סיקור מקיף

למה נשים רגישות יותר לאלכוהול

הדבר נובע כנראה מההבדל בגודל הממוצע בין גברים לנשים – אותה כמות אלכוהול מתפזרת על פני נפח דם קטן יותר

מאת מרית סלוין

גברים צורכים יותר אלכוהול מנשים, אולם הנשים מועדות יותר לסיבוכים הקליניים הנגרמים עקב שתייה מופרזת. עובדה זו נובעת, ככל הנראה, מכך שאצל נשים פירוק האלכוהול יעיל פחות מאשר אצל גברים. שתייה של כמות אלכוהול זהה על ידי בני שני המינים תגרום לרמת אלכוהול גבוהה יותר בדמה של האשה מאשר בדמו של הגבר. במחקר שתוצאותיו התפרסמו בגיליון אפריל של כתב העת “”& Experimental Research Alcoholism: Clinical נבחנו הסיבות שעשויות לגרום לשוני בהשפעת האלכוהול על שני המינים.
במחקר, שבוצע בידי קבוצת חוקרים בראשות צ'ארלס ליבר מהמרכז לחקר אלכוהול בניו יורק, נמצא כי ההבדל נעוץ במנגנוני הפירוק של האלכוהול בקיבה. אצל נשים, כך התברר, אחוז נמוך יותר מהאלכוהול מתפרק בקיבה מאשר אצל גברים, ולכן כמות האלכוהול שנותרת בדם גדולה יותר.

במחקרים קודמים שהתמקדו בהשפעת האלכוהול על הכבד נמצא כי נשים אלכוהוליסטיות נוטות יותר לפתח מחלות כבד קשות, בהשוואה לגברים אלכוהוליסטים. הכמות המינימלית של אלכוהול הגורמת להופעת שחמת הכבד (צירוזיס) אצל נשים קטנה פי 2 עד 3 מהכמות המינימלית הגורמת להופעת המחלה אצל גברים. נשים גם רגישות יותר להשפעותיו הרעילות של האלכוהול על המוח, הלב, השרירים והלבלב.

נהוג לייחס את הרגישות הגבוהה יותר של נשים לכמה סיבות. האחת היא מידות הגוף. בממוצע, נשים קטנות מגברים ומשקלן נמוך יותר, ולכן כמות משקה זהה מתרכזת אצל הנשים בנפח דם קטן יותר. סיבה שנייה: לנשים יש יותר רקמת שומן – יחסית למשקל הגוף – בהשוואה לגברים. נפח השומן בגוף עומד ביחס הפוך לנפח המים, ואילו האלכוהול מסיס יותר במים מאשר בשומן. מכיוון שאצל נשים נפח המים בגוף קטן יחסית, האלכוהול נמהל פחות.

אפשרות נוספת, שנבדקה במחקר הנוכחי, היא פירוק אטי יותר של האלכוהול במערכת העיכול של נשים. חלק מהאלכוהול מתפרק בקיבה לפני המעבר לזרם הדם. הפירוק נעשה על ידי האנזים אלכוהול דהידרוגנז (ADH). הפירוק בקיבה מקטין את כמות האלכוהול החודר לדם ובכך פועל כמנגנון הגנה מפני עלייה מופרזת של ריכוז האלכוהול בדם. פעילות תקינה של ADH חיונית איפוא לשמירה על ריכוז נמוך של האלכוהול בדם. הצוות של ליבר חקר את פעילות האנזים, כדי לקבוע אם בפעילות זו נעוץ ההבדל בהשפעת האלכוהול
על שני המינים.

“בניסויים קודמים מצאנו כי אצל נשים רמת הפעילות של האנזים ADH נמוכה מרמת הפעילות שלו אצל גברים, ולכן פחות אלכוהול מתפרק אצלן במערכת העיכול ויותר מגיע למערכת הדם, כאשר שני המינים צורכים בדיוק אותה כמות”, מסביר ליבר. “מצאנו גם כי אצל השתיינים הכרוניים – גברים ונשים – בעקבות שתיית כמויות גדולות של אלכוהול, יורדת פעילות ה-ADH במידה משמעותית ורמת האלכוהול בדם הולכת ועולה. שני הגורמים הללו פועלים יחדיו אצל נשים, וכתוצאה מכך נשים אלכוהוליסטיות מאבדות לחלוטין את מנגנון ההגנה בקיבה ורמת האלכוהול בדמן לאחר השתייה זהה לזו המתקבלת בהזרקת אלכוהול ישירות לווריד”.

במחקר הנוכחי בדקו ליבר וצוותו שלוש תת-קבוצות של האנזים, במטרה לאפיין ביתר דיוק את מנגנוני הפעילות שלהן. התברר שאחת משלוש תת-הקבוצות היא בעיקר זו האחראית להבדל בין גברים לנשים. אצל נשים רמתה בקיבה נמוכה במידה משמעותית מאשר אצל גברים. יתר על כן, נמצא שתת-קבוצה זו פעילה בריכוזי אלכוהול גבוהים יחסית. מכאן עולה שפירוק האלכוהול אצל נשים יעיל פחות מאשר אצל גברים דווקא בריכוזי אלכוהול גבוהים; בריכוזים נמוכים ההבדל אינו משמעותי. “ההבדל בין המינים מתבטא בשתיית יין (שריכוז האלכוהול בו הוא כ-%10) ובשתיית משקאות חריפים (שריכוז האלכוהול בהם מגיע ל-%40)”, אומר ליבר. “אך אין כל הבדל אם שותים למשל בירה, שבה ריכוז האלכוהול הוא %5 בלבד”.

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~302816224~~~239&SiteName=hayadan

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן