סיקור מקיף

ישראל מאיצה את התרומה שלה למאבק במידבור

כך אמרה השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג לקראת יום המידבור שהתקיים השבוע: "בעוד שתופעת המדבור הולכת וגוברת ברחבי העולם, למדינת ישראל יש יתרון הנובע מניסיון רב שנים בפיתוח פתרונות חדשניים להתמודדות עם אתגרים של חיים בסביבה מדברית. מרכז החדשנות DeserTech יאפשר לרתום את החדשנות הישראלית לטובת כל מדינות העולם במאבקן במשבר האקלים והשלכותיו, ויהווה נקודת מפגש לטכנולוגיה, מחקר ומדיניות"

מידבור. <a href="https://depositphotos.com. ">צילום: depositphotos.com</a>
מידבור. צילום: depositphotos.com

יום המאבק בתופעת המדבור והבצורת צוין בעולם כולו (17 ביוני)

המשרד להגנת הסביבה מקדם בשנתיים האחרונות, יחד עם אוניברסיטת בן גוריון, המרכז הרפואי סורוקה, עיריית באר שבע, קרן מיראז' והמכון הישראלי לחדשנות את DeserTech  – מרכז חדשנות בין-לאומי לשינוי אקלים בסביבה מדברית. המרכז מהווה חלק מרובע החדשנות בבאר שבע, שמקודם על ידי משרד ראש הממשלה ועיריית באר שבע לחיזוק העיר ויזמות בנגב.

תופעת המדבור מהווה איום עולמי, תוך שהיא מערערת את הביטחון התזונתי וזמינות מקורות מים עבור מיליוני אנשים ברחבי העולם ואף יכולה להוביל לעקירה והגירה עולמית בקנה מידה גדול.

50% מאדמת מדינת ישראל מוגדרת כמדברית ועל כן, מאז הקמתה מתמודדת ישראל עם אתגרים הנובעים מהחיים בסביבה מדברית. בתחום המים, לדוגמה, פיתחה ישראל טכנולוגיות חלוציות, כמו טכנולוגיות לחקלאות מדויקת להתפלת מים, ובעיקר לשימוש חוזר במים. באמצעות פיתוח טכנולוגיות אלו, עושה מדינת ישראל שימוש חוזר ב-87% ממי השפכים שלה, כך שהיום היא מהמובילים בעולם במחזור מי שפכים. כתוצאה מהגידול במים הזמינים להשקיה הצליחה מדינת ישראל לעבד שטחים נרחבים של אדמה מדברית.

מאז שנות ה-50 חולקת ישראל את הידע שלה על התמודדות באזורים צחיחים עם מדינות ברחבי העולם. אתגרי מדבור וחיים באזורים יבשים אלה הולכים ומחריפים בעקבות שינויי אקלים, והצורך לייצר פתרונות יצירתיים להסתגלות לחיים אלה מצריכים מגוון כלים טכנולוגיים, כלי מדיניות, רגולציה והכשרות ובניית יכולות.

מטרת מרכז DeserTech  היא לקדם את החדשנות הישראלית כמחוללת שינוי במשבר האקלים העולמי. ההתמודדות המתמדת עם האקלים החם והיבש בבאר שבע ובאזור הנגב מאפשרת "מעבדה חיה" לבחינה ופיתוח פתרונות חדשניים בתחום טכנולוגיות מדבר המאפשרות חוסן וחיים בני-קיימה באקלים צחיח וצחיח למחצה. הדזרטק יעסוק במגוון תחומים, בהם פיתוח וקידום טכנולוגיות מדבר, אקלים ובריאות, הכשרות ומרכז לשיתוף פעולה בינלאומי. בנוסף, יאפשר המרכז פיתוח פתרונות מותאמים לאתגרים עימם מתמודדים אזורים הסובלים מתופעות מדבור.

המרכז יהווה נקודת מפגש לטכנולוגיות, מחקר ומדיניות בנושא מדבר ושינוי אקלים וצפוי לתת מענה למגוון רחב של שלבים בשרשרת הערך – מחקר, פיתוח, הכשרה, ניסוי, ייצור, שיווק ויצוא. המרכז ישרת ברמה המקומית את העיר באר שבע והקהילה, ברמה הלאומית את מקבלי ההחלטות ורשויות מקומיות וברמה הבין-לאומית חוקרים, מדינות וארגונים בין-לאומיים. בנוסף, בהמשך להסכמי אברהם, מוביל המשרד שיתופי פעולה אזוריים.

עוד בנושא באתר הידען:

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

3 תגובות

  1. ההתחממות הגלובלית היא שורש הבעיה.
    התמודדות עם המדבור זה כמו פלסטר למחלת הסרטן.

  2. התגובה של מנהל השירות המטאורולוגי – מדברת היטב בעד עצמה: התשובה שלו מפורטת ומסבירה היטב כיצד במדע האקלים מה שקובע הן התצפיות, ולא תחושות של זקני צפת; מה לעשות, ונכון לעכשיו התצפיות מראות על התחממות אזורית מובהקת בישראל, אך לא מראות על שינוי מובהק בכמות המשקעים ביחס לעבר.
    אי אפשר להסב ולשנות את התצפיות כדי שיתיישרו עם ציפייה של תקינות פוליטית….

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן