סיקור מקיף

כנס החלל ה-45: תעשית התעופה והחלל בהודו – הזדמנות לחברות הייטק ישראליות

אמר פרופ' רודאם נראשימה, בכיר בתעשית התעופה והחלל ההודית שפתח את כנס החלל שהתקיים בת"א

טל ענבר, אבי בליזובסקי

קישור ישיר לדף זה: https://www.hayadan.org.il/space230205a.html

תעשיית התעופה והחלל בהודו התבגרה ושיתוף פעולה עם ישראל יכול לסייע לשני הצדדים, אומר פרופ' רודאם נראשימה, בכיר לשעבר בתוכנית החלל ההודית, וכיום משמש בתפקידים בכירים בתעשית ההייטק ההודית בבנגלור. שנשא את הרצאת הפתיחה בכנס החלל ה-45 לתעופה וחלל בת"א. בכנס השתתפו בכירים מהתעשיה האווירית, רפא"ל, הטכניון וגופים נוספים העוסקים בארץ בתחום התעופה והחלל. אורח הכבוד של הכנס היה פרופסור רודאם נאראסימה, Narashima, שסקר באופן מקיף את תחומי המחקר והפיתוח של תעשיות האוויר והחלל בהודו.

"ככל שהעולם הופך לכפר גלובלי, גם תחומי התעופה והחלל משתנים. תחום האוירונאוטיקה והחלל בהודו מפותח ביותר, וההודים עוסקים במגוון נרחב של מו"פ בתחומים אלה. בין הפרוייקטים שסקר פרופסור נארישימה כלול מסוק קל מפיתוח הודי, מטוס סילוני מתקדם לאימון טייסי קרב, משגרי חלל מסוגים שונים, לווינים רבים , מנועי סילון, וטילי קרקע קרקע.

אחד מהנושאים ה"חמים" בעולם הלווינות המסחרית, הוא לוויני תצפית ברזולוציה הטובה יותר ממטר אחד. גם בתחום זה מתכוונת הודו להיות פעילה. עד כה שוגרו למעלה מארבעים לווינים הודיים לחלל,ואחד הפרוייקטים המעניינים שהוצגו הוא החללית ההודית לירח. פרוייקט זה מציע לסוכנויות חלל בינלאומיות (ובהן לישראל) מקום ומשקל בתוך החללית.
אחד הנושאים המעניינים שעלו מסקירתו של פרופסור נארישימה הוא העובדה כי הודו מפתחת גירסה משופרת ובעלת טווח ארוך יותר של הטיל הבליסטי אגני (AGNI) החמוד בראש קרב גרעיני.
"תעשיית התעופה והחלל של הודו, כפי שהצטיירה מן ההרצאה, חובקת עולם, ורואה בשיתופי פעולה עם ישראל יעד מרכזי וחשוב להודו, המנסה להשתלב בשוק הבינלאומי דרך ערוצי השיווק של ישראל מחד, ולהשלים פערי ידע מסויימים בהם לוקה תעשיית האוויר והחלל ההודית, למשל בתחום החיישנים, הלוויינים הקלים שפותחו בישראל, ותחומי ידע אחרים." מסכם פרופ' נראשימה.
פרופסור נארישימה ציין כי בשוק ההודי הגדל בקצב מרשים, יש לישראל אפשרויות רבות להעמקת שיתופי פעולה, וכי ישראל הפכה בעת האחרונה לספקית השנייה בגודלה בתחום הביטחוני להודו. למרות מגוון הציוד – מטוסים, מנועים, טילים ולווינים, המפותח ומשוגר מהודו, יש עדיין פערים טכנולוגיים שהודו עדיין חווה אותם ששיתוף פעולה עם מדינות מפותחות כמו ישראל יכול לסייע לה.
במקביל, פרסמה השבוע חברת המחקר והייעוץ דלויט-טוש כי שורה ארוכה של מדינות חדשות צפויות להכנס למירוץ החלל ברצינות. סין והודו במיוחד ישקיעו סכומי כסף כבדים בפיתוח רכבי שיגור, מערכות תמיכה וטכנולוגיות אחרות. שתי המדינות יפתחו בתחילה טכנולוגיה למשימות סביב כדור הארץ, אך במבט לטווח הארוך לקראת נחיתה על הירח. מכיוון שתעשיות החלל של המדינות הללו צעירות וקטנות, הן יזדקקו לשיתוף פעולה של המגזר הפרטי.

ידען ישראל בחלל – לווינים
מבצעי חלל מחוץ לארה"ב
https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~1164439~~~190&SiteName=hayadan

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן