סיקור מקיף

ציון דרך: נאס”א מאשרת 5,000 כוכבי לכת מחוץ למערכת השמש

בהינתן מאות מיליארדי כוכבי לכת בשביל החלב לבדו, “בלתי נמנע שנמצא סוג כלשהו של חיים במקום כלשהו”

איך נראים כוכבי לכת מחוץ למערכת השמש שלנו? מגוון של אפשרויות מוצגות באיור הזה. מדענים גילו את כוכבי הלכת הראשונים בשנות התשעים של המאה העשרים. נכון ל-2022, מספר עומד על קצת יותר מ-5,000 כוכבי לכת מאושרים. קרדיט: NASA/JPL-Caltech
איך נראים כוכבי לכת מחוץ למערכת השמש שלנו? מגוון של אפשרויות מוצגות באיור הזה. מדענים גילו את כוכבי הלכת הראשונים בשנות התשעים של המאה העשרים. נכון ל-2022, מספר עומד על קצת יותר מ-5,000 כוכבי לכת מאושרים. קרדיט: NASA/JPL-Caltech

מספר האקזופלנטות המאושרות עבר זה עתה את ציון הדרך 5,000, אחרי מסע גילוי של שלושים שנה בהובלת טלסקופי החלל של נאס”א.

עד לא מזמן, חיינו ביקום שבו רק מספר קטן של כוכבי לכת ידועים, שכולם מקיפים את השמש. אבל מספר רב של תגליות חדשות מציין שיא מדעי: יש כעת יותר מ-5,000 כוכבי לכת שקיומם אושר מעבר למערכת השמש שלנו.

מונה כוכבי הלכת עבר את ה-5,000 ב-21 במרץ, עם המקבץ האחרון של 65 כוכבי לכת שנוספו לארכיון כוכבי הלכת מחוץ למערכת השמש של נאס”א. בארכיון נרשמים גילויים כוכבי לכת אקזופלנטות שמופיעים במאמרים מדעיים שעברו ביקורת עמיתים, ושאושרו  תוך שימוש במספר שיטות גילוי או באמצעות טכניקות אנליטיות.

5,000 ויותר כוכבי הלכת שנמצאו עד כה כוללים עולמות קטנים וסלעיים כמו כדור הארץ, ענקים גזיים שגדולים פי כמה וכמה מצדק והרבה כוכבי לכת מסוג “צדק חם” המקיפים את הכוכב שלהם במסלולים קרובים לוהטים. יש “סופר כדורי ארץ”, שהם עולמות סלעיים אפשריים הגדולים מהעולם שלנו, ו”מיני נפטונים”, גרסאות קטנות יותר של נפטון שבמערכת השמש שלנו. ותוסיפו לתמהיל כוכבי לכת שמקיפים שני כוכבים בו-זמנית וכוכבי לכת שמקיפים בעקשנות את השרידים של כוכבים מתים שקרסו.

אסטרונומים אישרו עד היום יותר מ-5,000 כוכבי לכת. זה רק חלק קטן ממאות המיליארדים שכנראה קיימים בגלקסיה שלנו. הקונוסים של גילוי אקזופלנטות יוצאים מפלנטת כדור הארץ, כמו חישורים בגלגל. תגליות נוספות רבות מחכות. קרדיט: NASA/JPL-Caltech

“זה לא רק מספר”, אמר ג’סי כריסטיאנסן, המנהל המדעי של הארכיון ומדען מחקר במכון למדעי כוכבי הלכת מחוץ למערכת השמש של נאס”א בקלטק בפסדינה. “כל אחד מהם הוא עולם חדש, פלנטה חדשה לגמרי. אני מתרגש מכל אחת כי אנחנו לא יודעים שום דבר עליהן”.

אנחנו יודעים את זה: בגלקסיה שלנו יש כנראה מאות מיליארדי כוכבי לכת כאלה. זרם הגילויים המתמשך התחיל ב-1992 עם עולמות חדשים ומוזרים המקיפים כוכב מוזר אפילו יותר. זה היה סוג של כוכב נייטרונים שנקרא פולסר, גווייה כוכבית שמסתחררת במהירות ופועמת עם פרצי קרינה עוצמתיים של אלפיות שנייה. מדידת שינויים קטנים בעיתוי של הפעימות איפשרה למדענים לגלות כוכבי לכת שמקיפות את הפולסר.

נמצאו רק שלושה כוכבי לכת שמקיפות את הכוכב המסתחרר הזה ואז התחיל השיטפון, אמר אלכסנדר וולשצ’ן, המחבר הראשי של המאמר שלפני 30 שנה חשף את כוכבי הלכת הראשונים שאושרו מחוץ למערכת השמש שלנו.

“אם אפשר למצוא כוכסי לכת סביב כוכב נייטרונים, אז כוכבי לכת חייבים להיות בכל מקום כמעט”, אמר וולשצ’ן. “תהליך יצירת כוכבי הלכת צריך להיות מאוד חזק”.

5,000 פלוס כוכבי הלכת שאושרו בגלקסיה שלנו כוללות מגוון של סוגים, ביניהם סוג מסתורי המכונה "סופר כדורי ארץ" כי כוכבי הלכת האלה גדולות מהעולם שלנו ואולי סלעיות. קרדיט: NASA/JPL-Caltech
5,000 פלוס כוכבי הלכת שאושרו בגלקסיה שלנו כוללות מגוון של סוגים, ביניהם סוג מסתורי המכונה “סופר כדורי ארץ” כי כוכבי הלכת האלה גדולות מהעולם שלנו ואולי סלעיות. קרדיט: NASA/JPL-Caltech

5000 Exoplanets_H.docx

6 תגובות

 1. ישתבח שמו לעד אין סוף מה רבו נפלאותיך כולם בחוכמה עשיתה את הירח והכוכבים נתתה למשול בלילה ואת השמש ביום.המדענים הכופרים מגששים בחושך ואינם רואים .מה שחכמי התלמוד רואים בברור ..והאמירה שאין סוף לכוכבים היא אמירה נכונה וידועה .המדע לו יכול לחדש דבר מתחת לשמש שאין חדש תחת השמש אמר החכם מהכולשלומו המלך.ותתעמקו בספרי החכמים ובתורה שהכול רשום .

 2. ויחד עם זה לא מן הנמנע שאכן יש חיים מחוץ לכדור הארץ. לא ממש קרוב ולא ממש בקרוב. מתוך מאות מליארדי כוכבים חייב להיות אחד או שניים לפחות וגם אם רוצים להתבדח — זה עדיין בגדר אפשרות

 3. ססטיסטית אכן בלתי נמנע שנמצאים חיים במקום כלשהו, אבל להגיד שבלתי נמנע שאנחנו נמצא אותם זה קצת יומרני. איפשהו ביקום האינסופי, על אחת הפלנטות ליד אחד הכוכבים באחת הגלקסיות – יש חיים. אם זה קרה פה, זה יכול לקרות, וסיכוי כלשהו שזה יכול לקרות מוכפל במספר העצום של פלנטות בכל הגלקסיות מוביל למסקנה שזה כנראה קרה, קורה או יקרה בעוד מקום. אבל כשמצמצמים את זה עם מרחקים הבלתי נתפסים ובשיקלול חלון הזמנים הצרלמציאתם על ידנו (חפיפה בין תקופת קיומנו לתקופת קיומם) – בהחלט לא רציני לומר שבלתי נמנע ש*אנחנו* נמצא אותם.

 4. יש כל-כך הרבה אספקטים לשאלה עד כמה ייתכנו חיים בכוכבי לכת אחרים שקצת משונה ההתעקשות לציין בכל כותרת משנה אפשרית כי “בלתי נמנע” שיהיו חיים איפושהו, עד כדי החשדה באי-מדעיות קלה.

  כרגע אנחנו מסתמכים על מספר פרמטרים להיתכנות לקיום חיים שעדיין לקוחים ממשוואת דרייק העתיקה, ולא כל-כך עדכנו את זה. רוב הכוכבים בגלקסיה הם ננסים אדומים, ונם נוטים לחרוך את כוכבי הלכת שלהם (שנמצאים באזור קיום החיים, הקרוב מאוד אליהם) לעיתים מזומנות. חלק ניכר מהגלקסיה הוא מקום לא ידידותי ועתיר קרינה, קרוב למרכז, והחלק בשוליים עני בחומרים כבדים, כך טוענים, הדרושים לקיום חיים.

  מכל מקום, אם התיאוריה וההיתכנות של הפאן-ספרמיה נכונה, הרי ייתכן שאנחנו במערכת השמש ובכדור הארץ זורעים את הגלקסיה בזרעי החיים שלנו כבר אי אילו מיליארדי שנים, והחייזרים שנפגוש לא יהיו אלא קרובי משפחה אבודים שלנו, מבוססים על DNA ו-RNA וריבוזומים וקוד גנטי דומה.

 5. טלסקופ החלל החדש גילה מדינת הלכה חרדית על כוכב לכת המרוחק 700 שנות אור מכדור הארץ. יש שם מבני ציבור כבירים וטכנולוגיה עילאית וכל הגברים עד גיל 450 עובדים וגם מתגייסים לצבא הגלקטי.

 6. יש קפיצה קוונטית בין המאמר וכותרת המשנה בנוגע למציאת חיים.
  המאמר מדבר על כוכבי לכת ובכותרת יש אמירה כביכול חד משמעית מדעית לגבי מציאת חיים.
  נשמח לראות ביסוס מדעי לכך שבלתי נמנע ש- “בלתי נמנע שנמצא סוג כלשהו של חיים במקום כלשהו”
  אגב, במקור הפיסקה הזאת הרבה פחות חד משמעית וברור שהיא בנויה על השערות ולא על ראיות.
  בנוסף, NASA לא שמו כותרת משנה לגבי מציאת חיים.

  “To my thinking, it is inevitable that we’ll find some kind of life somewhere – most likely of some primitive kind,” Wolszczan said. The close connection between the chemistry of life on Earth and chemistry found throughout the universe, as well as the detection of widespread organic molecules, suggests detection of life itself is only a matter of time, he added.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן