סיקור מקיף

חיידקי המעיים יכולים לנבא אילו נשים יעלו במשקל לאחר טיפולים כימותרפיים

חוקרים מאוניברסיטת בר-אילן והמרכז רפואי גליל החוקרים פרופ’ עמרי קורן וד”ר איילת שי סבורים כי ניתן יהיה לבדוק מניעה באמצעות פרוביוטיקה מתאימה

המודעות לסרטן השד. איור:  <a href="https://depositphotos.com/">המחשה: depositphotos.com</a>
המודעות לסרטן השד. איור: המחשה: depositphotos.com

טיפול כימותרפי עשוי להציל חיים, אך הוא כרוך במחיר של תופעות לוואי רבות. אחת מהתופעות המוכרות והנפוצות בקרב מטופלות בסרטן השד היא עלייה במשקל. מחקר חדש מצביע על הקשר בין אוכלוסיית חיידקי המעיים ובין התופעה.

בשנים האחרונות מחקרים רבים מאירים את הקשר שבין המיקרוביום – אוכלוסיית חיידקי המעיים המתקיימת בגופם של כל אחד ואחת מאתנו – ובין מצבי בריאות וחולי שונים. להרכב המיקרוביום והאיזון בין זני החיידקים שהוא כולל השפעות נרחבות על תפקודנו המנטלי והגופני. מחקר חדש מצביע על קשר בין חיידקי המעיים לבין עלייה במשקל בקרב חולות בסרטן השד המטופלות בכימותרפיה. את המחקר יזמה ד”ר איילת שי, מנהלת המחלקה האונקולוגית במרכז הרפואי לגליל, והובילה אותו יחד עם פרופ’ עמרי קורן מהפקולטה לרפואה ע״ש עזריאלי של אוניברסיטת בר-אילן. ממצאי המחקר פורסמו בכתב העת היוקרתי BMC Medicine.

ד”ר שי סיפרה שתופעות שהייתה עדה להן כאונקולוגית הובילו אותה ליזום את המחקר: “בעבודה הקלינית עם נשים מחלימות מגידולי שד וגידולים גניקולוגיים, ראיתי נשים רבות שעלו במשקל בעקבות הטיפולים, והתקשו לחזור למשקלן הקודם. התופעה מוכרת גם מהספרות הרפואית. כאשר קראתי על הקשר בין מיקרוביום והשמנה באנשים ללא סרטן, חשבתי שיהיה מעניין מאוד לבדוק האם המיקרוביום של החולות הוא אחד מהגורמים להשמנה ושינויים מטאבוליים נוספים.”

על פי הספרות המקצועית, אכן כ-30% מחולות סרטן השד שמקבלות כימותרפיה עולות במשקל, אולם לא ידוע מדוע נשים מסוימות עולות במשקל ואחרות לא. מעבר לעלייה במשקל, ידוע כי טיפול כימותרפי מעלה את הסיכון גם ללחץ דם גבוה ולאי סבילות לגלוקוז, שהוא מצב קדם-סוכרתי. אף שמדובר בתופעה מוכרת, המנגנונים שבבסיס תהליכים אלה לא הוגדרו עד כה.

במחקרם של ד”ר שי ופרופ’ קורן השתתפו 33 נשים שעמדו לקראת תחילתו של טיפול כימותרפי בסרטן השד ובסרטן גניקולוגי. הנשים נשקלו פעם אחת לפני הטיפול, ופעם נוספת כחמישה שבועות לאחר שהתחיל. נמצא שתשע ממשתתפות המחקר עלו במשקל במידה שהוגדרה כמשמעותית (3% או יותר). לפני הטיפול בוצעה גם דגימת צואה, ששימשה לאפיון גנטי של המיקרוביום אצל כל אחת מהנשים. לאחר כמה שבועות של טיפול כימותרפי, שוב נבדק הרכב המיקרוביום, ונמצא שהוא השתנה באופן מובהק בקרב הנשים שעלו במשקל. השינוי בא לידי ביטוי במגוון קטן יותר של חיידקי המעיים ובזני חיידקים שהיו שונים מאשר אלה שנמצאו בקרב הנשים שלא חוו עלייה במשקל. אחד ממצאי המחקר החשובים הוא שאצל הנשים שעלו במשקל, המיקרוביום התאפיין בשונות נמוכה בין החיידקים גם לפני תחילת הטיפול.

המחקר הראה שהרכב חיידקי המעיים עשוי לנבא מי מהנשים שעוברות כימותרפיה תעלה במשקל. נוסף על כך, כאשר חיידקי מעיים של הנשים שעלו במשקל הושתלו במעי של עכברים סטריליים (כלומר ללא מיקרוביום משל עצמם), העכברים פיתחו אי-סבילות לסוכר ובדמם נמצאו סימנים של מצב דלקתי כרוני. ממצאים אלה מרמזים שהחיידקים הם חלק מהגורמים לשינויים המטאבוליים שמביאים לעלייה במשקל בעקבות טיפול בכימותרפיה. 

ד”ר שי ופרופ’ קורן נמצאים כעת בעיצומו של מחקר המשך, שמטרתו לבדוק את התופעות שמצאו באוכלוסיית חולות גדולה יותר ולבדוק את המיקרוביום של הנשים בסיום הטיפול, כדי להבין את השפעת הטיפול על הרכב החיידקים. נוסף על כך מתכננים החוקרים לבדוק את ההשפעה של כימותרפיה על השמנה בעכברות סטריליות שעברו השתלת צואה של נשים, ולראות האם יש הבדל בין עכברות שהושתלה במערכת העיכול שלהן צואה מנשים שעלו במשקל לעומת עכברות שקיבלו צואה מנשים שלא עלו במשקל.

אם התוצאות שהתקבלו במחקר הראשוני אכן יחזרו על עצמן, מציינת ד”ר שי, יהיה ניתן לחשוב על בדיקת צואה לנשים לפני התחלת הטיפול, כך שהמטופלת תדע האם היא בסיכון לעלות במשקל. בנוסף אפשר יהיה לבדוק מניעה על ידי תזונה מותאמת ואפילו פרוביוטיקה מותאמת.

“אנו מקווים שבעתיד נוכל לאתר על ידי בדיקה פשוטה את הנשים שנמצאות בסיכון לעלייה במשקל ואולי אף להציע דרכים למניעה של תופעה זו,” אמרו ד”ר שי ופרופ’ קורן.

למאמר המדעי

עוד בנושא באתר הידען:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן