סיקור מקיף

סלט בחלל? בוטנאי שולח בדיסקוורי זרעים לתחנת החלל הבינלאומית

מחר נביא עדכונים לקראת השיגור. בינתיים יש סבירות של 60% לדחיית השיגור בשל מזג האוויר. צפו לעדכונים שוטפים במהלך הימים הקרובים

אבי בליזובסקי

כאשר תשוגר המעבורת דיסקוורי לתחנת החלל הבינלאומית, היא תעסוק במחקר של פרופסור ג'ון קיס מאוניברסיטת מיאמי כדי להמשיך במחקרו המנסה לברר כיצד ניתן לגדל מזון במיקרו כבידה.
הפרויקט של קיס הוא אחד משני ניסויים שישוגרו בדיסקברי שיבוצעו בתחנת החלל הבינלאומית. קיס, פרופסור לבוטניקה, זכה במענק של מיליון דולר למשך שש השנים האחרונות בעבור ניסוי “TRPOI – ניתוח של מנגנון חישה חדשני בפוטוטרופיזם של שורשים”, ניסוי החוקר כיצד מגיבים שורשי הצמחים לרמות שונות הן של אור והן של כבידה. התובנה שתתקבל מניסוי טרופי תסייע ליצור מערכת תמיכת חיים יציבה מבוססת צמחים למשימות חלל ארוכות עתידיות, הנמצאות בתכנון בנאס”א. הצמחים נדרשים כמקור למזון וכיצרני חמצן בטיסות ארוכות למאדים, למשל.
(גידול) טרופי כולל זרעים יבשים של הצמח המכונה תורדנית לבנה (Arabidopsis thaliana), המאוחסנים בתוך תושבות מיוחדות המיועדות לזרעים, מסביר קיס. תושבות אלו ירחפו בתוך מערכת אירופית European Modular Cultivation System (EMCS), מתקן ניסויים למחקרים ביולוגיים במיקרו כבידה. ה-EMCS הוא, למעשה, חממה גדולה המספקת בקרה של האטמוספירה, התאורה והלחות בחדרי גידול.
טרופי יהיה הניסוי הראשון שיבוצע ב-EMCS, ואשר פותח בידי סוכנות החלל האירופית. המכלים הנסיוניים פותחו בידי צוותו של קיס ובידי נאס”א, בהתבסס על תכנון של החוקר ריצ'ארד אדלמן, מנהל מתקן מיקרוסקופט האלקטרונים במיאמי.
המעבורת דיסקברי תשגר אספקה, ציוד וחבר צוות חדש (האירופי תומס רייטר) לתחנת החלל הבינלאומית. כאשר יועלה הניסוי לסיפון החללית הוא יבוצע אוטומטית בתוך ה-EMCS, וידרוש מעורבות מינימלית מצד חברי הצוות ה-13 של התחנה.
לדבריו, אנשי הצוות יידרשו להטעין את המכלים לתוך ה-EMCS, להחליף קלטות וידאו ולקצור את הצמחים כאשר יגדלו. הצמחים הקצורים יאוחסנו במקפיא באטמוספרה של 80 מעלות מתחת לאפס עד לשובם לכדור הארץ. כאשר יחזרו הצמחים לכדור הארץ, ככל הנראה בסוף השנה, יחל ניתוח הנתונים. נביטת הצמחים, הצמיחה שלהם והעקמומיות שלהם ינותחו מתוך סרטי הווידאו וניתוחי ה-DNA יבוצעו על דוגמאות הצמחים הקפואים כדי לקבוע כיצד תנאי אור וכבידה שונים משפיעים על ביטוי הגנים.
קיס ואדלמן ביצעו מחקרים אודות גרוויטופיזם (כיצד צמחים מגיבים לכוח משיכה) בשתי משימות מעבורת ב-1997.
צמחים עשויים להשתמש במערכת תמיכת חיים ביולוגית על מאדים, אומר קיס. הם יכולים להיות מהונדסים כך שיוכלו לצמוח בעקה שתיגרם מטיסת חלל ארוכה, כמו מחסור במים ותכולת אתלין גבוהה, או בלחצים הייחודיים לכוכבי לכת כמו מאדים.
בצירוף מקרים, רק לפני כשבוע, הצהיר האסטרופיסיקאי סטיבן הוקינג בהרצאה בהונג קונג, כי שרידות המין האנושי מחייבת את בני האדם לפתח מושבות חלל שיכולו להמשיך ולהתקיים בלא תמיכה מכדור הארץ.

לדף הבית של הפרויקט באתר נאס”א

לידיעה המקורית (הודעה לעיתונות של אוני. מיאמי)
ידען תחנת החלל הבינלאומית
ידען “בחזרה לטיסה”

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~515203906~~~88&SiteName=hayadan

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן