סיקור מקיף

מניעת מגפות מהונדסות, מניעת מתקפות סייבר והגנה גרעינית עשויים להגן על האנושות מפני שואה

האסטרונום המלכותי הבריטי צופה את העתיד הבינוני (עד 2050) וחושש שמעריכים בחסר את הסכנה של ביו-האקרים, חידוש מירוץ החימוש הגרעיני והתקדמויות טכנולוגיות אחרות שעלולות לגרום אסונות. הדברים נאמרו בכנס האגודה האמריקנית לפיזיקה באפריל 2021

מסכות גז מוכנות לחלוקה.  <a href="https://depositphotos.com. ">צילום: depositphotos.com</a>
מסכות גז מוכנות לחלוקה. צילום: depositphotos.com

ממגפות מהונדסות ועד מתקפות סייבר שיפילו ערים ועד להשמדה גרעינית, החיים על פני כדור הארץ עשויים להשתנות באופן קיצוני, ובקרוב. מדענים חזו את גורלו של כדור הארץ במסיבת עיתונאים במהלך פגישת האגודה האמריקנית לפיזיקה (APS) שהתקיימה באפריל 2021.

"כדור הארץ שלנו בן 4.5 מיליארד שנה. אך המאה הזו היא הראשונה שבה מין אחד –המין האנושי – יכול לקבוע את גורלה של הביוספרה, "אמר מרטין ריס, האסטרונום המלכותי של בריטניה ומייסד המרכז לחקר סיכונים קיומיים באוניברסיטת קיימברידג'.

"החברה המקושרת שלנו ברחבי העולם חשופה לתוצאות בלתי מכוונות של טכנולוגיות חדשות חזקות – לא רק גרעיניות, אלא (אפילו יותר) ביוטכנולוגיה, סייבר, בינה מלאכותית מתקדמת, טכנולוגיית חלל", הוסיף.

האסטרונום המלכותי מנבא את העולם בשנת 2050 ואילך

ריס חושב שביו-האקרים מהווים איום על האנושות המוערך בחסר. בעתיד הקרוב, ציוד פשוט יאפשר לאנשים לחדש את הגנום האנושי באופן בלתי הפיך או לבנות מגפת שפעת מתפשטת. בדומה לחוקי סמים, תקנות אף פעם לא יוכלו למנוע את כל הפעולות הללו – ובעולם מקושר יותר מאי פעם, התוצאות יתפשטו ברחבי העולם.

הוא גם דן בסכנות אחרות: גידול האוכלוסיה האנושית המוביל לקריסה של המגוון הביולוגי, שינויי אקלים הרסניים, פושעי סייבר בלתי נשלטים, תוכניות לבינה מלאכותית השוחקת את הפרטיות, הביטחון והחופש. אבל ריס הוא אופטימיסט. הוא גם מציע דרכים להימנע מסיכונים אלה ולהשיג עתיד בר קיימא טוב יותר מהעולם בו אנו חיים כיום.

"אם כולנו, הנוסעים על 'חללית כדור הארץ', רוצים להבטיח שאנו משאירים אותה במצב טוב יותר לדורות הבאים, עלינו לקדם פריסה נבונה של טכנולוגיות חדשות, תוך מזעור הסיכון למגפות, לאיומי סייבר ולאסונות עולמיים אחרים", הוא אומר.

הקטנת הגנה מפני טילים עלולה למנוע התקפה גרעינית

נשק גרעיני אחד עלול להרוג מיליונים ולהרוס עיר באופן מיידי. מאות כלי נשק עלולים לחסל את החברה המתפקדת בעולם הגדול. מלחמה גרעינית מוגבלת עלולה אפילו לגרום לאסונות אקלים ולהוביל לרעב של מאות מיליוני אנשים.

לאחרונה פרסו רוסיה, סין וצפון קוריאה סוגים חדשים של טילים כמעט בלתי ניתנים לעצירה.

"הגנה מפני טילים היא רעיון שיכול להישמע מושך בהתחלה – האם ההגנה לא נשמעת כמו הדבר הנכון לעשות?" אמר פרידריך לאמב, אסטרופיזיקאי באוניברסיטת אילינוי באורבנה-שמפיין, שותף למחקר של ה- APS להגנה מפני טילים ויו"ר ועדת APS הנוכחית בנושא חקר ענייני ציבור בנושא הגנת טילים וביטחון לאומי.

"אך כאשר לוקחים בחשבון את האתגרים הטכניים והשלכות מרוץ החימוש, אפשר לראות שפריסת מערכת שנועדה להתגונן מפני טילים בליסטיים בין-יבשתיים מסכנת ככל הנראה את ביטחונה של ארצות הברית," אמר.

לאמב מציין שבריטניה החליטה להגדיל את ארסנל הגרעין שלה ב-44%, אולי בעקבות מערכת ההגנה החדשה של רוסיה נגד טילים סביב מוסקבה. הוא רואה בצעד סימן נוסף לכך שהמגבלות הקיימות על נשק גרעיני נפרמות. גם הגנות טילים שלעולם לא יעבדו בפועל יכולות לזרז פיתוח נשק גרעיני חדש ולהגדיל את הסיכון העולמי.

"מה שנעשה בקשר לנשק גרעיני והגנת טילים על ידי ארצות הברית ומדינות אחרות משפיע על בטיחותו ועל הישרדותו של כל אדם על פני כדור הארץ," אמר.

להודעה של האגודה האמריקנית לפיזיקה

עוד בנושא באתר הידען:

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן