סיקור מקיף

מורשת החיים של אבינו הקדמון

התהליך הבסיסי שהשאיר בחיים את בני האדם ואת שאר בעלי החיים התפתח לפני למעלה מ-600 מיליון שנים ביצור חד תאי, אומרים המדענים

אבי בליזובסקי

כולנו התפתחנו ממשהו מעין זה

קישור ישיר לדף זה: https://www.hayadan.org.il/cellan1.html

מחקר שפורסם בכתב העת סיינס מדגיש את שושלת היוחסין הגנטית של התא הקדמון שכולנו נושאים בכל תא ותא בגופנו.
הדרך שבה התאים שלנו מתפקדים, צומחים ומתקשרים עם תאים אחרים היא תוך שימוש במולקולות ובשיטות שהופיעו לראשונה לפני זמן רב, כאשר מרבית צורות החיים המתקדמות היו חיידקים שחיו בים.

מחקרים שנעשו ביצורים חד תאיים בעלי שורשים עתיקים הובילו את המדענים למסקנה מרחיקת לכת זו. בכך נשפך אור על אחת מקפיצות הדרך האבולוציוניות הדרמטיות ביותר בהסטוריה של החיים – מוצא בעלי החיים. התפתחות בעלי החיים מאבותיהם החד תאיים היא אחת מאבני הדרך החשובות בהתפתחות החיים. זהות אותו אב קדמון וכיצד ארעה ההתפתחות הזו נשארת עדיין בגדר מסתורין.

רמזים למה שהתרחש עשויים להימצא בתוך המנגנון המולקולרי של ה- choanoflagellates, קבוצה של 150 מינים של חד תאיים שקופים, הנעים באמצעות זנב דמוי שוט.
המדענים חושדים זה זמן רב כי הם עשויים להיות דוגמאות מודרניות לאבות אבותיהם של היצורים הרב-תאיים הראשונים, או המתאזונס _ metazoansשנראו כך כאשר חיו לפני למעלה מ-600 מיליון שנים.
בשנת 2001 נתגלה כי יש להם סוג של חיישן מולקולרי שנמצא בדרך כלל ביצורים רב תאיים. כעת נתגלה כי יש להם מאפיינים בסיסיים ברמה המולקולרית שנעשה בהם שימוש בבעלי חיים.

"מצאנו ארגז כלים בביולוגיה של התא, שנעשית מאוד מתוכחמת לפני שחר הופעתם של בעלי החיים", אמר שון קארול מהמרכז הרפואי על שם הוורארד היוז באוניברסיטת ויסקונסין במדיסון.

המרק הקדמון
התהליך המולקולרי ששון קארול ועמיתיו ניקול קינג וכריסטופר היטינגר חקרו מאפשר לתאים לתקשר ולבצע אינטראקציות זה עם זה. תבנית כזו מערבת תהליכים בסיסיים רבים ברמה התאית. הם גם משחקים תפקיד חשוב בתאים סרטניים ותפקידי חישה כמו למשל שמיעה בבעלי חיים. בכל אופן התפקיד המדויק של מולקולות אלה ב- choanoflagellates נשאר עדיין מסתורי.
למרות זאת, נראה כי התהליך המולקולרי שנראה כאילו פותח על ידי בעלי החיים מקורו במרק הקדמון של היצורים המיקרוסקופיים החד –תאיים.

הדבר עומד בקנה אחד עם הרעיון שהאבולוציה מאלתרת, היא מחברת בצורה שלומיאלית כלים שכבר קיימים, ולא ממציאה אבר חדש לכל פעולה. אומרת ניקול קינג, אוניברסיטת ויסקונסין-מדיסון
עם ה- choanoflagellates המדענים משוכנעים כי הם בחרו את היצור הנכון להבנת מה שאירע בערב האבולוציה של בעלי החיים. השלב הבא בעבודתם, אומרים החוקרים, הוא להשוות את הגנים המאפיינים בעלי חיים ולמצוא מתוכם את הגנים המשותפים לכל בעלי החיים ולאבותיהם הקרובים.

ידען אבולוציה בפעולה
לידיעה באתר הבי.בי.סי

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~590333825~~~153&SiteName=hayadan

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן