סיקור מקיף

חיישני הטלפון יכולים לאפשר לתחום הנוירולוגיה להדביק את הפער הטכנולוגי

כך אומר בראיון לאתר הידען, זיו יקותיאלי, מייסד ומנכ”ל מונפורט, חברת סטארט-אפ ישראלית שהפכה את הטלפון החכם למכשיר לניטור מחלות נוירולוגיות * יישום מוצלח של המערכת נעשה במעקב אחר חולי פרקינסון בעת הסגר ההדוק הראשון בצפון איטליה

מערכת מונפורט לבדיקות נוירולוגיות מרחוק. צילום יחצ
מערכת מונפורט לבדיקות נוירולוגיות מרחוק. צילום יחצ

חברת הסטארט-אפ הישראליתBrain Monitor Montfort (Mon4T), המתמחה במחלות נוירולוגיות, משיקה פתרון שפיתחה לניטור מוח מרחוק, בזמן אמת. הפתרון של מונפורט, שאושר על ידי FDA, משתמש בטכנולוגיה של הסמארטפון ובבינה מלאכותית (AI) כדי לערוך בדיקות נוירולוגיות לחולים במחלות כמו פרקינסון, האנטינגטון, מחלות פסיכיאטריות (כגון סכיזופרניה) ועוד. בנוסף, הפתרון גם משמש למעקב רפואי אחר מחלימים מקורונה. חולים אלה עלולים לסבול מסימפטומים הדומים למחלות נוירולוגיות.

בחודשים האחרונים מונטפורט חווה ביקושים מוגברים ברחבי העולם לפתרוןEncephaLog שפיתחה. החברה מבצעת פרויקטים ושיתופי פעולה עם מספר בתי חולים, חברות בתחום הרפואי ומכוני מחקר, בהם רשת המרכזים הרפואיים שלHealth System Henry Ford בארה”ב, חברת Medtronic האמריקאית, בית חולים Queen Mary בהונג קונג, קמפוס Bio Medico ברומא איטליה, ועוד.

ב-9 במרץ 2020, ממשלת איטליה הטילה סגר לאומי בשל התפרצות הקורונה. הגבלות אלה נועדו גם כדי להגן על אנשים עם מחלות כרוניות, אוכלוסייה בסיכון מפני סיבוכי הקורונה. עם זאת, רבים מהחולים הללו היו זקוקים להשגחה צמודה ולשגרת טיפולים שצריך לשנות ולהתאים מעת לעת. האפליקציה של מונפורט סיפקה ניטור מרחוק של חולי פרקינסון באיטליה, בהיבט של התפקודים המוטוריים והקוגניטיביים.

“קרוב למיליארד בני אדם ברחבי העולם סובלים ממחלות נוירולוגיות ופסיכיאטריות שונות. האבחון והטיפול מחייבים מפגש פיזי בין הרופא והמטופל, בהתבסס על ביקורים קצרים ובלתי תדירים במרפאה. כתוצאה מכך, איכות הטיפול בחולים מוגבלת והעלות גדלה – כ-800 מיליארד דולר בארה”ב בלבד”, מציין ד”ר יקותיאלי בראיון לאתר הידען.

איך הגעתם לרעיון?

הגעתי לרעיון במקרה, אני הרבה שנים עוסק בתחום שבין אלקטרוניקה ונוירופיזיולוגיה או נוירולוגיה. היה לי רעיון לשבב שישתילו לאנשים ואשר יקליט את הפעילויות שלהם. פרופ’ חגי ברגמן מהדסה, אחד הרופאים עמם שוחחתי אמר ‘עזוב אותך מצ’יפים חדשים אנחנו לא יודעים עוד לנצל את כל הטכנולוגיות והתרופות הקיימות’. ואז עלה בראשי הרעיון להשתמש בסמאטרפון למוצר ספציפי שיבדוק את עוצמת הרעידות של חולי פרקינסון. מזה נוסדה מונפורט. הבנו שאפשר לספק לרופא מדדים על החולה מבדיקות זהות לאלו המתוקפות שהוא עושה. משם הרחבנו את ארגז הכלים להמון בדיקות שהיום צריך לעשות להגיע בגללם למרפאה, הן גוזלות הרבה זמן ולא נותנות מדידה כמותית ואלו שכן נותנות מדידה כמותית נעשות במאבדות מאוד יקרות שקשה להגיע אליהם. הסתבר לנו שהחיישנים שבתוך המכשיר מספיק רגישים אם משתמשים בהם נכון לתת את אותם אינדיקטורים שהרופא צריך “.

זיו יקותיאלי ודימה גרשמן - צילום מונפורט
זיו יקותיאלי ודימה גרשמן – צילום מונפורט

מה בעצם החשיבות של המוצר?

אנו ניצבנו בפני אתגר. העולם של הנוירולוגיה מפגר אחר שאר עולם הרפואה בין חמישים למאה שנה. אם ניקח את הדוגמה של סוכרת, יש כלי מאוד פשוט למדוד בצורה כמותית ומדויקת את רמת הסוכר. בנוריולוגיה אפילו במרפאה אין לרופא יכולת למדוד כמותית עוצמת רעד. אם החיישנים המודרניים לסוכרת התחילי בבתי החולים, עברו לקופות החולים ואחר כך לטלפון החכם של החולים, עכשיו עושים את אותו מהלך גם בנוירולוגיה. המטופל מבצע בדיקות בבית, הנתונים עולים לענן, אפשר להשוות בין חולים, לתת התראה אם משהו משתבש.”

האתגר היה להראות שבעזרת מכשיר מסחרי שנמצא בכל כיס ניתן למדוד לא רק סימפטומים תנועתיים כמו רעד, צורת הליכה ועוד באופן כללי אלא שגם אפשר להגיע לרמה שתאפשר את השימוש בטלפון בתור מיכשור רפואי. חלק גדול מהבדיקות שלנו עברו אישור של FDA.

אפליקציית מונפורט מגיעה בשתי גרסאות: אפליקציה קלינית, לשימוש על ידי הרופא במרפאה, וגרסה ביתית שהחולים יכולים להשתמש בה בסביבתם הטבעית. האינדיקטורים מספקים בדיקות מדויקות בשלושה ממדים: מוטורי (שיווי משקל, צורת הליכה, רעד, וכד’), קוגניטיבי (זיכרון, זמן תגובה וכד’), ורגשי (מבוסס על תבניות של תנועה ואינטראקציה חברתית). כל אלה מתמזגים לממד רביעי של רישומים פיזיולוגיים כמו גנטיקה, סריקות מוח וסולמות מדידה אחרים שמספק הרופא, לצד דאטה שמגיע ממכשירים רפואיים לבישים. המידע שנאסף מכלל החולים וניתוחו באמצעות האלגוריתמים וה-AI של מונפורט מסייע בניהול מחקרים קליניים, באבחון מהיר יותר של חולים ובטיפול שוטף יעיל יותר.

מונפורט נוסדה על ידי המנכ”ל ד”ר זיו יקותיאלי, מהנדס אלקטרוניקה ומדען מוח עם 20 שנות נסיון המקשר בין שתי הדיסיפלינות, ודימה גרשמן, CTO, מהנדס מערכות מידע בכיר. בין חברי הוועדה המייעצת (advisory board) של מונפורט פרופ’ פיטר לויט, פרופ’ לנוירולוגיה בביה”ס לרפואה של מדינת Wayne בארה”ב, וראש התוכנית למחלות תנועה ופרקינסון בבי”ח הנרי פורד במישיגן, ארה”ב. פרופ’ חגי ברגמן, חוקר מוח בכיר בפקולטה לרפואה במרכז לחקר המוח באוניברסיטה העברית, ובמרכז רפואי הדסה. פרופ’ פול פרידמן, פרופ’ לניורו-אימונולוגיה קלינית בביה”ח וביה”ס לרפואה שאריטה (Charité) ברלין, גרמניה.

בישראל לפני כשנתיים, מונפורט קיבלה מימון למחקר ופיתוח קליני של הטכנולוגיה שלה במטה הנרי פורד בדטרויט, מישיגן. בנוסף, בששת החודשים האחרונים, מונפורט מספקת לבי”ח הברזילאי Hospital de Clínicas de Porto Alegre פלטפורמה לניטור חולים מרחוק על מנת לנטר סימפטומים מוטוריים וקוגניטיביים במאות עובדי צוותים רפואיים שהחלימו מקורונה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן