סיקור מקיף

מכללת אפקה מקימה מועדון חלל בראשות ד”ר עידו ענתבי לשעבר מנכ”ל SpaceIL

ההמועדון יגביר את עיסוק הסטודנטים להנדסה בתחומי החלל ויכשיר אותם לעבודה בתחום

בעת כניסתו לתפקיד, ציין עידו כי הוא מתכוון למלא את התפקיד עד להשלמת המשימה.
מימין לשמאל: ד”ר עידו ענתבי, מנכ”לSpaceIL ; מוריס קאהן, נשיא; SpaceIL אופיר אקוניס, שר המדע והטכנולוגיה; ועפר דורון, מנהל מפעל חלל בתעשייה האווירית על רקע החללית בראשית בשלבי בנייתה. (צילום: אלון רון)

העשור האחרון הציג שינוי דרמטי בתחום החלל ובפרט במחקר, עד שאפילו קרנות הון סיכון החלו להביע עניין – אולם תעשיית ההייטק עדיין לא שם.

על מנת לגשר על הפער, הודיעה אתמול שרת החדשנות אורית פרקש הכהן כי תקצה 600 מיליון שקלים לסוכנות החלל הישראלית, ובתוך כך אפקה – המכללה האקדמית להנדסה בתל אביב משיקה את מועדון החלל ללמידה ופעילות יישומית בתחום, במטרה להגביר את עיסוק הסטודנטים להנדסה בתחומי החלל ובכך ליישר קו עם המגמות והאפשרויות החדשות שהשוק בתחום זה מציע.

את הקמת המועדון יזמה רים גאנם, סטודנטית להנדסה מכנית שהשתתפה ב”יום המועדונים” של המכללה, הכולל את מועדון הרובוטיקה, מועדון האומנות וההנדסה, מועדון CTRL FREAK ועוד, אשר זיהתה את הפוטנציאל ולקחה על עצמה את היוזמה.

למשימה הצליחה לרתום את חברי הסגל ד”ר עידו ענתבי (מנכ”ל SPACEIL לשעבר) וד”ר אייל כץ (ראש המסלול לעיבוד תמונה) ובהמשך הדרך הצטרפה גם הבוגרת ספיר לזר שעוסקת בתחום הקרינה בחלל. ההיענות של הסטודנטים למועדון החדש שיפעל תחת מרכז החדשנות והיזמות של המכללה כבר עכשיו היא גדולה מאוד.

הקמת המועדון לא פועלת בוואקום, שכן האווירה הכללית היא של משימות חלל בשנים האחרונות – פרטיות ולאומיות שנעשו ושנרקמות גם בזמן כתיבת שורות אלה. זאת לצד התפתחות שוק חלל של ממש, שכיום פועלים בו מספר מועט מאד של סטארטאפים אמיצים במיוחד, אולם שעד סוף העשור כפי שהבטיח מנכ”ל סוכנות החלל תא”ל (במיל.) אורי אורון, יוערך בטריליון דולר ויותר.

במסגרת הקמת המועדון, מתקיימת סדרה של 16 הרצאות באורך של שעתיים כל אחת, אשר תיישר תחילה קו בין כלל הסטודנטים, בכל מה שקשור לחלל, חללית, לוויין, מה האלמנטים שמרכיבים אותם, איך עובד מנוע של חללית, מערכת הנעה של חללית, שכן בשונה ממנוע של רכב אליו יש למרבית האנשים גישה ויש להם מושג לגבי פעילותו, בכל הנוגע לתחום החלל – נדרשת הרחבת הידע וההיכרות של הסטודנטים עם הסביבה הטכנולוגית.

בשלב הבא, מובילי המועדון יבחרו את משימת החלל בה יתמקד המועדון, ושם כבר יירקמו שיתופי פעולה עם התעשייה, עם סוכנות החלל הישראלית, עם אקדמיות נוספות וכד’, שכן משימה שכזו כרוכה במשאבים רבים של כמאות אלפי דולרים.

הפעילות של מועדון שכזה, הפועל תחת המטריה של מרכז החדשנות, תתבסס על חדשנות ויזמות טכנולוגית, פתרון אתגרים וביצוע פרויקטים חדשניים.

ד”ר עידו ענתבי, חבר סגל בביה”ס להנדסה מכנית: “באפקה מבינים שתעשיית החלל עצמה והתעשיות הקשורות בה, הן אחד מהתחומים שצפויה בהם התפתחות מאד משמעותית בשנים הקרובות, כך שקריטי שסטודנטים להנדסה יכירו ויכינו עצמם לעבודה בתחומים הללו, שכן הם נוגעים לכל סוגי ההנדסה. החל מהנדסת חשמל, דרך הנדסה מכנית, הנדסת מערכות, הנדסת תוכנה ועוד. לכן אחת הכוונות שלי היא לוודא שהפרויקט שנעבוד עליו יהיה פרויקט חוצה מחלקות, מולטי-דיסציפלינרי. שכן כמו בחברות עצמן, כך גם בשלב הלימודים – העבודה המשולבת בין המחלקות הטכנולוגיות חשובה מאד, ושילוב הנדסת מערכת יוכל לתרום לפרויקט ולסטודנטים”.

עוד בנושא באתר הידען:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן