סיקור מקיף

מניעת זיהום מזון בזכות ציפויים חדשים

מחקר חדש שנערך על ידי מהנדסי ומדעני מזון מדגים שציפויים עמידים, העשויים מתחמוצת טיטאניום, מסוגלים להשמיד חיידקים המועברים במזון, חיידקים כגון סלמונלה ואשריכיה קולי, ולספק שכבת הגנה מניעתית כנגד זיהום-צולב עתידי על גבי משטחים מפלדת אל-חלד הבאים במגע עם מזון

סלסילת מזון טבעוני. מתוך jumpstory
סלסילת מזון טבעוני. מתוך jumpstory

[תרגום מאת ד”ר נחמני משה]

בעתיד, ציפוי עמיד יוכל לסייע בשמירת ניקיונם של משטחים הבאים במגע עם מזון בתעשיית עיבוד המזון, לרבות במפעלים לעיבוד בשר. במסגרת מחקר חדש שנערך על ידי צוות מדעני ומהנדסי מזון מאוניברסיטת מיזורי הודגם כי ציפויים עמידים, העשויים מתחמוצת טיטאניום, מסוגלים להשמיד חיידקים המועברים במזון, חיידקים כגון סלמונלה ואשריכיה קולי, ולספק שכבת הגנה מניעתית כנגד זיהום-צולב עתידי על גבי משטחים מפלדת אל-חלד הבאים במגע עם מזון.

מסביר החוקר הראשי: “ידעתי שחוקרים אחרים הצליחו לפתח ציפויים נוגדי חיידקים, אולם הם לא התמקדו בעמידות המכאנית או היציבות שלהם”. “במגע עם קרינה על-סגולה, חמצן ומים, תחמוצת הטיטאניום מסוגלת להשמיד חיידקים הנמצאים על משטחים הבאים במגע עם מזון. הגם שהציפוי מיושם בתור נוזל בתחילת התהליך, ברגע שהוא מוכן לשימוש הוא הופך לחומר קשיח, מעין שכבה דקיקה של קרמיקה”. “בחרנו בתחמוצת טיטאניום לאור העובדה כי החומר ידוע בתור חומר נוגד חיידקים, ואז חיזקנו את היציבות המכאנית שלו כך שהחומר יוכל לעמוד בשחיקה רגילה בסביבת עיבוד מזון טיפוסית”, אומר החוקר הראשי. “בנוסף להליכי ניקוי רגילים, הציפוי שלנו יכול להוסיף שכבת מניעה נוספת על מנת לסייע בבלימת ההתפשטות של זיהום המועבר במזון”.

“הציפוי יוכל להיות שימושי לא רק בקווי עיבוד המזון הגולמי הנמצאים במפעלי עיבוד מזון, אלא גם בקווים לייצור מזון מוכן לצריכה, כדוגמת דוכני ממכר במעדניות”, מוסיף החוקר. “כל המשטחים הנמצאים במפעלים לעיבוד מזון ואשר באים במגע עם מזון, מועדים לזיהום על ידי חיידקים המועברים במזון במסגרת הטיפול במוצר מזון מזוהם”. החוקרים אמרו כי זהו הצעד הראשון הנדרש לבחינה עתידית של תכונות הציפויים בסביבה של עולם אמיתי. למרות שצוות המחקר עדיין לא בדק את הציפוי כנגד נגיף הקורונה החדש, החוקרים מאמינים שלציפוי שלהם תהיה יכולת לסייע בבלימת ההתפשטות של מגיפת הקורונה בסביבות של עיבוד מזון, זאת לאור תכונות היציבות והחיטוי של הציפוי. עד כה, החוקרים הדגימו שהציפוי יעיל כנגד החיידק אשריכיה קולי העלול להיות קטלני בבני אדם, וכרגע מתבצע מחקר נוסף על מנת לבחון את יעילותו של הציפוי כנגד חיידקים אחרים מחוללי מחלות.

ממצאי המחקר פורסמו זה מכבר בכתב העת המדעי Materials Chemistry and Physics

 

המאמר המלא

הידיעה על המחקר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן