סיקור מקיף

חלבון מהכבד עלול לגרום למחלת אלצהיימר במוח

סיכום: חלבוני עמילואיד–ביתא שנוצרו בכבד נישאים בזרם הדם ע”י ליפופרוטאינים אל המוח. הדבר גורם לנוירודגרדציה, ניוון מוחי ודלקת, מאפיינים נפוצים של מחלת אלצהיימר

מקור: PLOS      עיבוד: גילת סיימון

היפוקמפוס gyrus משונן בעכברי HSHA, המראה הפעלה משמעותית של אסטרוציטים (GFAP: לבן) ומתח חמצוני (8OHdG: ירוק) המקיפים את נימי המוח (laminin-a4: אדמדם). מכתים גרעינים עם DAPI (כחול). קרדיט: ג'ון צ'ארלס לואיס מאמו, לאם V ואח ', 2021, PLOS Biology. Credit: John Charles Louis Mamo, Lam V et al., 2021, PLOS Biology
היפוקמפוס gyrus משונן בעכברי HSHA, המראה הפעלה משמעותית של אסטרוציטים (GFAP: לבן) ומתח חמצוני (8OHdG: ירוק) המקיפים את נימי המוח (laminin-a4: אדמדם). מכתים גרעינים עם DAPI (כחול). קרדיט: ג’ון צ’ארלס לואיס מאמו, לאם V ואח ‘, 2021, PLOS Biology. Credit: John Charles Louis Mamo, Lam V et al., 2021, PLOS Biology

חלבון עמילואיד שנוצר בכבד עלול לגרום לנוירודגרדציה במוח, זאת על פי מחקר חדש שפורסם בכתב העת PLOS Biology, ע”י ג’ון מאמו מאוניברסיטת קורטין באוסטרליה ועמיתיו. מאחר וחלבון זה נחשב לאחר התורמים המרכזיים להתפתחות מחלת אלצהיימר, הממצאים מראים שלכבד תפקיד חשוב בהתפרצות המחלה או בהתקדמות שלה.

משקעים של עמילואיד-ביתא (A-beta) במוח הם אחד מסימני ההכר הפתולוגיים של מחלת אלצהיימר והם מעורבים בנוירודגנרציה הן במטופלים אנושיים והן במודלים של בעלי חיים למחלה.

בדיקה של היפותזה זו קשה, שכן גם המוח מייצר עמילואיד-ביתא, ואבחנה בין החלבונים מהמקורות השונים (כבד ומוח) מאתגרת.

במחקר הנוכחי המחברים התגברו על אתגר זה ע”י פיתוח עכבר שמייצר עמילואד-ביתא-אנושי רק בתאי הכבד. הם הראו שהחלבון נישא בזרם הדם ע”י ליפופרוטאינים עשירים בטריגליצרידים, בדיוק כפי שמתרחש גם באדם, ומועבר מהפריפריה של הגוף אל המוח.

הם מצאו שעכברים פיתחו נוירודגרנרציה וניוון מוחי, ואליהם נלוו דלקת נוירו-וסקולרית (וסקולרי- שקשור לכלי הדם) וחוסר תפקוד קפילרות (נימים) צרברליות, תופעות שכיחות במחלת אלצהיימר. עכברים חולים תפקדו גרוע במבחני למידה שתלויים בתפקוד תקין של ההיפוקמפוס, המבנה המוחי החיוני ליצירת זיכרונות חדשים.

הממצאים ממחקר זה מצביעים על כך שלעמילואיד-ביתא הנוצר בפריפריה של הגוף יש יכולת לגרום לנוירודגנרציה  ומציעים שעמילואיד-ביתא הנוצר בכבד הוא תורם פוטנציאלי למחלה האנושית. אם תרומה זו היא משמעותית, לממצאים עשויה להיות השפעה רבה להבנת המחלה.

כיום, רוב המודלים של המלחה מתמקדים בייצור יתר על עמילואיד-ביתא במוח עצמו, אשר מחקים את המקרים הנדירים של מחלת אלצהיימר תורשתית באדם. אולם ברוב המקרים של מחלת אלצהיימר, ייצור-יתר של עמילואיד-ביתא במוח אינו נחשב לגורם המרכזי באתיולוגיה של המחלה (אתיולוגיה- ענף מחקר העוסק בחקר הגורמים למחלה). במקום זה, מייחסים לגורמים שונים של אורח חיים חשיבות יותר גבוהה, כולל תזונה עשירה בשומן, שעלולה להגביר את ייצור עמילואיד-ביתא בכבד.

ההשפעות של עמילואיד-ביתא פריפריאלי על הנימים במוח עלולות להיות קריטיות בתהליך המחלה, מוסיף מאמו. “בעוד שנחוץ לערוך כעת מחקרים נוספים, הממצאים הנוכחיים מראים שייתכן שטיפול ספציפי במשקעי חלבונים רעילים אלה, בליפופרוטאין עמילואידי בדם, דרך תזונה ותרופות עשוי להאט את התפתחות מחלת האלצהיימר”.

למאמר המדעי

עוד בנושא באתר הידען:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן