סיקור מקיף

שמונת לווייני התלמידים תבל שוגרו בהצלחה והחלו לשלוח אותות

שרת החדשנות, המדע והטכנולוגיה, אורית פרקש הכהן: תוכנית תבל מקדמת את הידע המדעי והטכנולוגי של התלמידים ומעוררת סקרנות והשראה לעסוק בתחום. היא אחת התכניות המרגשות של משרד המדע וסוכנות החלל בכך שמחברת בין אנשים ובין עמים, ועושה שינוי חברתי." * אורי אורון מנכ"ל סוכנות החלל הישראלית: ״לוויני תבל היא עדות נוספת ליכולתה הטכנולוגית של תלמידי ישראל וליכולת של החלל לחבר בין המגזרים״

אירוע שיגור לוויני תבל, 13/1/22. צילום: רונן חורש, לע"מ
אירוע שיגור לוויני תבל, 13/1/22. צילום: רונן חורש, לע"מ

שמונת לווני תבל שתוכננו, פותחו ונבנו על ידי תלמידים ותלמידות מרחבי הארץ של סוכנות החלל הישראלית במשרד החדשנות המדע והטכנולוגיה, שוגרו אתמול, 13 בינואר, מכן השיגור בכף קנוורל בפלורידה בשעה 17:30 על גבי משגר FALCON של חברת SPACEX כשעה וחצי לאחר השיגור נפרדו שמונת לוויני תבל מהמשגר ונכנסו למסלולם המתוכנן בהצלחה.

בהמשך דווח כי מרכז המדעים בהרצליה, שחדר הבקרה שבו משמש לתקשורת עם כל הלוויינים כי כולם נתנו אות חיים במעבר הראשון, על אף שהיו בזווית נמוכה מעל האופק.

שידור שיגור משימת TRANSIT-3 של ספייס אפ שהעלה לחלל 106 לוויינים למסלול מסונכרן שמש ובהם לווייני התלמידים מישראל – תבל

שרת החדשנות, המדע והטכנולוגיה, אורית פרקש הכהן: "תכנית תב"ל של סוכנות החלל הישראלית במשרדי בה תלמידים מ-8 רשויות שונות, יהודים וערבים, בנו לווינים שישוגרו לחלל מהווה ההתנסות חווייתית ומעשית בתכנון ובבניית לוויין, מקדמת את הידע המדעי והטכנולוגי של התלמידים ומעוררת סקרנות והשראה לעסוק בתחום. היא אחת התכניות המרגשות של משרד המדע וסוכנות החלל בכך שמחברת בין אנשים ובין עמים, ועושה שינוי חברתי."

תא"ל (מיל') אורי אורון, מנכ"ל סוכנות החלל הישראלית: "תוכנית תב"ל היא תוכנית חינוכית מדעית פורצת דרך ברמה העולמית. לראשונה, תלמידי תיכון משמונה רשויות שונות בנו במקביל ושיגרו 8 לוויינים. את התוכנית שהקימה ומימנה סוכנות החלל הישראלית במשרד החדשנות, המדע והטכנולוגיה, ניהל והוציא לפועל מרכז המדעים בהרצליה  בכישרון רב. לוויני תבל הוא פרויקט מעורר השראה ומהווה עדות ליכולתה הטכנולוגית של תלמידי ישראל, וליכולת של החלל לחבר בין כל המגזרים – יהודי, ערבי, דתי וחילוני, מכל רחבי הארץ.  בוגרי התוכנית, בני המשפחות שלהם וכלל  הגופים הפדגוגים המלווים אותם השיגו הישג מרשים ביותר. נוכחנו כולנו כי יש בחלל את הפוטנציאל לחבר , ליזום, להשיג ולהצליח. זוהי אבן דרך ראשונה בתוכנית, אך לאור הצלחתה אני יודע כי בעקבותיה תהינה תוכניות נוספות."

בשעה 17:30 בצהריים שעון ישראל, נפרדו לוויני תבל מהמשגר והערב, כמה שעות בודדות אחרי צפויה להתקבל התשדורת ראשונה מהלוויין לחדר הבקרה במוקדים: ירוחם, הרצליה, שער הנגב – ולהוכיח למעשה שהלווין לא רק שוגר לחלל אלא הוא גם חי בחלל.

את פרויקט תבל, תלמידים בונים לוויינים, יזמה ומובילה סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע והטכנולוגיה בשיתוף המרכז למדעים הרצליה שליוו מקצועית את הקבוצות וזו פעם הראשונה בעולם שמשוגרים בו זמנית לחלל 8 לוויינים שנבנו על ידי תלמידים ותלמידות.

8 צוותים של תלמידים ותלמידות מחטיבות הביניים ברחבי הארץ השתתפו בפרויקט, 8 רשויות מקומיות, מהפריפריה החברתית והגאוגרפית, מהמגזר החילוני, הדתי והלא יהודי, 8 רשויות המייצגות את הפסיפס החברתי הישראלי כולו: שער הנגב, אופקים, ירוחם, טייבה, נצרת, מעלה אדומים, גבעת שמואל וקריית אתא. 

בכל אחת מהרשויות, התלמידים לצד פיתוח ובניית הלוויין, הקימו תשתית מתאימה: חדר נקי לבניית הלוויין, לפעילויות אינטגרציה ובדיקת הלוויינים. תחנות תקשורת שיאפשרו מעקב אחר הלוויינים, קבלת טלמטריה ונתונים מדעיים.

להרחבה ראו ראיון שנערך על ידי אתר הידען עם שרון משאל, רכזת תחום החלל במרכז למדעים הרצליה לקראת השיגור.

אירוע שיגור לוויני תבל, 13/1/22. צילום: רונן חורש, לע"מ
אירוע שיגור לוויני תבל, 13/1/22. צילום: רונן חורש, לע"מ
אירוע שיגור לוויני תבל, 13/1/22. צילום: רונן חורש, לע"מ
מנהל סוכנות החלל הישראלית אורי אורון ומנכ"לית משרד החדשנות, המדע והטכנולוגיה הילה חדד-חמלניק, באירוע שיגור לוויני תבל, 13/1/22. צילום: רונן חורש, לע"מ
שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

3 תגובות

  1. עוד אנימציה מבית היוצר של סוכנויות החלל.
    כמה טמבל צריך להיות כדי להאמין לזה?

  2. בכייה לדורות. עוד זבל לחלל, עוד זיהום אור, שלא לדבר על יתר הסכנות שצפויות מפגרי הלווינים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן