סיקור מקיף

סיכום דו"ח האקלים השישי של IPCC למקבלי החלטות. מסמך

דוח IPCC – הפאנל הבינלאומי לשינויי האקלים מכיל תקציר עבור מקבלי החלטות שאינם מדענים. המסקנות הללו הינן קונצנזוס של אלפי מחברי הדו"ח ומשקפות את המחקרים המדעיים העדכניים בכל תחום. האדם גרם להתחממות, התחחמות גורמת למזג האוויר הקיצוני תרגום: אבי בליזובסקי

מתוך הפגנה בונקובר, קנדה, ספטמבר 2019. ההפגנה כוונה לממשלת קנדה, הגוררת רגליים בתחום האקלים בלחץ תעשיית הנפט המקומית. <a href="https://depositphotos.com. ">המחשה: depositphotos.com</a>
מתוך הפגנה בונקובר, קנדה, ספטמבר 2019. ההפגנה כוונה לממשלת קנדה, הגוררת רגליים בתחום האקלים בלחץ תעשיית הנפט המקומית. המחשה: depositphotos.com

א. המצב הנוכחי של האקלים

א1. הממצאים מראים באופן חד משמעי כי  הפעילות האנושית חיממה את האטמוספירה, האוקיינוס והיבשה. התרחשו שינויים נרחבים ומהירים באטמוספירה, באוקיינוס, בקריוספירה ובביוספירה

א2. היקף השינויים האחרונים במערכת האקלים בכללותה והמצב הנוכחי של היבטים רבים של מערכת האקלים הם חסרי תקדים לאורך תקופת זמן של מאות שנים עד אלפי שנים.

א3 שינוי האקלים הנגרמים על ידי האדם כבר משפיעים על תנאי מזג אוויר ואקלים קיצוניים  ויוצרים אירועים רבים בכל אזור ברחבי העולם. עדויות לשינויים נצפים באירועי קיצונן כגון גלי חום, משקעים כבדים, בצורות וציקלון טרופי, ובמיוחד ייחוסם להשפעה אנושית, התחזקו מאז דו"ח ההערכה החמישי (AR5).

א4.  ידע משופר בתהליכי האקלים, ראיות פליאו-אקלימיות והתגובה של מערכת האקלים להגברת הקרינה מעניקה הערכה מיטבית של רגישות לאקלים שיווי משקל של לעליה של 3 מעלות צלזיוס, עם טווח צר יותר בהשוואה ל- AR5

ב. תחזיות עתידיות אפשריות על האקלים

ב1. טמפרטורת פני השטח העולמית תמשיך לעלות לפחות עד אמצע המאה תחת כל תרחישי הפליטה שנלקחו בחשבון. במהלך המאה ה-21 תגיע ההתחממות הגלובלית לרמה של 1.5-2 מעלות צלזיוס אלא אם כן יחולו הפחתות עמוקות בפחמן דו-חמצני (CO2) ובפליטות גזי חממה אחרים.

ב2. שינויים רבים במערכת האקלים גדלים ביחס ישיר להגברת ההתחממות הגלובלית. הם כוללים עלייה בתדירות ובעוצמתם של גלי חום קיצוניים ביבשה ובים, משקעים כבדים, בצורות הפוגעות בחקלאות ובשאר המאפיינים הסביבתיים באזורים מסוימים, ושיעור גבוה של סופות ציקלון טרופיות אינטנסיביות, כמו גם ירידה בתכסית בקרח הים הארקטי, כיסוי השלג היבשתי והפשרת אדמה קפואה.

ב3. המשך ההתחממות הגלובלית צפוי להגביר עוד יותר את מחזור המים העולמי, כולל השונות שלו, משקעי המונסון העולמי וחומרת האירועים הרטובים והיבשים.

ב4. תחת תרחישים של הגברת פליטת CO2, כיורי הפחמן באוקיינוסים וביבשה צפויים להיות פחות יעילים בהאטת הצטברות הפחמן הדו-חמצני באטמוספירה.

ב5. שינויים רבים בשל פליטות גזי חממה בעבר ובעתיד הם בלתי הפיכים וימשיכו להשפיע על האקלים במשך מאות עד אלפי שנים, במיוחד שינויים על האוקיינוס, על יריעות הקרח ועל גובה פני הים העולמי.

ג. מידע אקלימי להערכת סיכונים והסתגלות אזורית

ג1. מניעים טבעיים ושונות פנימית לא יפיקו כדי לאזן את השינויים הנגרמים על ידי האדם, במיוחד בקנה מידה אזורי ובטווח הקרוב, עם השפעה מועטה על ההתחממות הגלובלית במאה הנוכחית. אפנון זה חשוב לשקול בתכנון מגוון רחב של שינויים אפשריים.

ג2. עם התחממות גלובלית נוספת, כל אזור צפוי לחוות יותר ויותר שינויים בו-זמניים מרובים בהתנהגות האקלים. שינויים במספר אירועי קיצון אקלימיים יהיו נפוצים יותר ב-2°C בהשוואה להתחממות כדור הארץ של 1.5 מעלות צלזיוס ואף נפוצים יותר ו/או בולטים יותר ברמות התחממות גבוהות יותר.

ג3. לא ניתן לשלול תוצאות בעלות סבירות נמוכה, כגון קריסת שכבת הקרח, שינויים פתאומיים במחזור האוקיינוס, כמה אירועים קיצוניים מורכבים והתחממות גדולה משמעותית מהטווח הסביר מאוד של התחממות עתידית.

ד. הגבלת שינוי האקלים בעתיד

ד.1 מנקודת מבט מדעית פיזית, הגבלת ההתחממות הגלובלית הנגרמת על ידי האדם לרמה מסוימת מחייבת הגבלת פליטות CO2 מצטברות, הגעה לפחות לפליטות CO2 בשיעור אפס נטו, יחד עם הפחתות חזקות בפליטות גזי חממה אחרים.  הפחתות חזקות, מהירות ומתמשכות בפליטות CH4 יגבילו גם הם את אפקט ההתחממות הנובע מירידה בזיהום התרסיסים וישפרו את איכות האוויר.

ד2  תרחישים עם פליטת גזי חממה נמוכה או נמוכה מאוד (SSP1-1.9 ו- SSP1- 2.6) מובילים בתוך שנים להקלה על אפקט החממה ואיכות האוויר ביחס לתרחישי פליטת גזי חממה גבוהים וגבוהים מאוד (SSP3-7.0 או SSP5-8.5). בתרחישים מנוגדים אלה, הבדלים ניכרים במגמות של טמפרטורת פני השטח העולמית יתחילו לצוץ מן השונות הטבעית בתוך כ -20 שנה, ובמשך  פרקי זמן ארוכים יותר נראה גם השפעה בפרמטרים אקלימיים רבים אחרים בבטחון גבוה.

למסמך המקורי (אנגלית)

תגובה אחת

  1. אז מסתבר שיצא דו"ח "מדעי" חדש שאומר – תנו לנו עוד ועוד ועוד כסף על תיאוריות שלא עבדו לנו עד עכשיו, עדכנו אותן וקיבלנו את אותן תוצאות שלא עבדו קודם ולא יעבדו גם אח"כ, אבל תנו לנו עוד ועוד ועוד כסף לחקור ולהמיך לחזיק את מכוני המחקר שלנו ואת הארגונים הבינלאומיים ואת כל מגדל הקלפים שבנינו על מידע פסבדו-מדעי.

    הדו"ח כולל די הרבה אמירות שהן פשוט לא נכונות, אבל זה לא משנה כי יש "קונצנזוס" בקהילה המדעית (כלומר, אחרי שהבאנו רק את מי שמסכים איתנו כדי לכתוב את הדו"ח, זרקנו את כל מי שחוש באחרת מהאוניברסיטאות, שכנענו את התקשורת לא להקשיב להם בכלל ואיימנו עליהם בכל מיני דרכים).
    אבל בוא מעבר לזה גם פשוט נשקר שיש יותר אירועי אקלים בעשורים האחרונים, שהתחממויות לא קרו אף פעם באופן טבעי ושפחמן דו חמצני הוא גז חממה משמעותי באטמוספירה. בינתיים אפשר פשוט להתעלם מהשמש, מסערות שמש או בכלל מהיקום או מפיזיקה.

    חבר'ה ב"ידען", אם אתם בכלל עוסקים במדע ומקדמים אותו, אז לקבל תיאוריות מופרכות בצורה עיוורת זה לא ממש מדע. גם "מרבית המדענים חושבים" זה לא מדע. מה שבטוח זה שלקחת תיאוריה מופרכת ולהגיד עליה שהיא "קונצנזוס" זה ממש לא מדע.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן