוניברסיטת תל אביב לצד ההשקעה בהוראה וחינוך דור העתיד. הפרס משקף את הגיוון המחקרי המצוין של האוניברסיטה ואנו גאים להעניק אותו."

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן