סיקור מקיף

מחקר חדש מוכיח: קבלת הודעות בנייד משפיעה על קבלת החלטות

המחקר, שנערך בפקולטה לניהול באוניברסיטת בן-גוריון, מצא שקבלת הודעות בסלולרי בעת קבלת החלטות גורמת לאימפולסיביות ומקטין תכנון לטווח הרחוק. המסקנה: קיבלת הודעה בנייד? עדיף להמתין עם החלטה חשובה

קבלת החלטות כלכליות. . <a href="https://depositphotos.com/">המחשה: depositphotos.com</a>
קבלת החלטות כלכליות. . המחשה: depositphotos.com

זוכרים את ההודעה הזו של ראש הממשלה בנימין נתניהו במהלך יום הבחירות של 2015 "שלטון הימין בסכנה. המצביעים הערבים נעים בכמויות אל הקלפי. עמותות השמאל מביאות אותם באוטובוסים. לנו אין V-15, יש לנו "צו 8", יש לנו רק אתכם. צאו אל הקלפי, תביאו את החברים ובני המשפחה, הצביעו מחל כדי לסגור את הפער בינינו לבין מפלגת "העבודה". בעזרתכם ובעזרת השם נקים ממשלה לאומית שתשמור על מדינת ישראל"?

ההודעה הזו הריצה בשעות האחרונות עשרות אלפי תומכי ליכוד שחששו מהנאמר בה, דבר שלפי כל המומחים היטה את הכף וסייע לנצחונו של נתניהו.

קבלת החלטות דורשת משאבים של תשומת לב, זמן, אחסון ועיבוד מידע. החוקר ד"ר אבי ישראל, מהפקולטה לניהול באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, מצא בעבודת הדוקטורט שלו שהודעות המתקבלות בטלפון הנייד בעת קבלת החלטות מייצרות עבורנו עומס קוגניטיבי. העומס מורכב מכך שאנו נדרשים לקבל החלטה, אך בד בבד מופרעים על ידי הסחות, כגון הודעות לנייד. העומס מביא לעלייה ברמת המתח, פוגע ביכולת לקבל החלטה שקולה ומייצר אימפולסיביות והעדפה של ההווה על פני מחשבה על העתיד.

במסגרת מחקרו של ד"ר אבי ישראל, בהנחיית פרופסור מוסי רוזנבוים מהפקולטה לניהול באוניברסיטת בן גוריון ופרופסור טל שביט מהמחלקה לכלכלה ומנהל עסקים באוניברסיטת אריאל, נערך ניסוי מעבדה במהלכו התבקשו הנסיינים לקבל החלטות, לפי חלוקה ל-3 קבוצות ניסוי (בכל קבוצה השתתפו כ-60 נסיינים, בחלוקה מגדרית שווה):

 • קבוצה שקיבלה הודעות בתדירות גבוהה, אחת לדקה.
 • קבוצה שקיבלה הודעות בתדירות נמוכה, אחת לשלוש דקות.
 • קבוצת ביקורת שלא קיבלה הודעות כלל.

המשתתפים בניסוי התבקשו לקבל החלטות בנושאים כלכליים הקשורים להעדפת זמן, כגון: מה מועדף עליך, לקבל כעת סכום של 600 ₪ או לקבל בעוד שנתיים סכום גבוה יותר.

נמצא שהמשתתפים שקיבלו הודעות בזמן קבלת החלטות כלכליות, נטו להעדיף את ההווה על פני העתיד יותר ממשתתפים שלא הופרעו על ידי הודעות. עוד עולה במחקר כי לא נמצא הבדל משמעותי בין הקבוצות שקיבלו הודעה אחת לדקה או אחת לשלוש דקות, אולם ניכר הבדל בין קבוצות אלו לקבוצה שלא קיבלה הודעות כלל. מכאן שההשפעה על הנטייה לבחירה בהווה אינה קשורה לתדירות ההודעות, אלא לעצם ההפרעה והסחת הדעת. הפרעות והסחות אלו גורמים לעליה בעומס הקוגניטיבי, והיא זו שגורמת להעדפת ההווה כפי שהוכח במחקרים קודמים.

"ההשלכות של המחקר הן רוחביות וחשובות לחיי היום-יום שלנו", אומר ד"ר אבי ישראל שערך את המחקר. "קבלת החלטות בכלל וכלכליות בפרט, מושפעת מהפרעות

בכלל ובאופן מובהק נמצא שקבלת הודעות בטלפון הסלולרי בזמן קבלת החלטות יכולה לגרום להטיה בהחלטה ולעיתים לקבלת החלטה מוטעית".

אז בפעם הבאה כשאתם נכנסים לבנק לקחת הלוואה, כשאתם הולכים לקניות או צריכים לקבל החלטה חשובה לגבי העתיד כדאי לכם לנתק את הטלפון הסלולרי, לפחות עד לאחר שתסיימו להחליט.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

תגובה אחת

 1. העצות הטובות שפרט יכול לבצע,גם בהפרעות לחשיבה וגם
  בזבוז מזון – אבל למה כל הפטים ביחד לא מבטלים שילטון
  פירסומאים שכופא קילקול ?
  הולכים ברחוב או בקניון- המון מסכי פירסומת מתנועיים…
  הצפה במיסעדות…אנשים שאין בישבילם עבודה נאלצים
  לנהל מיסעדה או לייצר נשק – אחרת לא יוכלו ליקנות לעצמם
  מזון-סבון-בית-בגד-ספר…אם שילטון יתן פרנסה בלי עבודה
  אנשים אלו יחנכו ילדים שלהם ולא יתנו אותם לרודנות בקומונה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן