סיקור מקיף

מצטערים, אילון מאסק, אבל עכשיו ברור שהתיישבות במאדים לא סבירה – והיא רעיון רע

אנדרו קואטס, פרופסור לפיזיקה מיוניברסיטי קולג’ בלונדון מבקש לדחות טיסות מאוישות למאדים עד שיוברר סופית שאין על כוכב הלכת חיים משל עצמו

איור של משלחת אנושית על מאדים. קרדיט: נאס"א
איור של משלחת אנושית על מאדים. קרדיט: נאס”א

המחבר, אנדרו קואטס, Andrew Coates, פרופסור לפיזיקה וחוקר מערכת השמש, סגן מנהל במעבדה למדע החלל מאלארד, הקולג’ האוניברסיטאי של לונדון

למייסד של ספייס X וטלסה יש חזון ליישב את מאדים, המבוסס על רקטה גדולה, פיצוצים גרעיניים ותשתית להעברת מיליוני אנשים לשם. זה נראה מאוד שאפתני אבל מאתגר מבחינה טכנולוגית בכמה אופנים. חוקי ההגנה על כוכבים והקשיים בהארצה (הפיכת כוכב למתאים למגורים על ידי, לדוגמה, העלאת הטמפרטורה שלו) והתמודדות עם הקרינה הקשה הוזכרו כמכשולים חמורים.

מבלי להירתע, מאסק עשה את הצעד הראשון בדרך ליעד שלו בפברואר השנה עם השיגור של מכונית טלסה רודסטאר למסלול שנע מעבר למאדים על הרקטה פלקון כבד (Falcon Heavy) הראשונה. זאת הדגמה דרמטית של היכולת ההולכת וגדלה לשגר משימות עתידיות שמתאפשרת על ידי שותפויות בין גורמים פרטיים וממשלתיים.

אבל אחרי שישה חודשים, התוכניות מתחילות להיראות יותר כמו פנטזיה. למדנו מאז שיכולים להיות חיים מתחת לפני הקרקע של מאדים ושאולי הארצה של פני הקרקע תהיה בלתי אפשרית.

האפשרות שיכול להיות שיש חיים כעת על כוכב הלכת האדום הועלתה בשבוע שעבר כשמדענים דיווחו על גילוי אגם של מים מלוחים מתחת לפני הקרקע של מאדים. האגם יהיה 1.5 ק”מ מתחת לכיפת הקוטב הדרומית ובקוטר של לפחות 20 ק”מ. מצאו זאת מניתוח של נתוני מכ”ם תת קרקעיים מהחללית מארס אקספרס. חושבים שהמים מלוחים, כשמלחי מגנזיום, סידן ונתרן פרכלורט פועלים כנראה כחומר נגד קפיאה בטמפרטורות שיורדות עד 200K (-73.15°C).
זה מלהיב וזה הגילוי הוודאי הראשון של מים נוזליים במאדים, וייתכן שיש עוד אגמים עמוקים במקומות אחרים על כוכב הלכת. המשמעות היא שיש אפשרות ממשית שיש חיים כעת במאדים.

מנכ"ל ספייס איקס אילון מאסק מכריז על התוכנית ליישוב מאדים. מתוך יוטויוב
מנכ”ל ספייס איקס אילון מאסק מכריז על התוכנית ליישוב מאדים. מתוך יוטויוב

ידענו כבר שחיים יכלו להתקיים במאדים בעבר. יש כמה הוכחות שמצביעות על כך שמאדים היה מתאים למגורים לפני 3.8-4 מיליארד שנים. נתונים מהמשימות האחרונות — ביניהן מארס גלובל סרוויור, אודיסיי, אופורטיוניטי, קוריוסיטי ומארס אקספרס — סיפקו הוכחות מתעצמות שהיו מים על פני הקרקע בנחלים ואגמים עם חומציות סבירה, והכימיה שמתאימה להתפתחות חיים התקיימה שם בערך בתקופה שהחיים התפתחו בכדור הארץ.

אבל מאדים איבד את השדה המגנטי שלו, שהיה מגן על החיים מפני קרינה קשה מהחלל, לפני 3.8 מיליארד שנים. המשמעות הייתה גם שהאטמוספירה שלו התחילה לדלוף לחלל, והוא הפך פחות ופחות מתאים למגורים. כך שייתכן שיצורים חיים לא שרדו.
התגלית החדשה יכולה אולי להזין את החלומות של השואפים להקים מושבות שאפשר יהיה להשתמש במי האגם התת קרקעי לקיום נוכחות של בני אדם, אבל המציאות מאוד שונה.

סכנת הזיהום משמעה שאסור לשלוח בני אדם לשם לפני שנדע בוודאות האם יש חיים שהתפתחו באופן טבעי — וזה יכול לקחת שנים עד עשורים. נצטרך לקדוח מתחת לפני הקרקע ולנתח דגימות, במקום או מחומר שיוחזר לכדור הארץ, ולמצוא סמנים ביולוגיים מתאימים כדי להיות בטוחים.
תוכניות ההארצה קרסו?

ואולי יותר חשוב, הרעיון שהועלה מזמן להאריץ את מאדים נעול עכשיו היטב בתחום המדע הבדיוני. מאסק ציין בעבר שברצונו להאריץ את הכוכב כדי שיהיה דומה יותר לארץ, כך שנוכל “בסופו של דבר להסתובב בחוץ בלי ללבוש דבר”. הדרך הכי קלה לעשות זאת היא על ידי יצירת אטמוספירה שעשויה מגזי חממה לוכדי חום שנעולים בקרח של הכוכב כדי להעלות את הטמפרטורה והלחץ שלו. מאסק אמר שהוא יכול להטיל פצצות תרמו-גרעיניות על הקרח בקטבים כדי לחמם אותו כדי לשחרר את דו תחמוצת הפחמן.

אבל לפי מחקר חדש, שפורסם ב-Nature Astronomy, מאדים איבד כמות כל כך גדולה מגזי החממה הפוטנציאליים שלו לחלל במשך מיליארדי שנים שאין עכשיו אפשרות להפוך את האטמוספירה שנותרה לניתנת לנשימה באמצעות הטכנולוגיה הקיימת.

המחקר מבוסס על מדידות של קצב ההימלטות הנוכחי של גזים לחלל שמדדו מארס אקספרס ב-15 השנים האחרונות ו-MAVEN בארבע השנים האחרונות. הן יכולות ללמד אותנו כמה גזי חממה, דו תחמוצת הפחמן ומים אפקטיביים זמינים במאדים. המדידות, יחד עם ידע על מצאי דו תחמוצת הפחמן והמים במאדים ממשימות החלל האחרונות, מראים שגזי החממה שנעולים בכיפות הקרח לא מספיקים כדי לספק את החום שנחוץ.

ייתכן שיש עוד עמוק בתוך הכוכב אבל ההוצאה שלהם היא הרבה מעבר לטכנולוגיה של היום. וגם, אובדן האטמוספירה עדיין נמשך בגלל היעדר שדה מגנטי, כך שיהיה צורך להאט אותו באופן כלשהו כדי לשמור על כל שינוי שיושג על ידי ההארצה. זה אומר שהסיירים הפוטנציאליים יצטרכו להשתמש בקירות, גגות או בניינים כבדים ואטומים כדי לספק את האטמוספירה הנכונה וההגנה הדרושה מפני קרינה קוסמית.

מאסק אולי מאוכזב מהתוצאות החדשות האלה, אבל רוב מדעני המאדים נושמים לרווחה. ייתכן שיש חיים עכשיו במאדים או היו בעבר, ועכשיו אפשר להתמקד במציאתם.

נחפש סימני חיים באמצעות הרכב של משימת אקסומארס 2020 של סוכנות החלל האירופית ורוסיה, ומשימת מארס 2020 של נאס”א תאסוף דגימות שיוחזרו בסופו של דבר למעבדות שפניהן לכדור הארץ עד סביבות 2030. מהתוצאות של כל אלה אולי נלמד האם היו, יש או היו יכולים להיות חיים במקום אחר. במערכת השמש שלנו המטרות הכי טובות הן מאדים, הירח של שבתאי אנקלדוס והירחים של צדק אירופה וטיטאן. ואלה רק רמזים לפוטנציאל של חיים בכוכבים הרבים מעבר למערכת השמש שלנו.

מאדים בהיר בשמים שלנו כאשר ב-31 ביולי הוא היה הכי בהיר מאז 2003. כוכב הלכת האדום לעולם לא רחוק ממחשבותינו, בין אם כערש פוטנציאלי לחיים מעבר לכדור הארץ או ביעד לבני אדם בעתיד. אנו חיים בזמנים מלהיבים כשמדובר בחקר החלל. אז בואו לא נהרוס את אחד הניסויים הכי גדולים ויסודיים של האנושות בכך שנאפשר לחלומות על הקמת מושבות להרחיק לכת יותר מדי – לפחות עד שנדע אם יש חיים.

לכתבה ב-THECONVERSATION

עוד בנושא באתר הידען:

8 תגובות

  1. מעינין איזה משכורת מקבלים אותם הזוהים שחושבים לישב את המאדים. צפיפותו הממוצעת 3.95 גרם לסמ”ק. למאדים רק רבע מפני השטח של כדור הארץ ומסתו היא רק עשירית ממסתו של כדור הארץ. כוח המשיכה על פני מאדים הוא כ־38% מכוח המשיכה על פני כדור הארץ. האטמוספירה של מאדים קלושה: לחץ האוויר בפני השטח הוא רק 10 מיליבר, כ־1% בלבד מהלחץ הממוצע שעל־פני כדור הארץ. טמפרטורה: ‑ מינימום 140.15- צלזיוס ‑ ממוצע 63.15- צלזיוס ‑ מקסימום 5.15- צלזיוס. מדברים על עלית טמפ’ כדור הארץ ב-6 מעלות שתגרום לשואה עולמית. כמה אנרגיה דרושה לחמם את “החלוצים” שיישבו את המאדים. כמה חמצן וחנקן דרושים ליצר אטמוספירה מקבילה לשלנו. אצלי, אותם מדענים הזוהים היו מפוטרים מייד. שטויות יש לספר במקום אחר. כל חקר החלל חייב להעשות ע”י רובוטים. הם חכמים כמעט כמו בני אדם. אם הם לא יודעים דבר מה, שישאלו את המדענים לא ההזוהים. נראה לי כי אדון מסק מעט מטורלל או שלא יודע לקרוא ספרות מדעית.
    סעו בזהירות.
    שלכם.-חיים

  2. כדור הארץ הרי לא ייכחד, אלא לא יאפשר עוד חיי אדם (אולי אז הוא אפילו יתאושש). מפחיד לקרוא איזו התערבות בטבע על מאדים מתוכננת כדי לאפשר שם חיים כפי שאנחנו מכירים אותם. הלוואי שהספק ימשך עוד זמן רב ושהאדם ימנע מזיהום סביבת מאדים. אגב, מתרגם יקר, אמנם הכתיבה קולחת וברורה אבל אנא, איך נקראת חברת המכוניות של אילון מאסק? וטיטאן הוא הירח של איזה כוכב לכת?

  3. בהיעדר שדה מגנטי והיות מסת המאדים קטנה הכבידה לא לוכדת את האטמוספירה בכוח משיכה. לכן היא מתנדפת. כל מה שנאמר קשור לייצור אטמוספירה לא לשמירה שלה

  4. מה הבעייה? מחולל שדה מגנטי אפשר לבנות. אמנם צריך להיות קצת גדול. מים ודו תחמוצת הפחמן יש בקטבים של המאדים, ואפשר לכוון כמה שביטים שיפגעו במאדים לתוספת מיים וחומרים אורגניים. חימום קרקע המאדים עם כמה כורי היתוך גדולים ישחרר כמויות של חמצן. היות שאטמוספרה של חמצן ודו תחמוצת הפחמן קצת בעייתית, יוסיפו איזה גז נוסף. חנקן שדרוש לגידול צמחים יביאו לדוגמה מירחי שבתאי. החיידקים שכנראה חיים מתחת לקליפת אדמה דקה כנראה דומים לאלו שבאדמת כדור הארץ מבחינה ביולוגית, היות ותחלופה של סלעים בין שני כוכבי הלכת האלו קיימת כל הזמן כבר ביליוני שנים. זאת אומרת שבטכנולוגיה של עוד בערך 10,000 שנה אפשר יהיה להתחיל תהליך שיקח כמה אלפי שנים. אז אפשר יהיה לגדל צמחים ובעלי חיים שם. כך נוכל להפוך את המאדים לכוכב לכת פורח שיוכל לקיים כמה מילירדי אנשים. השאלה הגדולה היא לא אם ספייס אקס תהיה עדיין קיימת בעוד 15-20 אלף שנה, אלא אם המין האנושי עדיין יתקיים, בחסות דיקטטורים עם כפתור הפעלה של נשק גרעיני.

  5. לא יעצור את המירוץ של מאסק וטוב שהוא שם. בלעדיו חקר החלל תקוע במסע לירח 1969? ומעבורת החלל של שנות ה 90. יש שם חיים? לא מחר נאריץ את מאדים. מושבה כן צריך להקים. הכוכב שלנו בסכנת הכחדה

  6. במהאברטה של ההודים מסופר על אלים שירדו מהשמיים וניהלו מלחמות עולם עם מאורות ענקיים. אז האגדה הופכת למשהו סביר ומציאותי? אולי גם אנחנו צאצאים של כאלה שירדו מהשמיים והתחילו להפציץ הכל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן