סיקור מקיף

"חולה המציאות" – ג'יימס רנדי, הקוסם הרציונליסט נפטר

קארל סייגן הקדיש לו קטע בספרו האחרון "עולם רדוף שדים". הדברים שכתב אז נכונים גם היום. לזכרו של ג'יימס רנדי

ג'יימס רנדי בשנת 2007. By ensceptico - IMGP3954, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2197228
ג'יימס רנדי בשנת 2007. By ensceptico – CC BY 2.0, מתוך ויקישיתוף

הקוסם ג'יימס רנדי שנפטר לפני ימים אחדים היה אולי הספקן מספר אחת בעולם, לפחות מאז מותו של האסטרונום קארל סייגן.  לזכרו של רנדי אנו מביאים ציטוטים מההתייחסות אליו בספרו האחרון של קארל סייגן "עולם רדוף שדים – המדע כנר בעלטה" שיצא בהוצאת ספרית מעריב 1997,  תרגום עמנואל לוטם, עריכה מדעית מיקי אלעזר.

בפרק 13 שכותרתו "חולה המציאות" מתאר סייגן  "מתיחה" בסדר גודל המוני שביצע ג'יימס רנדי עבור רשת התקשורת האוסטרלית ABC

ב-1988 החלו אמצעי תקשורת ההמונים של אוסטרליה לקבל בשורות חשובות,  בערכות לעיתונות ובקלטות וידיאו. באחת ההודעות נכתב לאמור: "קרלוס עתיד להופיע באוסטרליה".

באותו תיק עיתונות נכתב עוד: "מי שראה אותו לא ישכח זאת לעולם. האמן המבריק הצעיר כושל פתאום באמצע דיבורו; הדופק שלו מואט עד-כדי סכנה, וממש נעצר על סף המוות. האחות המיומנת הנוכחת במקום, שעליה הוטל להשגיח על מצבו, עומדת להזעיק עזרה."

"אלא שאז, בהתפרצות מסעירת-לבבות, הדופק מורגש שוב – מהיר וחזק מקודם. כוח החיים חזר בעליל לגוף – אבל היישות שבתוך הגוף הוה שוב איננה חוזה לואיס אלווארז, הצעיר בן ה-19 שהקראמיקה הצבעונית המיוחדת במינה שלו נרכשה על-ידי רבים מעשירי אמריקה. במקום זאת השתלט על הגוף קרלוס, נשמה עתיקת-יומין, שבשורתה מדהימה ומעוררת השראה. יישות אחת הגיעה עד סף המוות, כדי לפנות מקום לאחרת: זוהי התופעה שהפכה את קרלוס, המתועל באמצעות חוזה לואיס אלווארז, לדמות חדשה ובולטת בתודעת העידן החדש, אפילו אחד המבקרים הספקניים בניו-יורק נאלץ להודות: "המקרה הראשון והיחיד של מתעל המציג הוכחה מוחשית, ממשית, לשינוי מסתורי בפיסיולוגיה האנושית שלו."

ליתר בטחון צרפו ה"מארגנים" לתיק העיתונות  קטעים ובו רואים את אלוורז עולה על במה בברודוויי בהופעה של קוסם, וכן ציטוטים שנתן כביכול בראיון לתחנת הרדיו הניו יורקית WOOP.

כשהגיע לאוסטרליה קפצו כל תחנות הטלוויזיה על ההזדמנות לראיין אותו וכבר בראיון נכנס לדמותו של קרלוס.

בתוכנית היום האוסטרלית הציג המראיין, מנחה התוכנית ג'ורג'  ניגוס כמה שאלות סבירות וספקניות; או-אז התגלה מה רבה רגישותם של אנשי העידן החדש. קרלוס הטיל קללה על המנחה. האמרגן שלו הטיח כוס מים בניגוס. וזאת כ'בילדאפ' לקראת ההופעה. ההופעה עצמה התקיימה בסופו של דבר כשהכניסה היתה בחינם וההופעה היתה כל כך משכנעת שרבים מהנוכחים בקהל סיפרו כמה התרגשו ושמחו.

מיותר לציין שאין כל תחנת רדיו המשתמשת בקוד WOOP  שהקוסם , חבר של רנדי הזמין אותו לבמה רק להשתחוות בבגדי "קרלוס".

ביום א' הבא גילתה תוכנית הטלוויזיה הפופולרית ביותר באוסטרליה שישים דקות של רשת ABC, כי כל פרשת קרלוס  היא הונאה מההתחלה ועד הסוף. המפיקים חשבו שמן הראוי לבדוק באיזו קלות אפשר להמציא מרפא-באמונה או גוּרוּ שיוליך שולל את הציבור ואת אמצעי התקשורת. לכן, באופן טבעי לגמרי, פנו לאחד המומחים הגדולים בעולם לענייני עיגי הונאת הציבור (כלומר, מלבד המחזיקים בכהונות פוליטיות) – הקוסם ג'יימס רְנְדִי.

כמובן, גם לאחר ההודאה היו עדיין רבים שהמשיכו להאמין ל'קרלוס' וטענו כי גורם כלשהו הכריח את רשת ABC לפברק הודאה מעין זו.

בהמשך כותב סייגן על רנדי: "המדענים מורגלים בהתמודדות עם הטבע, שאולי אינו שש לחשוף את סודותיו, אבל שומר על כללי ההגינות במאבק. רובם אינם מסוגלים כלל להתמודד עם ה"פראנורמלים" חסרי-העכבות, המשחקים לפי כללים אחרים. הקוסמים, לעומת זאת, מתפרנסים על אחיזת- עיניים. הם עוסקים באחד מאותם מקצועות מרובים -וביניהם תיאטרון, פרסום, דת ביורוקרטית ופוליטיקה – המצדיקים את מה שהיה נחשב לשקר בעיני הצופה התמים, כאילו זה שירות חשוב לטובת הכלל, קוסמים רבים מעמידים פנים כאילו אינם מרמים כלל, ורומזים על כוחות שהתגלגלו לידיהם ממקורות מכושפים,  מקצתם מנצלים את הידע שלהם לחשיפת שרלטנים, בין בשורותיהם בין מחוצה להן. מי כגנב מיטיב לתפוס גנבים."

"לא רבים מבין אלה האחרונים מתמודדים עם האתגר שקיבלו עליהם בהתלהבות ובמרץ שישתוו אל ג'יימס "המדהים" רנדי, המתאר את עצמו כאיש כועס, ובצדק. הוא כועס לאו דווקא על זה שמיסטיקה ואמונות תפלות מלפני המבול מוסיפות להתקיים בימינו אלה, אלא על המנצלים את נכונותם של רבים לקבל ללא-ביקורת את המיסטיקה והאמונות התפלות – למטרות הונאה, השפלה, ולפעמים אפילו רצח. כמו כולנו, הוא רחוק משלמות: לפעמים מפגין רנדי אי-סובלנות והתנשאות, ואין אהדה בלבבו לחולשות-האנוש שבעטיין אנו כה נוחים להאמין. הוא מקבל שכר על הרצאותיו והופעותיו, אבל לא בשיעור שהיה משתווה אל מה שהיה נופל בחלקו אילו הכריז כי מעשי התעתועים שלו נובעים מכוחות על-טבעיים, או מהשראה אלוהית או חוצנית (רוב הקוסמים המקצועיים, בכל רחבי העולם, מאמינים כמדומה בממשותן של תופעות נפשיות על-טבעיות – לפי סקרים שנערכו ביניהם.) "

"כקוסם, הוא עשה רבות לחשיפת רואים מרחוק, "טלפאתים" ומרפאים-באמונה שהונו את הציבור. הוא הפגין את ההונאות הפשוטות ואת ההטעיות, שבעזרתן הערימו מכופפי-כפיות בכוח הנפש על פיסיקאים תיאורטיים ידועים, והניעו אותם להאמין כי הם חוזים בתופעה פיסיקלית חדשה.   

(למעשה רנדי הקדיש שנים מחייו כדי להוכיח כי גלר כלל לא משתמש בכוחות על טבעיים. לפי ויקיפדיה, הדבר גרם לסיום הקריירה של גלר בארה"ב והכריחה אותו לעבור לבריטניה (ובסופו של דבר לחזור לישראל א.ב.)

ההוקרה שרוחשים לו  המדענים התבטאה במתן הפרס של קרן מקארתור, הידוע בכינויו "פרס הגאון". ממבקריו הוקיע אותו כ"חולה-מציאוּת". הלוואי שהיה אפשר לומר זאת על כל בני-ארצנו, על כל בני-מיננו."

רנדי עושה יותר מכל אדם אחר בשבים האחרונות לחשיפת הונאות  ומרמה בעסקי הרפואה באמונה הרווחים כל כך. הוא מחטט בפחי אשפה, מדווח על רכילות, מאזין לשטף המידע שקולט "בדרך נס" אחד המרפאים הנודדים – לא בהשראה רוחנית ממרומים אלא בשידור רדיו לטווח קצר שמשדרת אליו אשתו מאחורי הקלעים. הוא מגלה כי הקמים מכסאות הגלגלים שלהם ומכריזים כי נרפאו לא רותקו מעולם לכסאות הגלגלים שלהם – אחד הסדרנים ביקש מהם לשבת בהם. הוא מזמין גורמי ממשל לאכוף את החוקים הנוגעים להונאה ולעיסוק ברפואה שלא כדין. הוא נוזף באמצאי התקשורת על התחמקותם מלדון בשאלה זו. הוא חושף את הזלזול העמוק של אות מרפאים באמונה כלפי מטופלים ומאמיניהם. רבים מהם הם שרלטנים בעליל המנצלים את הנצרות האוונגליסטית או את לשון העידן החדש וסמליו לניצול ציני של חולשות אנוש.

אגב חוזה אלוורז היה כל השנים הללו בן זוגו של רנדי, בתקופה שבה ההומוסקסואליות היתה בלתי חוקית.  השניים נישאו רשמית רק בשנת 2013. היה זה שם במה. שמו האמיתי של אלוורז היה דופה דייבי אורנגל פניה ארטגה. לפי הידוע, רנדי ביקש שישרפו את גופתו.

עוד בנושא באתר הידען:

10 תגובות

 1. עצוב לשמוע.
  איש מדהים ואמיתי.
  מיליון הדולר שהבטיח למי שיוכיח כוחות נשארו בחשבון הבנק שלו כל חייו.
  יהי זכרו ברוך

 2. התכוונת ״נפטר״, וכאן לפחות רשמו עליו משהו, באתרי חדשות גדולים אחרים כמו וינט למשל לא ראיתי שום איזכור לכך.

  הדבר הכי קרוב לזה בישראל הוא לדעתי גלעד דיאמנט עם בלוג התחקירים שלו ״חשיבה חדה״:

  https://sharp-thinking.com/posts/main_menu

 3. נפתר ב-20 לאוקטובר. אתה קצת באיחור.

  זה האיש שאורי גלר תבע שוב ושוב והפסיד (וגם רנדי הרס לו את הקריירה, כשחשף את תכסיסיו לטעון ל"יכולות על טבעיות" בתוכנית אירוח פופולארית של קארסון).

  חסר לנו כאלה כאן..

 4. וכשמואב ורדי כבר מתייחס לכך, הוא מביא לאולפן *קוסם* (קליוסטרו) שכן מאמין בעל-טבעי, כאילו המאפיין החשוב של רנדי, זה שבגלו בכלל מישהו חשב חהוסיף אותו לתוכנית, היה היותו קוסם, ולא לאן המקצוע הזה הוליך אותו. זה כמו להזמין את ליברמן להספיד את הרב עובדיה.

  אבל בטח יותר קל לחקירנים להשיג קוסם מאשר מישהו מקבוצת הספקנים הישראלית.

 5. נתן אתה צודק, זו בהחלט תעודת עניות לתקשורת בישראל.

  (אפשר למחוק את התגובה הקודמת חשבתי שזה ייפתח עם תצוגה מקדימה)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן