סיקור מקיף

לוויין ניקוי פסולת החלל של Astroscale שוגר בהצלחה לחלל

הלוויין יהיה הראשון בעולם שידגים טכנולוגיות להצמדות לזבל חללי ולסילוקו

לוויין ניקוי החלל ELSA-d. צילום יחצ אסטרוסקייל
לוויין ניקוי החלל ELSA-d. צילום יחצ אסטרוסקייל

ה- ELSA-d- לוויין ניקוי החלל הראשון בעולם – שוגר בהצלחה ובימים הקרובים יחל להדגים את הטכנולוגיות שמאפשרות הצמדות לזבל חללי – כמו גם ללוויינים ׳טועים׳ והזזתם למיקום אחר בחלל. מנכ״ל Astroscale ישראל: משימת ניקוי הזבל החללי היא אחת המשימות הקריטיות ביותר עבור קהיליית משתמשי החלל  

לוויין ניקוי החלל ELSA-d (End-of-Life Services Astrosclae Demonstrator) של Astroscale Holdings Inc.  (Astroscale), מובילת השוק בתחום הקיימות בחלל, הגיע ליעדו בחלל, לאחר ששוגר בהצלחה משדה השיגור בייקונור שבקזחסטן על גבי משגר סויוז (ביחד עם לווייני אדליס-סמסון של הטכניון), ובימים הקרובים יחל במשימותיו המורכבות.

ה- ELSA-dהוא הלוויין הראשון בעולם שיצא למשימה מסחרית ראשונה להוכחת התכנות של טכנולוגיות הליבה הדרושות להצמדות לזבל חללי וסילוקו מהמסלול. ELSA-d מורכב משני לוויינים: לוויין שירות (~ 175 ק”ג) ולוויין ׳לקוח׳ (~ 17 ק”ג) שמדמה פסולת חלל, ששוגרו צמודים יחדיו. לוויין השירות פותח בכדי להסיר בבטחה חלקי פסולת חלל מהמסלול והוא מצויד בטכנולוגיות שמאפשרות לאתר ולהתחבר בבטחה לעצמים הנעים בחלל באמצעות מנגנון עגינה מגנטי.

במהלך הבדיקות שיבוצעו בגובה 550 ק״מ, תודגם הצמדות בחלל בין שני הלוויינים כשהם מיוצבים, ולאחר מכן ישוחרר לוויין המטרה, הוא יסוחרר ויגולגל (tumbling) ושוב, יתבצע ניסיון להתחבר אליו. זוהי משימה קשה במיוחד שמעולם לא נוסתה בחלל, הכרוכה בתמרונים מורכבים להשוואת המהירות הזוויתית המרחבית של שני הלוויינים.

״צוות הקרקע שלנו שיושב בבריטניה כבר יצר קשר עם ה- ELSA-d וכל הבדיקות הראשוניות משביעות רצון״, אמר סייטה איזוקה, מנהל המשימה. ״אנו מצפים כעת לעבור לשלבים הבאים בהדגמה הטכנולוגית״.

לדברי נובו אוקאדה, מייסד ומנכ״ל Astroscale, בזמן הפגנת היכולות פורצות הדרך של ה- ELSA-dבסילוק זבל חללי, המערכת תדגים בפועל ותקדם את ההתכנות העסקית של הענקת שירותים אקטיביים של סילוק זבל חללי. ״ההמראה המוצלחת מקרבת אותנו להתממשות החזון של קיימות ובטיחות בחלל ופיתוחו לטובת האנושות כולה״.

סוכנות החלל האירופית מעריכה כי 3,600 לוויינים אופרטיביים חולקים את מסלוליהם עם 9,200 טונות של פסולת חלל. על פי הערכות, 28,200 אובייקטים של פסולת משייטים להם בחלל ללא כל בקרה (ע״פ רשת המעקב החללית). עם למעלה מ -10,000 לוויינים המתוכננים לשיגור במסלול הנמוך במהלך עשר השנים הבאות, עולה הצורך המיידי באסטרטגיות פרואקטיביות לסילוק פסולת ובמיוחד סילוק לווינים  שסיימו את חייהם ׳, כדי לשמור על שימוש בטוח במסלולי ה- LEO (מסלולי חלל נמוכים).

לדברי מנכ״ל Astroscale ישראל, אריה הלזבנד, יזם, ומראשוני תעשיית החלל בישראל, התקדמות משימת ניקוי הזבל החללי היא אחת המשימות הקריטיות ביותר עבור קהיליית משתמשי החלל בכללותה. ״Astroscale היא החברה היחידה בעולם כיום המתמקדת בלעדית באספקת שירותים בחלל הן במסלול לווייני נמוך והן במסלול גיאוסינכרוני (גובה 35,786 ק״מ מעל קו המשווה של כדור הארץ)״, אומר הלזבנד.

החברה מפתחת פתרונות לוויינים במגוון גדלים שישמשו למגוון משימות בחלל, דוגמת הארכת חיי לוויינים, סילוק פסולת חלל ושינוי מיקום לוויינים בעודם במסלולם בחלל. בסיס החברה ממוקם ביפן עם נוכחות בארה״ב, בריטניה, סינגפור וישראל.

Astroscale ישראל נחשבת בין החלוצות העולמיות בתחום שירותי תפעול בחלל. החברה, בשמה הקודם – Effective Space, פיתחה טכנולוגיות חדשניות לשירות בחלל והארכת חיי לוויינים וכיום טכנולוגיות אלו מתממשות בפלטפורמה להארכת חיי הלוויינים וסילוק זבל חללי של Astroscale במסלול הגיאו-סינכרוני.

עוד בנושא באתר הידען:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן