סיקור מקיף

שנת החלום של הציפורים, עם או בלי חלומות

ייתכן שהפעילות המוחית של ציפורי שיר בזמן שינה דומה לזו של יונקים

ציפור שיר מקבוצת הפרושיים. עם ובלי תנועות עין מהירות. תצלום: אוניברסיטת שיקגו

קישור ישיר לדף זה: https://www.hayadan.org.il/zipporhalom.html

התכונות שבעבר חשבו כי הן מייחדות את האדם משאר בעלי החיים החלו לצוץ במאה השנים האחרונות בהקשרים לא אנושיים. התברר שעורבים משתמשים בכלים, שתוכים יודעים לספור ושדולפינים ושימפנזים מפגינים עורמה אם לא רמאות לשמה.

באופן דומה נהוג היה לחשוב שהיונקים שונים משאר בעלי החיים משום שבמוחם מצוי החלק המפותח ביותר במוח – קליפת המוח. לפיכך, כך נהוג היה לחשוב, רק יונקים חווים שינה עם תנועות עין מהירות (REM) ושינה ללא תנועות עין מהירות (non-REM). בזמן שנת – REM המכונה "שנת חלום" – העיניים סגורות ונעות במהירות והפעילות החשמלית במוח מתאפיינת בתדר גבוה ובמשרעת גל נמוכה. לעומת זאת, בשנת non-REM(המכונה "שינה ללא חלומות") האותות החשמליים הם בתדר נמוך ובמשרעת גל גבוהה. דפוס השינה השלישי המאפיין יונקים הוא שלב ביניים, בין REM ל-.non-REM

כעת ממצאים חדשים שהוצגו במפגש השנתי של האגודה למדעי המוח בניו אורלינס מצביעים על כך שלחלק מהציפורים יש דפוסי שינה דומים לאלה של יונקים. פיליפ לואו, סטודנט לתואר מתקדם במכון סאלק למחקרים ביולוגיים בקליפורניה, וחוקרים מאוניברסיטת שיקגו גילו כי ציפורי שיר חוות שנת ,REM שנת non-REM ושלב ביניים – בדיוק כמו בני אדם. בנוסף, בלילה, ככל שהשעות חולפות, כך הולכת ומתארכת במוחן של ציפורי השיר ומופיעה לעתים תכופות יותר שנת ,REM בדומה לתהליך המתרחש במוחם של יונקים.

אין מחלוקת על כך שלציפורי שיר, שהן מהציפורים המפותחות ביותר, אין קליפת מוח. אולם יש מדענים הטוענים כי במוחן של ציפורים אלה יש אזורים המאפשרים את ביצועם של חלק מהתפקודים שעליהם אחראית קליפת המוח אצל יונקים. לואו ועמיתיו טוענים כי קליפת מוח אינה הכרחית לצורך קיומם של דפוסי השינה המאפיינים יונקים.

לואו ועמיתיו תיעדו את הפעילות החשמלית במוחן של ציפורים מקבוצת הפרושיים בשעה שישנו ועקבו אחרי תנועות עיניהן של הציפורים בעזרת מצלמות אינפרה אדום. הם מצאו כי שלושת שלבי השינה המוכרים אצל יונקים מאפיינים גם את הפרושים הישנים. המדענים הבחינו גם בכמה "אותות אקזוטיים" בשלב הביניים, הדומים מאוד לדפוס פעילות חשמלית שנחשב עד כה לסימן היכר של שנת יונקים. הבנת האותות האלה תצריך מחקרים נוספים.
נראה שהממצאים, שעדיין לא פורסמו, יעוררו מחלוקת, שכן קבוצות חוקרים אחרות לא הצליחו להבחין בשנת REM אצל פרושים. אולם נראה כי הממצאים של לואו ועמיתיו נתמכים על ידי ממצאיו של מחקר גדול על מוחות ציפורים שערך אנדרו אייווניוק, פסיכולוג מאוניברסיטת קלייטון שבאוסטרליה. אייווניוק ושותפיו אספו מידע על המבנה והגודל של מוחות ציפורים אצל יותר מ-1,400 מינים, ובהם למעלה מ-150 מיני תוכים. המטרה היתה להשוות את התפתחות המוח, ההתנהגות החברתית והיכולת השכלית של הציפורים לאלה של פרימאטים.

בשלבים הראשונים המחקר התמקד בתוכים, בשל כישוריהם השכליים המפורסמים. עד כה גילו החוקרים כי היחס בין גודלם של אזורים שונים במוח לבין גודלו של הגוף דומה אצל ציפורים ואצל פרימאטים. הדמיון בולט במיוחד באזורים האחראים על משימות שכליות מורכבות. לחלק מהתוכים יש אפילו מוחות גדולים יותר מאשר לפרימאטים בעלי משקל זהה.

ממצא מעניין נוסף, כך לדברי ד"ר אייווניוק, הוא שאצל חלק מציפורי השיר גודלו היחסי של החלק הקדמי של המוח דומה לזה של יונקים. בהתבסס על ממצאים אלה ועל ממצאיו של לואו, אייווניוק מעלה שתי טענות: ראשית, שמחקרים קודמים על דפוסי השינה של ציפורים היו פגומים וציפורים רבות מלבד פרושיים חוות שנת REM ושנת ;non-REM ושנית, שייתכן כי לציפורים רבות יש יכולות קוגניטיוויות מרשימות בדומה לתוכים.
ידען אבולוציה בפעולה

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~699395475~~~196&SiteName=hayadan

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן