סיקור מקיף

קהילת המדע ממשיכה לנתק קשרים עם רוסיה ובלארוס

אקדמיות למדעים ברחבי העולם מתחילות לנתק את הקשרים הרשמיים עם האקדמיות של רוסיה ובלארוס, אך אינן מפריעות למדענים לשמור על קשרים אישיים ומקצועיים עם עמיתיהם. באקדמיה הישראלית למדעים הכריזו על תוכנית לקליטת מדענים אוקראינים

בתים שרופים בכיכר מיידן בקייב, אוקראינה השבוע.  <a href="https://depositphotos.com. ">המחשה: depositphotos.com</a>
בתים שרופים בכיכר מיידן בקייב, אוקראינה השבוע. המחשה: depositphotos.com

מגמת ניתוק הקשרים האקדמיים והמחקריים של המערב עם רוסיה ובלארוס צוברת תאוצה, כאשר שיותר ממשלות וארגונים מערביים עוברים לבודד את המדינות מבחינה מדעית.

הולנד הודיעה שהיא מקפיאה את כל קשרי המחקר והחינוך עם רוסיה ובלארוס על המתקפה הרוסית על אוקראינה. גם סלובניה צפויה לקבל החלטה דומה. שרת המחקר סימונה קוסטק קראה לתגובה מיידית, ש"תכלול החלטה להשעות את שיתוף הפעולה עד להשגת הסכם שלום באוקראינה".

קודם לכן הוציאו הודעות דומות גרמניה, דנמרק וליטא. גרמניה היתה ראשונה שניתקה את כל הקשרים עם האוניברסיטאות הרוסיות בשבוע שעבר, אם כי עודדה את אנשי האקדמיה שלה לשמור על קשרים מקצועיים עם עמיתיהם הרוסים.

גם ארגונים בינלאומיים מצטרפים לחרם על רוסיה ובלארוס. הפדרציה האירופית של האקדמיות למדעים ומדעי הרוח (ALLEA), ברית של יותר מ-50 אקדמיות באירופה, הודיעה כי תשהה את חבריה הרוסים והבלארוסים.

שני המוסדות המושעים הם האקדמיה הרוסית למדעים, הכוללת 1,008 מוסדות ברחבי המדינה ומעסיקה כ-47,000 חוקרים, והאקדמיה הלאומית למדעים של בלארוס, המעסיקה למעלה מ-6,000 אנשי מחקר במדינה.

שבע ממשלות מערביות השהו את שיתוף הפעולה עם רוסיה במועצה הארקטית, שרוסיה היא הנשיאה התורנית שלה. בגוף הזה חברים ארה"ב קנדה, איסלנד,  דנמרק, נורבגיה שבדיה ופינלנד מתאם את ניהול האזור, כולל באמצעות פרוטוקול מדעי מיוחד המפרט כיצד על המדינות להעניק גישה לשטחים זה של זה ולמעבדות אזרחיות למחקר.

הפסקת הזרמת כסף או נתונים למוסדות המחקר במדינות המוחרמות

ההודעה ההולנדית, שנכנסת לתוקף באופן מיידי, מקפיאה את כל שותפויות המחקר והחינוך עם רוסיה ובלארוס, ולהפסיק להזרים כסף או נתונים למוסדות המחקר במדינות אלה. ממשלת הולנד גם המליצה לכל הסטודנטים, המרצים או החוקרים ההולנדים ברוסיה ובבלארוס לחזור להולנד.

בנוסף לכך, לא יתחילו שיתופי פעולה חדשים, כל האירועים המדעיים המשותפים יבוטלו ואף חוקר המזוהה עם מוסד רוסי או בלארוסי לא יוזמן למלא תפקיד בהערכת הצעות מחקר.

המהלך לא ישפיע על סטודנטים, מורים וחוקרים מהמדינות הללו הנמצאות כעת בהולנד, עם הבטחה שהם ייתמכו "ככל האפשר" על ידי המוסדות המארחים שלהם.

בינתיים, החלטתה של EA להשעות את האקדמיות הרוסיות והבלארוסיות מכוונת רק ל"רמה המוסדית", על פי הצהרתה, אך מכירה בכך שלהחלטה עשויות להיות השלכות בלתי מכוונות על מדענים בודדים, שחלקם התבטאו נגד המלחמה באוקראינה.

ALLEA הגיעה להחלטה לאחר שהעלתה שאלות לגבי מידת העצמאיות של האקדמיות ברוסיה ובבלארוס מממשלותיהן.

שבוע קודם לכן, האגודה גינתה את המלחמה באוקראינה בהצהרה נפרדת. ההחלטה "תיבחן מחדש" במאי כאשר האקדמיות החברות ב-ALLEA יתכנסו לאסיפה הכללית שלהן.

האקדמיה הישראלית למדעים מציעה עשר מלגות חרום למדענים אוקראינים שרוצים להיקלט בישראל

בישראל גינו את הפלישה הרוסית לאוקראינה במפורש אך לא נמסר על נקיטת צעדים כלשהם מול רוסיה. ואולם האקדמיה גם הכריזה על תוכנית חרום לסיוע למדענים האוקראינים.

האקדמיה הישראלית למדעים ומדעי הרוח מביעה את דאגתה הכבדה מהמצב המתדרדר ללא הרף באוקראינה. אנו משדרים סולידריות עמוקה עם מקבילנו, האקדמיה הלאומית למדעים של אוקראינה, ועם כל הקהילה האקדמית באוקראינה, ומודאגים במיוחד לשלומם של עמיתינו ובני משפחותיהם בעיצומה של הפלישה ההרסנית של רוסיה. ליבנו עם העם האוקראיני בימים טרגיים אלה, ותקוותנו שהמצב הנורא הזה יגיע בקרוב לסיומו בשלום, לטובת כולם.


כמענה מיידי, אנו מציעים לממן עד עשר מלגות חירום לחוקרים אוקראינים במהלך השנה, כדי לאפשר להם את ההזדמנות להמשיך את עבודתם המדעית בישראל.

תהליך הגשת הבקשה יתקיים אך ורק באמצעות הרקטורים של האוניברסיטאות בישראל. הכספים יחולקו מהאקדמיה לאוניברסיטאות, כדי שיתמכו ישירות בחוקרים.


המלגות יהיו לתקופה של עד שלושה חודשים, עם אופציה להארכה של חודשיים נוספים. המלגות יכסו עלויות נסיעות בינלאומיות לחוקר, והוצאות לינה ומחייה, עד לסך של לכל היותר 25,000 ש"ח לחוקר לתקופה של שלושה חודשים.

רשת CNN ריכזה מספר ארגונים שעברו בדיקת נאותות שניתן לתרום להם בכל מטבע, כולל קריפטו

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן