שיגור האנדוור נדחה בשל דליפת חמצן מתא הצוות

אבי בליזובסקי

נאס"א השעתה את שיגור החללית אנדוור שנועד להיום בשל דליפת חמצן מתא הצוות. הדליפה נמצא בשלהי יום א', 10/11 במערכת המובילה את החמצן לקסדות האסטרונאוטים במהלך ההמראה. בכירי נאס"א חששו כי הדליפה תחמיר במהלך השיגור.
אנדוור היתה אמורה להיות משוגרת סמוך לשעה אחת בלילה שעון החוף המזרחי (שמונה בבוקר, שעון ישראל), ואולם היא נדחתה כעת לזמן בלתי ידוע. קודם לכן נודע כי בטיסה חסרת מזל זו הוחלפו שניים מהאסטרונאוטים באנשי הגיבוי שלהם בשל מחלה. יש לציין כי הכנות לטיסה נמשכות שנים ולא נעים להיות חולה דווקא ברגע הקריטי. מי יודע, אולי הדחיה תאפשר להם להתאושש ולהשלים את המשימה אליה התכוננו זמן רב כל כך.
המעבורת נשאה פס ברזל לתחנת החלל, שעלותו 390 מיליון דולרים – אחד מכמה שיערכו ביניהם נעילה הדדית כדי לשמש כפסי רכבת להסעת אסטרונאוטים וזרוע רובוטית מקצה אחד של התחנה לקצה האחר. המבנה, שישמש כעמוד השדרה של התחנה, לכשיושלם, יתמוך בקולטי שמש נוספים שיספקו חשמל לניסויים מדעיים שייערכו בתחנה.
אנדוור גם תביא עימה מחליפים לצוות התחנה ותחזור עם שלושת התושבים הנוכחיים שלה – הרוסים פלארי קורזון וסרגיי טרשצ'ב והמפקדת האמריקנית שלהם, פגי וויטסון ששוחחה לפני חודשים אחדים מן התחנה עם תלמידים מישראל.
ובתוך כך נחתה בערבות קזחסטן בשלום חללית סויוז ובה שני קוסמונאוטים רוסיים ואסטרונאוט בלגי ששהו שבוע בתחנת החלל הבינלאומית וסייעו לצוותה בעבודות הקמת התחנה. השלושה עלו לתחנה ב-30 באוקטובר בחללית סויוז אחרת שתשמש כסירת ההצלה של התחנה וחזרו עם סירת ההצלה הקודמת – יש להחליף את הסויוזים אחת לכמה זמן כדי להיות בטוחים בתקינותם.

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~370035361~~~86&SiteName=hayadan

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן