סיקור מקיף

קו החוף זז מזרחה בגלל עלייה במפלס הים התיכון

צפריר רינת, הארץ, וואלה!

למעלה: חוף בית ינאי. עליית מפלס מי הים מאיצה את הרס המצוק

קישור ישיר לדף זה: https://www.hayadan.org.il/yamole.html

משהו יוצא דופן קורה לגובה פני הים התיכון בשנים האחרונות, והמדענים טרם מצאו לו הסבר. במחקר שנערך לאחרונה באוניברסיטת חיפה נותחו נתונים מישראל ומדינות נוספות, ונמצא שגובה פני הים עלה בעשור האחרון בקצב של עשרה מילימטר לשנה – קצב גדול בהרבה מקצב העלייה בעבר. אחת מתוצאות הלוואי של עליית פני הים היא תזוזת קו החוף מזרחה ואובדן שטחי חוף.

ד"ר מיכה קליין, מיכל לייכטר ודב צביאלי מהחוג לגיאוגרפיה באוניברסיטת חיפה, בדקו את נתוני פני הים מהשנים 2000-1990 בישראל וב-23 תחנות מדידה במדינות נוספות לחופי הים התיכון. את ממצאי המחקר הם הציגו בשבוע שעבר, בכנס שנערך באוניברסיטת חיפה על "הים התיכון – בעיות ואתגרים בתחילת המאה ה-21".

המחקר התבסס על נתונים שנאספו באמצעות מריאוגרף – מד-רום שמודד שינויים בגובה פני הים. מנתונים אלה מחשבים שינויים בממוצע

השנתי של גובה פני הים. הנתונים שנותחו כללו גם שני מחקרים שנעשו בחופי ישראל – של דב רוזן מהמכון לחקר ימים ואגמים, שבדק את השינויים בגובה פני הים באזור חדרה בשנים 2001-1992; ושל בוריס שירמן מהמרכז למיפוי ישראל, שבדק את השינויים בגובה פני הים בשנים 2001-1958 באשדוד, בתל אביב ובאשקלון.

רוזן מצא מגמת עלייה בגובה פני הים בשיעור של עשרה מילימטרים בשנה, בעוד שבעבר היה קצב העלייה 1.8-1 מילימטר בשנה. על פי הממצאים של שירמן, עלה גובה פני הים באשדוד ובתל אביב ביותר מ-100 מילימטר בשנים 2001-1990. עלייה זו באה בהמשך לעלייה של 50 מילימטר בשנים 1991-1977.

כשבדקו חוקרי אוניברסיטת חיפה נתונים ממריאוגרפים במדינות נוספות, התברר להם שבמערב הים התיכון היתה בתוך עשור עלייה של 9-6 מילימטר בשנה – שהיא גבוהה פי עשר מהממוצע של עליית פני הים במקומות אחרים ברחבי העולם. בים האדריאטי היתה מגמת העלייה חזקה אף יותר והגיעה ל-14 מילימטר בשנה.

כדי להשוות את הממצאים למה שהתרחש בים התיכון בעשורים הקודמים, בדקו החוקרים ארבע תחנות שבהן נרשמו נתונים במשך מאה שנים. בגנואה שבצפון-מערב איטליה, מגמת השינוי על פני התקופה היתה רק 1.22 מילימטר לשנה, ובוונציה, שבצפון-מזרח איטליה: 2.39 מילימטר לשנה בלבד.

מסקנת המחקר: בים התיכון גבר קצב עליית גובה פני הים ב-15 השנים האחרונות. כאשר נבדקה השפעת שינוי זה על חופי ישראל, נמצא שעלייה של מאה מילימטר בעשור, מזיזה את קו החוף בכ-2 עד 10 מטרים מזרחה, ומדי עשור אובד שטח חוף בהיקף של 2-0.4 קילומטרים רבועים. עליית מפלס מי הים מאיצה תהליכים כמו הרס מצוק החוף שהתרחש בבית ינאי, שמצפון לנתניה.

לפני שלוש שנים פירסם צוות חוקרים מטעם האו"ם את מסקנותיו לגבי השפעות תופעת התחממות כדור הארץ, והעריך שהתופעה תגרום לעליית מפלס מי הים. העלייה היא תוצאה של המסת קרחונים והתפשטות המים עקב העלייה בטמפרטורה. ואולם, קליין טוען שלא ברור אם העלייה בפני הים התיכון קשורה להמסת קרחונים או להתפשטות המים. לדבריו, אין לחוקרים כיום כל הסבר מבוסס על הסיבות לקצב המואץ שבו עולים פני הים והם לא יודעים אם מדובר במגמה שתימשך בקצב הנוכחי למשך זמן ארוך.

ידען הסביבה -כדור הארץ

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~786903641~~~40&SiteName=hayadan

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן