סיקור מקיף

מכון אלפרד מאן למדעי החיים יוקם בטכניון בכספי קרן של מאה מיליון דולר

הטכניון

בתמונה (מימין לשמאל): אלפרד מאן, אשתו קלוד ונשיא הטכניון, פרופסור יצחק אפלויג.

היזם והפילנתרופ אלפרד מאן חתם בסוף השבוע שעבר על הסכם להקמתו של מכון מחקר במדעי החיים ובהנדסה ביו-רפואית בטכניון, בכספי קרן של מאה מיליון דולר. על החוזה חתמו מר מאן, הטכניון ואגודת דורשי הטכניון בארה”ב (ATS), במשרד האגודה במנהטן.
הטכניון הוא האוניברסיטה הראשונה מחוץ לארה”ב שנבחרה על ידי מאן להוות חלק מחזונו – הקמת 12 מכוני אלפרד מאן במרכזי המחקר המובילים בעולם. עד כה הוקם רק מכון אחד – באוניברסיטת דרום קליפורניה; הקמתם של שני מכונים נוספים נמצאת בדיונים מתקדמים.
על פי ההסכם הנוכחי יעביר מר מאן לטכניון סכום התחלתי של 4 מיליון דולר, לטובת ההוצאות השוטפות של המכון החדש בשנתיים הקרובות. בהמשך יועברו לטכניון מיליוני דולרים מדי שנה, מכספי קרן בסך מאה מיליון דולר שהוקמה לצורך זה.
תרומת אלפרד מאן היא אחת התרומות הגדולות ביותר שהוענקו אי פעם למוסד ישראלי להשכלה גבוהה. מר מאן אמר כי מעמדו של הטכניון כמוסד עולמי מוביל במחקר מדעי, ודירוגו האקדמי הגבוה, היוו שיקולים מרכזיים בהחלטתו.
“אופיו הבינתחומי של הטכניון יאפשר שילוב שאינו אפשרי במרבית האוניברסיטאות – שילוב בין ביו-רפואה ומדע עם הנדסה וטכנולוגיה”, הדגיש. “אין לי ספק שדגש זה יהפוך את המכון לגוף מוביל בתחום, ולמקום שיוכל לסייע בריפוי המחלות שמהן סובלת האנושות”.
לראשות המכון נבחרו 12 חברי מועצת מנהלים, שימנו את חמשת הנציגים הטכניוניים במוסד; שישה מחברי מועצת המנהלים מונו על ידי מאן (שישמש יו”ר); חבר נוסף הוא איש ה-ATS. המכון יפעל תחת ניהולו של ד”ר זאב גילקיס, שהיה מנהל ההשקעות של קרן ההון-סיכון קומברס השקעות.
“יסודו של המכון מבטא הכרה בכוחו של הטכניון ובפוטנציאל הטמון בו לחדשנות ולפיתוחים מדעיים ורפואים חשובים”, אמר נשיא הטכניון פרופסור יצחק אפלויג. “צעד זה יגדיל משמעותית את יכולתנו לתרגם את הידע ואת המחקר שמקורם בטכניון למוצרים שיספקו מענה לצרכים רפואיים שטרם נמצא להם מענה הולם. אנו מאמינים כי מכון אלפרד מאן יהווה בסיס לייסוד שלל חברות מצליחות”.
ההסכם יעניק למכון אלפרד מאן גישה מלאה למידע על הקניין הרוחני של הטכניון בתחומים הנכללים תחת מִטריית המכון. למכון – שיפעל לפיתוחם של אמצעים רפואיים, תרופות ותהליכים לייצור תרופות במטרה לשפר את בריאותה של האנושות ואת רווחתה – תהיה גם הזכות לפתח ולמסחר את אותו קניין.
“תרומתו של אל מאן למדע ולרפואה ידועה היטב”, אמר סגן-הנשיא בפועל של ה-ATS, מלווין בלום. “נפלה בחלקנו הזכות הגדולה להיות חלק מתהליך הפיכתו של מכון אלפרד מאן בטכניון מחזון למציאות”.
אלפרד מאן הוא יו”ר מועצת הנאמנים של קרן אלפרד מאן, שנוסדה בשנת 1985, ושל מכון אלפרד מאן להנדסה ביו-רפואית באוניברסיטת דרום קליפורניה. הקרן והמכון הינם מוסדות מחקר ללא כוונת רווח, המקדישים עצמם לפיתוחם ולקידומם של מוצרים רפואיים במגוון רחב של תחומים.
מאן הוא יו”ר ומנכ”ל של MannKind Corporation ושל Advanced Bionics® Corporation; יו”ר של החברות הבאות: Second Sight, LLC, Bioness, AlleCure Corporation, Quallion, Implantable Acoustics; ויו”ר-לשעבר של Pacesetter® System ו- MiniMed. כל החברות הללו נוסדו על ידי אלפרד מאן.

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~610357920~~~254&SiteName=hayadan

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן