סיקור מקיף

מד מרחק של הנמלים

אבי בליזובסקי

מחקר חדש מגלה שנמלת המדבר משתמשת ב”מד צעדים” כדי למדוד מרחקי הליכה. החוקרים ידעו כי חרקים מחפשי מזון יכולים לנווט את דרכם תוך ניצול אור מן השמים, אך נדהמו מיכולתם של בעלי חיים אלו לאמוד את הקילומטרז' שעברו על פני הקרקע.
באמצעות מניפולציות שעשו החוקרים באורך רגליהן של נמלות מדבר, כדי לגרום להם לבצע צעדים קצרים או ארוכים, מצאו חברי צוות מגרמניה ומשווייץ כי נמלים “סופרות” צעדים כדי להעריך מרחקים. המחקר פורסם בכתב העת סיינס.
Cataglyphis fortis, או נמלות הסהרה, גומעות מרחקים ארוכים במישורים החוליים של מדבר סהרה בחיפושיהם אחר מזון. יצורים אלו ניחנו ביכולת מרשימה לחזור לקניהם, במסלול ישר, ולא דרך חזרה על עקבותיהם, מהלך שמחייב את הנמלים לאמוד כיוונים ומרחקים. החוקרים יודעים שהנמלים נעזרים בשמיים כדי להתמצא בכיוונים אך הדרך שבה הם אומדים מרחק נותרה בגדר מסתורין.
כדי לחקור זאת, הציבו מדענים מאוניברסיטת אולם, גרמניה, ומאוניברסיטת ציריך, שוויץ, נמלים לאורך מנהרה ישרה. כאשר הגיעו למזון, רגליהם הוארכו בעזרת “קביים”, או קוצרו בקטיעה חלקית. לאחר טיפול זה הוחזרו הנמלים לנקודת המזון, והתחילו את מסען חזרה הביתה. הסתבר שהנמלים שרגליהם הוארכו, המשיכו לפסוע אל מעבר לקן והנמלים רגלים קוצרו חיפשו אותו במקום קרוב יותר.
החוקרים שעקבו אחר הנמלים “מטופלות הרגליים” וגילו שהערכת המרחק במסעות הבאים באותו מסלול היתה מדויקת יותר בהרבה, הגיעו למסקנה שאורך הצעדים הוא המשתנה החשוב.
פרופ' הרלד וולף, מחבר המאמר וניורוביולוג מאוניברסיטת אולם, אומר: “פירוש הדבר הוא כי בעלי החיים “סופרים” את צעדיהם, מעין מד צעדים. כאשר קיצרנו את רגליהם, הם נדרשו ליותר צעדים להגיע למזון וידעו להעריך שיצטרכו לאותו מספר צעדים כדי לחזור.
בשלב הבא, עלינו לבחון את השליטה של תנועת הרגל בפעולת ההליכה, כדי לראות אם יש משהו שיכול לפעול כמד מרחקים בבעלי חיים אלה.”

לידיעה בבי.בי.סי
ידען האבולוציה – חסרי חוליות

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~520874694~~~197&SiteName=hayadan

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן