סיקור מקיף

לבחור סלעים במאדים כדי להביא לכדור הארץ

אם הייתם יכולים להביא משהו ממאדים בחזרה לארץ, מה הייתם בוחרים? השאלה הזאת הופכת למציאות, כשסוכנות החלל האירופית (ESA) פותחת קריאה למדענים להצטרף לצוות של נאס"א שפועל כדי לקבוע איזה דגימות ממאדים צריך לאסוף ולאחסן בתוך הרכב פרסבירנס ששיגורו מתוכנן לקיץ הזה

הרכב המאדימאי פרסבירנס , בבניה לקראת שיגורו בקיץ 2020. צילום נאס"א
הרכב המאדימאי פרסבירנס , בבניה לקראת שיגורו בקיץ 2020. צילום נאס"א

פרסבירנס היא משימה עצמאית לחיפוש סימנים לתנאים ראויים למגורים בכוכב השכן שלנו, אבל היא גם חלק מהמבצע הבינ"ל "החזרת דגימות מאדים" שהמדינות החברות ב-ESA הסכימו לממן בשנה שעברה במהלך Space19+.
אין תקדים לטיסה של יותר מ-53 מיליון ק"מ למאדים, נחיתה, איסוף דגימות ושיגור רכב חלל בחזרה לכדור הארץ. המבצע הזה יימשך עשור וכרוכים בו ארבעה שיגורים – שלושה מכדור הארץ והשיגור הראשון מכוכב אחר.

הרכיבים של מקפת ההחזרה לארץ של דגימות מאדים. המחשה: סוכנות החלל האירופית
הרכיבים של מקפת ההחזרה לארץ של דגימות מאדים. המחשה: סוכנות החלל האירופית

גאו-הטמנה בין כוכבית

כשפרסבירנס ינחת על מאדים הוא יסייר באזור במשך יותר משנה. אחת מהמשימות העיקריות שלו תהיה לאסוף דגימות בגלילי מתכת בגודל סיגרים שיושארו על הקרקע לאיסוף מאוחר יותר. כחלק משיתוף הפעולה הבינ"ל הזה, ESA מתכוונת לספק רכב איסוף דגימות מתוחכם שיופעל במהלך משימת נחתת הבאת הדגימות של נאס"א באמצע העשור הזה.
הרכב של ESA יאסוף את הדגימות שהרכב פרסבירנס אסף ויביא אותם לנחתת, שם הן יאוחסנו בזהירות ברכב טיפוס ממאדים. רכב הטיפוס ישגר את מכל הדגימות מפני המאדים וישים אותו במסלול סביב מאדים.
תרומה חשובה אחרת של ESA תהיה רכב החלל הכי גדול וחזק שיטוס למאדים – מקפת ההחזרה לארץ שתפגוש את הדגימה ותביא אותה לארץ.

אדמת מאדים בקרבת איזור הנחיתה של רכב המאדים פרזברנס. צילום: ESA
אדמת מאדים בקרבת איזור הנחיתה של רכב המאדים פרסבירנס. צילום: ESA

לארוז להחזרה לארץ
למרות שהמבצע השלם הוא בשלב הפרויקט המוקדם שלו, צריך לבחור עכשיו מומחים מדעיים כדי שיוכלו להתחיל להתאמן ולפעול לצד הצוות המדעי של פרסבירנס כדי להגדיל את הערך של הדגימות שייאספו. המדענים הנבחרים יצטרכו גם לחזות את הצרכים של חוקרים עתידיים שינתחו את הדגימות האלה במגוון מאוד רחב של מחקרים בכדור הארץ.

"אנחנו מעודדים פניות ממומחים מחוץ לתחום החלל", אומר המדען הזמני של תוכנית החזרת דגימות מאדים ב-ESA ד"ר גרהארד קמינק. "אנחנו צריכים גיאולוגי שדה ומומחי מעבדה שיודעים איך לבחור את הדגימה הנכונה על סמך מידע מהמכשירים שיש בפרסבירנס".
ראש צוות הטיסות המאוישות של ESA מוסיף: "המומחים שייבחרו באמצעות הקריאה הזאת יקבלו הכשרה להיות חלק מהצוות הבינ"ל של גיאולוגים מרחוק של מאדים. אלה זמנים מלהיבים ואנחנו מצפים לקבל את ההצעות הטובות ביותר שאירופה יכולה להציע".

מבט של Mars Express על Terra Sabaea ו-Arabia Terra

מבט של Mars Express על Terra Sabaea ו-Arabia Terra
מבט של Mars Express על Terra Sabaea ו-Arabia Terra

המחקר של הדגימות ממאדים על הארץ יאפשר למדענים להשתמש במכשירים יותר חזקים מכל דבר שאפשר להטיס במשימות רובוטיות. ההזדמנות ללמוד ולשתף משאבים, כולל שליחת דגימות למעבדות הכי טובות ברחבי עולם, מציעה הזדמנויות מצוינות לתגליות חדשות.
אפשר יהיה לחקור את הדגימות שוב ושוב, ולאפשר הוצאת מידע חדש — כמו עם דגימות ירח שהובאו לארץ בשנות השישים והשבעים, וממשיכות לחשוף תגליות חדשות עד היום.
גרהארד מסכם: "יש הרבה סיבות לחקור את מאדים, אבל אחת מהדוחקות ביותר היא שבעוד שהחיים עלו והתפתחו על כדור הארץ, אנחנו עדיין לא יודעים אם היו לחיים סיכוי על מאדים. מדענים פלנטריים יכולים לחקור אבנים, משקעים ואדמה ולחפש רמזים כדי לגלות את ההיסטוריה של הגיאולוגיה ואולי הביולוגיה של מאדים. אז, על ידי השוואת הממצאים האלה עם כדור הארץ גם נלמד יותר על כוכב הלכת שלנו".

לידיעה באתר סוכנות החלל האירופית

עוד בנושא באתר הידען:

3 תגובות

  1. מדובר פה רק על כלי רכב אחד, שישוגר ב-2020 ויאסוף דגימות (בין שאר המשימות המאוד חשובות שלו). אם הן יהיו שוות מספיק* אז משימה נוספת תאסוף אותן ותשגר אותן למסלול סביב מאדים, ומשימה שלישית תאסוף אותן מהמסלול סביב מאדים ותחזיר אותן לכדור הארץ.

    כמובן שברגע שדגימות כאלו יגיעו לכדור הארץ אפשר יהיה לבדוק אותן במכשירים המשוכללים ביותר שיהיו זמינים לאנושות באותה העת, ולהמשיך ולבדוק אותן ככל שימשיכו לפתח מכשירי בדיקה חדשים יותר וככל שיעלה הצורך בבדיקות חדשות כדי לבדוק היפותזות חדשות לגבי המאדים.

    * שוות מספיק: יותר ממיליארד $ אמריקאי, מכספי משלם המיסים האמריקאי או האירופאי, בהערכה זהירה מאוד, כדי לממן את שתי המשלחות הנוספות להחזרת הדגימות.

  2. לא הבנתי.
    הבנתי שיש רכב למאדים ושמו פרזרבנס שישוגר ב 2020 (תוך כמה חודשים), יש גם משהו בשם פרסבירנס (אולי איות שגוי לאותו כלי, אולי כלי נפרד). שלושה שיגורים מהארץ ושיגור אחד מהמאדים. אבל לא זיהיתי מי עושה מה. כמו כן לא מצאתי ב'הידען' איזכורים קודמים ל'פרזרבנס' או לשם השני. אשמח להבהרות.

  3. בשלב כזה מוקדם ועוד כאשר ברקע משתוללת מגיפת הקורונה שלא ידוע עליה דבר ולא על העתיד שלנו בהמשך בגלל המגיפה הזאת – אסור להביא כלום משום כוכב אחר . כאשר נגיע לרמה מספיק טובה נשלח מעבדה רובוטית משובחת שתוכל לעשות את כל הבדיקות על פני הכוכב מבלי לסכן את כדור הארץ .

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן