ישראל מובילה שיתוף פעולה עולמי בתחום מחקרי הקורונה

ההצהרה הבינלאומית בדבר שיתוף הפעולה נחתמה היום במסגרת כנס שרי מדע עולמי שיזם משרד המדע והטכנולוגיה

שר המדע יזהר שי מראה את ההסכם לשרי המדע שהשתתפו בוועידה, באמצעות הזום. צילום: דוברות משרד המדע
שר המדע יזהר שי מראה את ההסכם לשרי המדע שהשתתפו בוועידה, באמצעות הזום. צילום: דוברות משרד המדע

היום, שלישי 15.9.20, התקיים כנס שרי מדע עולמי בהובלת שר המדע והטכנולוגיה וחבר קבינט הקורונה, מר יזהר שי. בכנס הראשון מסוגו בישראל, שהתקיים במתכונת מקוונת, השתתפו 18 שרי מדע ממדינות ברחבי העולם בהן מדינות כמו איטליה, ספרד, גרמניה ושוודיה.

את הכנס פתח שר המדע והטכנולוגיה וחבר קבינט הקורונה, מר יזהר שי עם קריאה להשתתפות של משתתפי הכנס במאגר בינלאומי שהקים משרד המדע והטכנולוגיה לשיתוף מחקר מדעי וחדשני בין המדינות ולהוות מרכז ידע עולמי לחקר הקורונה. במאגר הבינלאומי יוכלו כל המדינות לשתף במחקרים שמתבצעים במדינתם בימים אלו בתחום הקורונה, לשתף מידע בין החוקרים ברחבי העולם, ליצור קהילת ידע מדעית בינלאומית ולפתוח ערוצי מחקר משותפים. בנוסף, מציג המאגר את כל האופציות העומדות בפני החוקרים להגשת מענקי מחקר הן בישראל והן בעולם.

שר המדע והטכנולוגיה וחבר קבינט הקורונה, יזהר שי: "חבריי היקרים, שרות ושרי מדע וחדשנות ברחבי העולם, התכנסו כאן היום כדי לקדם שיתוף פעולה בינלאומי במלחמה בנגיף הקורונה. הקורונה היא אויב משותף שמאיים על הבריאות של מיליארדי אנשים ועל שיגרת החיים של כולנו, אבל במאמץ בינלאומי משותף נוכל לנצח את המגיפה. משרד המדע והטכנולוגיה הישראלי גאה להשיק היום מאגר מידע בינלאומי שיקל על שיתוף הפעולה המדעי בתחום. אין לי ספק כי מדינות רבות ברחבי העולם ילכו בדרכם של 18 המדינות שכבר הצטרפו ליוזמה הישראלית״.

בתום דברי השר, חתמו משתתפי הכנס על הצהרה משותפת של שיתוף המידע של מחקריהם בתחום הקורונה.

שר המדע יזהר שי ומנכ"לית המשרד שי לי שפיגלמן בוועידת שרי המדע. צילום דוברות משרד המדע
שר המדע יזהר שי ומנכ"לית המשרד שי לי שפיגלמן בוועידת שרי המדע. צילום דוברות משרד המדע

Pedro Duque, שר המדע והחדשנות של ספרד: "לחלוק מהניסיון שלנו זה רעיון נהדר. המשבר של הנגיף העמיד את כולנו במבחן. כולם היו צריכים להגיב במהירות וזה היה מבחן במוכנות הלאומית שלנו, גילינו שבסוג הזה של המצבים, אין יכולת עולמית להגיע לפתרון מידי ואנחנו צריכים להסתפק בניסיון והידע שלנו מן העבר".

Paola Pisano, שרת החדשנות הטכנולוגית והדיגיטציה באיטליה: "הממשלה האיטלקית השיקה תוכנית למחקרים בתחום הקורונה וסבסדה את אותם מחקרים, לצד אפליקציה לניטור חולים. בנוסף השקיעה הממשלה 1.6 מיליארד יורו על מנת לאפשר למערכת החינוך להתחבר לאינטרנט מהיר ולאפשר לימודים מרחוק."

Radovan Fuchs, שר המדע והחינוך של קרואטיה: "היוזמה הגלובלית של משרד המדע והטכנולוגיה הישראלי תעזור לכולנו לקדם את האינטרס המשותף במאבק בנגיף. לפני שבועיים שוחחתי גם עם שר החינוך של ישראל ושיתפתי בתפיסה אצלנו שהילדים לא מדביקים בנגיף והכיתות שנכנסות לבידוד הן בעיקר בגלל צוות ההוראה".  


Matilda Ernkrans, השרה להשכלה גבוהה ומחקר, נציגת שוודיה: "אנחנו מתכננים להעביר חוק בסתיו הקרוב ולהגביר את התקציב במחקר, כך שנגיע מוכנים יותר למשבר הבריאותי הבא".

לינק למאגר הקורונה הבינלאומי:

הקלטת הכנס

רשימת המדינות שלקחו חלק בכנס (לפי סדר ה ABC): ארגנטינה, בלארוס, ברזיל, בולגריה, קולומביה, קרואטיה, קפריסין, צ'כיה, גרמניה, גוואטמלה, הונדורס, הונגריה, איטליה, פרו, פולין, סלובניה, ספרד ושוודיה.  

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן