סיקור מקיף

ישראל תפשט את הליכי הקמת יחידות כוח סולאריות ותפחית מכס על רכיבים

ראש הממשלה יאיר לפיד קיים דיון בנוגע להיערכות לשינויי ומשבר האקלים, וההזדמנויות הטמונות בו עבור מדינת ישראל וכן עמד על אתגרי הביטחון הלאומי נוכח משבר האקלים

הדיון בלשכת ראש הממשלה בהשתתפות שרות האנרגיה והסביבה, 31/8/2022. צילום: חיים צח/ לע"מ
הדיון בלשכת ראש הממשלה בהשתתפות שרות האנרגיה והסביבה, 31/8/2022. צילום: חיים צח/ לע”מ

ראש הממשלה יאיר לפיד קיים היום (ד’), 31 באוגוסט 2022, דיון בנוגע להיערכות לשינויי ומשבר האקלים וההזדמנויות הטמונות בו עבור מדינת ישראל, יחד עם שרת האנרגיה קארין אלהרר והשרה להגנת הסביבה תמר זנדברג, בלשכת רה”מ בקריה בת”א.

מדברי ראש הממשלה יאיר לפיד:

“מטרת הדיון היא לראות איך אנחנו נערכים, לא רק למול התכניות של עצמנו, אלא למול העובדה שאנחנו צריכים להפנים מציאות שהשתנתה מהפעם הראשונה שהתחלנו לדון בזה, לפני קצת יותר משנה.

אנחנו ניצבים היום מול משולש שכל אחת מצלעותיו היא דבר שצריך לקחת ברצינות: צלע אחת, זה הנושא של ביטחון אנרגטי – לדעת שיש לנו מקורות אנרגיה מספיק מגוונים אבל גם יציבים לחורף ולקיץ בשביל לקיים תעשייה, מיזוג ותחבורה. מיזוג הכוונה למזגן בכיתה של ילדים שצריכים ללמוד.

הצלע השניה של המשולש היא משבר המחירים. אנשים הרבה פחות סובלניים למשבר האקלים מרמה מסוימת של פגיעה בכיס שלהם, ואם אנחנו נתעלם מזה אנחנו חוטאים בתפקידנו כי זה חלק מהדיון.

הצלע השלישית זו הפחתת פליטות שהייתה ונותרה המטרה שלנו ודבר שאנחנו צריכים לטפל בו כחלק מהמאמץ העולמי אבל גם כמאמץ לאומי-ישראלי.

הטכנולוגיות הישראליות הולכות להיות שחקן מפתח בדרך שלנו בהתמודדות עם משבר האקלים העולמי. אנחנו צריכים להפוך את ההזדמנויות האלה למנוף לדיאלוג האזורי שלנו עם מדינות במזרח התיכון וגם כמובן ליכולת שלנו להשפיע לטובה על העולם”.

ראש הממשלה הדגיש כי בטרם מתקבלות החלטות נוספות בעניין האקלים, יש לוודא שההחלטות שהתקבלו בעבר מבוצעות. בנוסף, אמר רה”מ לפיד כי בצל עליות המחירים עלינו לפעול במטרה להיערך לשינויי האקלים, ולהיאבק בהם באופן שלא יחריף את הנטל על אזרחי ישראל ואף יוריד אותו.

שרת האנרגיה קארין אלהרר: “הגדרת המעבר לאנרגיות מתחדשות כמשימה לאומית היא צו השעה והיא הצעד המתבקש נוכח משבר האקלים והשפעותיו. בכדי להתמודד עם הקשיים הרבים והזמנים הארוכים הנדרשים להקמת פרויקטי אנרגיה מתחדשת ולפיתוח רשת החשמל, נביא ב-11.9 לאישור הממשלה החלטה חשובה שתמצה את פוטנציאל השטחים להקמת אנרגיות מתחדשות, תקל על יזמי אנרגיות מתחדשות דרך פישוט רגולציה ותפטור ממכס טכנולוגיות הנדרשות לקידום אנרגיות מתחדשות”.

השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג: “איום משבר האקלים על אזרחי ישראל הוא איום קיומי. כמו שאנחנו נערכים למלחמה שחלילה תבוא, עלינו להיערך להשלכות משבר האקלים. כלכלה ירוקה ובת-קיימא היא צו השעה, היא הכיוון שהעולם הולך אליו דווקא כתשובה למשברים ואי-היציבות הכלכלית העולמית, זו הזדמנות לישראל למצב את עצמה בעמדה מובילה עולמית, ובעיקר- לדאוג לחיים, לאיכות החיים ולשגשוג של אזרחיה. אנחנו חייבים להבטיח שכמה שיותר מההחלטות שקיבלנו והפעולות שקידמנו בממשלה האחרונה – לא רק ימשיכו, אלא יתעצמו. אני מודה לראש הממשלה על המחויבות העמוקה שלו לנושא. זה המאבק על העתיד שלנו”.

במסגרת הדיון הציג המשרד להגנת הסביבה את ההתקדמות ביישום החלטות ממשלה בנושא והתקדמות לעבר היעדים, ומשרד האנרגיה הציג את משבר האנרגיה העולמי והשפעתו על מדיניות האקלים בארץ ובעולם. כמו כן, המטה לביטחון לאומי הציג את ההזדמנויות השונות עבור מדינת ישראל ואת שיתופי הפעולה האזוריים בתחומי האקלים והאנרגיה. 

מטרת החלטת הממשלה שצפויה שרת האנרגיה קארין אלהרר לעלות בישיבת הממשלה ב-11.09, היא לקדם אנרגיות מתחדשות. בימים אלה, ההחלטה וסעיפיה הסופיים עומדים בהיוועצות מול משרדי הממשלה הרלוונטיים. במסגרת ההחלטה יקדמו מספר נושאים: מיצוי פוטנציאל שטחים להקמת אנרגיות מתחדשות, טיוב תהליכי רגולציה והסרת חסמים העומדים בפני יזמי אנרגיות מתחדשות וכן, פטור ממכס על טכנולוגיות חיוניות לקידום אנרגיות מתחדשות והתייעלות באנרגיה.

בפגישה השתתפו ראש סגל רה”מ, ראש המל”ל, ראשת המטה, היועץ המדיני, מזכיר הממשלה, מנכ”לית משרד רה”מ, מנכ”ל משרד האנרגיה, מנכ”לית המשרד להגנת הסביבה וגורמים נוספים.

4 תגובות

 1. אם אתה אוהב אנשים, כדאי שתדאג גם לעתידם ואל תשמע לתחזיות שקר של מכחישי מבר האקלים. המשבר עצמו יותר חמור ויקר מכל פתרון לבלימתו.
  אבי

 2. מי הולך לשלם על החשמל הירוק שעולה הרבה יותר מאשר חשמל רגיל.
  בסוף החשבון נופל על האזרחים ויהיו קשישים שלא יחממו בחורף ולא ימזגו בקיץ עקב מחירי החשמל.
  באוכלוסיות חלשות זה יהיה חשמל יקר או תרופות.
  שווה לחשוב גם על נקודה זו.

 3. לדברי לפיד: “בטרם מתקבלות החלטות נוספות בעניין האקלים, יש לוודא שההחלטות שהתקבלו בעבר מבוצעות”. האיש צריך להיות סטנדאפיסט.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן