סיקור מקיף

פולסר התגלה בוער דרך שביל החלב במהירות של יותר ממיליון וחצי קמ"ש

הטייס הכוכבי הזה, שהבחין בו מצפה קרני הרנטגן צ'נדרה של נאס"א, הוא אחד מהעצמים הכי מהירים מסוגו שניצפו אי פעם. התוצאה המפתיעה  הזאת מוסיפה לאסטרונומים מידע על איך כמה מהכוכבים הכי גדולים מסיימים את חייהם

תמונת רנטגן מצ'נדרה ותמונה אופטית של שארית הסופרנובה G292.0+1.8 והפולסר שנע במהירות של יותר ממיליון וחצי קמ"ש. קרדיט: X-ray: NASA/CXC/SAO/L. Xi et al.; Optical: Palomar DSS2
תמונת רנטגן מצ'נדרה ותמונה אופטית של שארית הסופרנובה G292.0+1.8 והפולסר שנע במהירות של יותר ממיליון וחצי קמ"ש. קרדיט: X-ray: NASA/CXC/SAO/L. Xi et al.; Optical: Palomar DSS2

פולסר צעיר ולוהט  התגלה נע  דרך שביל החלב במהירות של יותר ממיליון וחצי ק"מ לשעה. הטייס הכוכבי הזה, שהבחין בו מצפה קרני הרנטגן צ'נדרה של נאס"א, הוא אחד מהעצמים הכי מהירים מסוגו שניצפו אי פעם. התוצאה המפתיעה  הזאת מוסיפה לאסטרונומים מידע על איך כמה מהכוכבים הכי גדולים מסיימים את חייהם.

פולסרים הם כוכבי נייטרונים המסתחררים במהירות שנוצרים כשלכוכבים מסיביים מסוימים נגמר הדלק והם קורסים ומתפוצצים. הפולסר הזה נע במהירות דרך השארית של פיצוץ הסופרנובה שיצר אותו, ששמה G292.0+1.8 ונמצאת בערך 20,000 שנות אור מכדור הארץ.

"ראינו ישירות תנועה של הפולסר בקרני רנטגן, דבר שיכולנו לעשות רק באמצעות הראייה המאוד חדה של צ'נדרה", אמר שי לונג שהוביל את המחקר. משום שהוא כל כך רחוק, היינו צריכים למדוד את שווה הערך של הרוחב של מטבע של רבע דולר ממרחק של כ-24 ק"מ כדי לראות את התנועה הזאת".

המיקום של הפולסר ב-2006 וב-2016. קרדיט: X-ray: NASA/CXC/SAO/L. Xi et al.
המיקום של הפולסר ב-2006 וב-2016. קרדיט: X-ray: NASA/CXC/SAO/L. Xi et al.

כדי לגלות את התגלית הזאת, החוקרים הישוו תמונות של G292.0+1.8 שצולמו בצ'נדרה ב- 2006 וב- 2016. מהשינוי במיקום הפולסר בעשר השנים שעברו, הם חישבו שהוא נע במהירות של לפחות 2.25 מיליון קמ"ש ממרכז שארית הסופרנובה בכיוון שמאל למטה. המהירות הזאת גבוהה בכ- 30% מהערכה קודמת של מהירות הפולסר שהתבססה על שיטה עקיפה, על ידי מדידת המרחק של הפולסר ממרכז הפיצוץ.

ממהירות הפולסר החדשה שנקבעה עולה ש- G292.0+1.8 והפולסר שלה עשויים להיות צעירים בהרבה ממה שהאסטרונומים חשבו קודם. שי והצוות שלו מעריכים ש-G292.0+1.8 התפוצצה לפני 2,000 שנים בערך, ולא לפני 3,000 שנים כפי שחישבו קודם. כמה תרבויות ברחבי העולם תיעדו התפוצצויות של סופרנובות באותה עת, וזה פותח את האפשרות ש-G292.0+1.8 נצפתה באופן ישיר.

"יש לנו רק קומץ של התפוצצויות של סופרנובות שיש להן גם תיעוד היסטורי אמין שקשור אליהן", אמר המחבר המשותף דניאל פטנוד, "כך שרצינו לבדוק אם אפשר להוסיף את G292.0+1.8 לקבוצה הזאת".

אבל G292.0+1.8 נמצאת מתחת לאופק עבור רוב התרבויות בחצי הכדור הצפוני שהיו יכולות לראות אותה, ואין דוגמאות מתועדות של סופרנובה שנצפתה בחצי הכדור הדרומי בכיוון של G292.0+1.8.

בנוסף למידע הנוסף על הגיל של G292.0+1.8, צוות המחקר גם בדק איך הסופרנובה נתנה לפולסר את הבעיטה החזקה. יש שתי אפשרויות עיקריות, ובשתיהן מדובר על חומר שלא נפלט על ידי הסופרנובה באופן שווה לכל הכיוונים. אחת האפשרויות היא שחלקיקי הניטרינו שנוצרו בפיצוץ נפלטו ממנו באופן אסימטרי, והשנייה היא שהשברים מהפיצוץ נפלטו באופן אסימטרי. אם לחומר יש כיוון מועדף הפולסר ייבעט בכיוון ההפוך בגלל העיקרון בפיזיקה שנקרא שימור התנע. מידת האסימטריה של הניטרינו שנחוצה להסברת המהירות הגבוהה תהיה קיצונית, וזה תומך באפשרות של שברי הפיצוץ, וגם מתאים לתצפית קודמת שהפולסר נע בכיוון המנוגד מרוב הגז הפולט קרינת רנטגן.

למאמר המדעי

עוד בנושא באתר הידען:

4 תגובות

  1. אין דבר כזה פולסאר שמולסאר, הכל שטויות של מדענים. תקראו ותשננו את תורתנו ותרבו חוכמה.

  2. פיצוץ של סופרנובה לא יכול להיות חד כיווני אלא ככדור. הכוכב הוא מה שנקרא כוכב טועה שבגלל כוחות הכבידה או בגלל אינטראקציה עם חורשחור, הגיע למהירות תנועה גבוה שכזו עוד לפני הסופרנובה ממנה נוצר. התנע של התנועה ישמר גם לאחר הפיצוץ והפולסר הזה יפלט מהגלקסיה בעוד כמה מאות אלפי שנים עמי כתבתי ספר הנקרא היקום ואנחנו

  3. לא יכול להיות שפולסאר שנמצא במרחק 20000שנות אור התפוצץ לפני אלפיים שנה ונצפה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן