סיקור מקיף

לאמהות בעלות משקל עודף רב נולדים תינוקות יותר שמנים

השמנת היתר האמריקאית מועברת לדור הבא

האם בלתי נמנע הוא שלאמהות בעלות משקל עודף יוולדו תינוקות שמנים יותר מאשר לאימהות רזות? נראה לנו שאין זה בלתי נמנע. אולם זה בדיוק מה שקורה בארה"ב, אומרים החוקרים שתיעדו כיצד "מגפת השמנת היתר" מועברת לדור הבא.

הקבוצה, היושבת בביה"ס לרפואה בהרוורד, בוסטון, מסצ'וסטס, מצאה שאחוז התינוקות הנולדים עם משקל עודף עלה ביותר משני שליש במהלך שני העשורים האחרונים. כיום 10% מהתינוקות הנולדים, כבר בעת לידתם, מוגדרים כבעלי משקל עודף. ואחוז התינוקות בקצה העליון של סקלת המשקל, המכונים "בסיכון להפוך לבעלי משקל עודף" עלה בשליש והגיעה ל-14%.

החוקרים, בראשם מאט גילמן, עקבו אחרי יותר מ- 120,000 תינוקות וילדים מלידתם ועד גיל 6 שנים, ובדקו את משקלם וגובהם. תינוקות מלידה עד גיל 6 חודשים הראו עלייה גדולה במיוחד בהשמנת יתר משנת 1980 עד שנות האלפיים.

אם המעלה הרבה במשקלה במהלך ההריון משפיעה על הנטייה של בנה או ביתה להשמנת יתר לכל חייהם, אומר גילמן, אשר מדווח על הממצאים בכתב העת Obesity.

במקרים קיצוניים, העלאת משקל עודף רב מאד במהלך ההריון עלול להוביל למצב הנקרא סכרת הריון באם. מחקרים של התסמונת בעכברים הראו שהיא גורמת לעלייה ברמות ההורמון אינסולין בקרב שגר הגורים. רמות גבוהות של אינסולין מעוררות אז את התיאבון עקב השפעת האנסולים על ההיפותלמוס, חלק במוח האחראי לויסות צריכת המזון. נראה שאותו דבר קורה גם בבני אדם.

"סכרת הריון עלולה לתכנת את התינוקות לעבר מסלול מסויים המוביל להשמנת יתר" אומר גילמן.

במקרים פחות קיצוניים, משקל האם או האב עלולים להעביר מסר לתינוק המתפתח דרך ביצית, תא זרע או מצב הרחם. לא ע"י שינויים ברצף הדנ"א, אך ע"י שינוי באופן ביטוי הדנ"א. בדיוק איך זה עלול לעבוד כיום עדיין לא ידוע.

ברור שגם לדיאטה עלולה להיות השפעה על התפתחות התינוק. תינוקות אשר ניזונו מחלב אם, בדרך כלל העלו במשקל לאט יותר מאשר תינוקות שניזונו מפורמולה. הדבר נובע בחלקו מכך שהרכב המזון שונה: בהנקות הראשונות, חלב אם מספק גורמים חיוניים למערכת החיסון וחלב שמן יותר מופיע רק לאחר מכן; הרכב חלב פורמולה לעומת זאת קבוע. גורם נוסף הוא הבדל בדגמי ההזנה. "לתינוק יונק יש הרבה יותר שליטה על כמות החלב שהוא מקבל, בעוד שתינוק המוזן מבקבוק שולט בכך הרבה פחות" אומר טים קול, מהמכון לבריאותה ילד בלונדון, בריטניה. "תינוק המוזן מבקבוק יקבל כמות חלב שנראית לאם מתאימה ולא לו".

אולם שכיחות ההנקה בארה"ב גברה, ולא פחתה, בשנים האחרונות, ויחד עם זאת מספר התינוקות בעלי המשקל העודף עלה. גילמן אומר שהנקה כנראה פועל לצמצום הנטייה להשמנת יתר של תינוקות . לטענתו תינוקות יהיו אף שמנים יותר אם אמהות יאכילו אותם בבקבוק ולא יניקו.

האם באמת הדבר חמור כל כך שתינוקות יהיו מפוטמים ושמנמנים? תינוקות רבים לא מאבדים את שומן הילדות שלהם, אומר גילמן. ובנוסף, תינוקות וילדים בעלי עודף משקל נוטים יותר להפוך להיות בוגרים בעלי משקל עודף, במיוחד אם התיאבון שלהם "תוכנת" לרמה גבוהה יותר. הדבר עלול להשפיע עליהם ולהוביל אותם לתסמונות כרוניות כמו לחץ דם גבוה וסכרת.

בכתבה מאת ד"ר רונית אנדוולט, מנהלת היחידה לתזונה ב"מכבי שירותי בריאות", נאמר כי מניעת השמנה באמצעות תזונה נכונה ואורח חיים בריא היא בלי ספק הדרך הטובה ביותר לטפל בהשמנה, ולעולם לא מוקדם מדי להתחיל. ככל שמתחילים לטפל בילד הלוקה בעודף משקל או בהשמנה מוקדם יותר, כך פוחת הסיכוי שיהיה מבוגר שמן.

במחקר שפורסם ב-1997, שבו עקבו אחרי ילדים שמנים, נמצא כי החל בגיל 4 הסיכוי של הילד השמן להיות מבוגר שמן הולך ועולה מ-20 אחוז עד 80-60 אחוז בגיל ההתבגרות.

ארגון הבריאות העולמי הגדיר את ההשמנה כמחלה כרונית, בעיה קלינית ופסיכולוגית בעלת חשיבות מכרעת לבריאות הציבור. עם עליית הילדים במשקל, עלתה גם התחלואה עקב ההשמנה. "ילדים החלו ללקות ביתר לחץ דם, סוכרת מסוג 2, עליית שומנים בדם, בעיות גב ומפרקים, בעיות נשימה". בזכות ההכרה בהשמנה כמחלה השתנו גם ההמלצות לטיפול. הטיפול כיום כולל הערכת רופא ולעתים אף פסיכולוג, ייעוץ תזונתי, פעילות גופנית ולעתים גם טיפול בתרופות. אחרי שנשללת האפשרות של מחלה כגורם להשמנה (לדוגמא, חוסר פעילות בלוטת התריס), נבדקת תרומת המשפחה והסביבה לבעיית המשקל.

לידיעה על המחקר בנייצ'ר

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן