סיקור מקיף

נאס”א תשגר ב-2022 ארבע משימות חלל חדשות לחקר כדור הארץ

המשימות הן TROPICS, EMIT, JPSS ו-SWOT. כל אחת מהן מציעה משהו ייחודי ומוסיפה דרך חדשה להבין את ביתנו ולהגן עליו

הלוויין SWOT מחובר לפלטפורמה במרכז של Thales Alenia Space בקאן. קרדיט: Emmanuel Briot (Wikimedia Commons)
הלוויין SWOT מחובר לפלטפורמה במרכז של Thales Alenia Space בקאן. קרדיט: Emmanuel Briot (Wikimedia Commons)

החלל החיצון הוא מקום נהדר להגיע אליו אם רוצים לחקור את כדור הארץ. למרות שכלי חלל שמסתכלים החוצה כמו האבל וטלסקופ החלל ג’יימס ווב שמאוד מצפים לו מקבלים את רוב תשומת הלב של הציבור — וזה מובן בגלל התמונות המרהיבות של תופעות אסטרונומיות רחוקות שהם שולחים — רובם הגדול של הלוויינים שבמסלול  מתמקדים למעשה בכוכב הבית שלנו. למבט על הארץ מהחלל יש יתרונות ייחודיים עבור מדענים שמקווים למדוד שינויים ודפוסים כאן בכדור הארץ, שלא ניתנים למדידה  מהקרקע. ב-2022 נאס”א תשגר ארבע משימות מדעי כדור הארץ חדשות, שכל אחת מהן מציעה משהו ייחודי ומוסיפה דרך חדשה להבין את ביתנו ולהגן עליו:

1. תצפיות בהפרדת זמנים של מבני משקעים ועוצמות של סופות באמצעות קבוצת לוויינים קטנים (TROPICS)

המשימה הראשונה היא TROPICS, שהיא לא לוויין אחד אלא קבוצה של שישה לוויינים קטנים. הלוויינים הקטנים האלה יחקרו במשותף סופות טרופיות. הם יבצעו מדידות גלי מיקרו של הסערות הגדולות האלה ויוכלו לצפות ברמות המשקעים, הטמפרטורות והלחות כשהן נוצרות. למרות הגודל הקטן של הלוויינים, היתרון שיהיה ל-TROPICS על פני לווייני מזג אוויר מסורתיים הוא יכולתם לבצע מדידות בתכיפות רבה יותר, וזה יקל לראות איך הסופות מתפתחות ומשתנות עם הזמן. התוצאה תהיה מודלים ותחזיות טובים יותר כשמתרחשות סופות טרופיות.

2. חקירת מקורות האבק המינרלי על פני הארץ (EMIT)

EMIT הוא לא כלי חלל בזכות עצמו אלא מכשיר שיוצמד לתחנת החלל הבינ”ל ב-2022. מטרתו העיקרית היא לחקור אבק באטמוספירה של כדור הארץ, אבק שהרוח אוספת באזורים צחיחים ונושאת ברחבי העולם.

3. מערכת לוויינים פולריים משותפים  ( JPSS )

“פולריים” בשם המשימה הזאת לא מתייחס למושא המחקר אלא לסוג המסלול. JPSS היא סדרה של לוויינים שסובבים את כדור הארץ מהקוטב הצפוני לדרומי, כשהארץ מסתובבת מתחת, וזה מאפשר להם לסקור את כל כדור הארץ, פעמיים ביום. לווייני מזג האוויר האלה יספקו נתונים על טמפרטורות באוקיינוסים ובאטמוספרה, וגם מידע על שריפות יער ואירועי מזג אוויר חשובים אחרים.

משימת JPSS. איור: נאס"א
משימת JPSS. איור: נאס”א

4. טופוגרפיה של מים וימים עיליים (SWOT)

SWOT הוא לוויין יחיד גדול שמיועד למדוד שינויים בגובה המים בימים, האגמים והנהרות של כדור הארץ. הוא יהיה הסקר הגלובלי הראשון אי פעם של המים העיליים של העולם.

הלוויין SWOT מחובר לפלטפורמה במרכז של Thales Alenia Space בקאן. קרדיט: Emmanuel Briot (Wikimedia Commons)

SWOT מאפשר יכולת חיונית שחסרה כיום בצי התצפיות על כדור הארץ, וחשיבותו רק תגדל בשנים הבאות כששינויי האקלים ושימוש יתר יתרמו למחסור במים בחלקים רבים של העולם. SWOT יוכל לספק לחוקרים מידע על כמות המים המתוקים הזמינים, שינויים בתוואי נהרות  עם העונות ושינויים בגובה פני הים. המכשיר העיקרי שלו הוא אינטרפרומטר מכ”ם ששולח אות למטה אל פני המים וקולט אותו שוב באמצעות שתי אנטנות שונות. SWOT מיועד לשיגור על טיל פלקון 9 בנובמבר 2022.

לידיעה באתר יוניברס טודיי

עוד בנושא באתר הידען:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן