סיקור מקיף

זיהוי סכרת הריון בשליש הראשון באמצעות חיידקי המעי

מחקר חדש של פרופ’ עומרי קורן מאוני’ בר-אילן הוכיח כי חיידקי המעי יכולים לסייע באבחון סוכרת הריונית בתחילת ההריון. אבחון מוקדם יכול להפחית תופעות לוואי לא רצויות באם ובתינוק

סכרת הריון. <a href="https://depositphotos.com. ">המחשה: depositphotos.com</a>
סכרת הריון. המחשה: depositphotos.com

מחקר חדש שנעשה בפקולטה לרפואה בצפת של אוניברסיטת בר-אילן, מצא כי ניתן לאבחן סוכרת הריונית חודשים לפני הזמן שבו היא לרוב מתגלה. פרופ’ עמרי קורן עמד בראש צוות חוקרים ישראליים ובינלאומיים שהדגימו כי ניתן לאבחן סוכרת הריונית (GDM) עוד בשליש הראשון.במחקר שותף גם פרופ’ יורם לוזון מהמחלקה למתמטיקה ומרכז המח באוניברסיטת בר-אילן.

סוכרת הריונית (GDM) היא מצב שבו נשים ללא סוכרת מפתחות אי-סבילות לגלוקוז במהלך ההיריון. כ-10% מהנשים ההרות ברחבי בעולם לוקות בסוכרת הריונית, אשר מאובחנת כיום בשליש השני של ההיריון. מחקר חדש זה הוא אחד הראשונים שהראה ניבוי אמין של סיבוך הריוני זה חודשים לפני הזמן שבו הוא לרוב מאובחן.

ישנם הבדלים ניכרים במיקרוביוטה של המעי (אוכלוסיית החיידקים הנמצאת במעיים של בני אדם ובעלי חיים) בין נשים בשליש הראשון של ההיריון אשר מפתחות מאוחר יותר סוכרת הריונית לבין אלו שאינן מפתחות סוכרת הריונית. הבדלים אלו קשורים לסמני דלקת, כאשר בקרב נשים המפתחות סוכרת הריונית נמצאו רמה גבוהה יותר של דלקת ורמות נמוכות יותר של מטבוליטים מועילים.

במחקר נאספו דגימות של צואה ונסיוב מנשים הרות במהלך השליש הראשון להריונן. פרופילי המיקרוביוטה, המטבוליטים, הדלקת וההורמונים אופיינו. תזונה, עישון והרגלים אחרים של אורח החיים תועדו, ונתונים קליניים/רפואיים נאספו מרשומות בריאות דיגיטליות.

באמצעות התוצאות של אפיונים אלו, בשילוב נתונים אחרים שנאספו, פרופ’ יורם לוזון, מהמחלקה למתמטיקה והמרכז הרב-תחומי לחקר המוח ע”ש גונדה (גולדשמיד), בנה מודל למידה חישובית אשר יכול לחזות בצורה מדויקת אלו נשים היו ממשיכות לפתח סוכרת הריונית ואלו לא.

לאחר מכן, החוקרים הדגימו במודלים של בעלי-חיים כי העברת צואת השליש הראשון של נשים אשר המשיכו לפתח סוכרת הריונית מובילה להעברת פנוטיפ הסוכרת לעכברים נקיים מחיידקים, דבר המצביע על כך שלמיקרוביום המעי יש תפקיד בתיווך התפתחות המחלה.

ממצאי המחקר אינם ספציפיים לאוכלוסייה. מודל המיקרוביום, למשל, יכול לנבא סוכרת הריונית בקרב נשים סיניות, והתוצאות שהתקבלו מהעכברים שוכפלו בקבוצות פיניות ואמריקאיות.

פרופ’ קורן מהפקולטה לרפואה באוניברסיטת בר-אילן אומר כי “זיהוי נשים בסיכון לסוכרת הריונית בשלב מוקדם של ההיריון עשוי לאפשר מתן המלצות ייחודיות למניעת המחלה – כיום על-ידי שינוי באורח החיים ויתכן שבעתיד על-ידי תוספת ספציפית פרה, פרו ופוסט-ביוטית”. אם ניתן יהיה למנוע סוכרת הריונית, תהיה הפחתה משמעותית בתוצאות בלתי רצויות של סוכרת הריונית, עבור האם והצאצא, הן בטווח הקצר והן בטווח הארוך, והדבר יטיב עם משפחות ברחבי העולם.

המחקר פורסם בכתב העת Gut.

סמנים ביולוגים מהדם ומהצואה בשליש הראשון של ההיריון בקרב נשים שאובחנו מאוחר יותר עם סוכרת הריונית. (A) אסטרטגיית הדיגום ותכנון המחקר. הדגימות נאספו בשליש הראשון (T1). נאספה צואה כדי ליצור פרופיל של מיקרוביום המעי (קבוצת GMD: n=28, קבוצת ביקורת: n=236), מטבולום (n=15, זוגות תואמי גיל/מדד מסת הגוף (BMI)) וחומצות שומן קצרות שרשרת (SCFAs) (n=20, זוגות תואמי גיל) וכדי לתקף את התוצאות לאחר ההשתלה לעכברים נקיים מחיידקים. דגימות הדם שימשו כדי ליצור פרופיל של ציטוקינים והורמונים (קבוצת GMD: n=35, קבוצת ביקורת: n=78). סקרי אורח החיים והרשומות הרפואיות נאספו מכל המשתתפות.

תכנון המחקר של העברת הפנוטיפ באמצעות השתלת מיקרוביוטה צואתית (FMT) מהשליש הראשון של ההיריון (T1) לעכברים נקיים מחיידקים.
תכנון המחקר של העברת הפנוטיפ באמצעות השתלת מיקרוביוטה צואתית (FMT) מהשליש הראשון של ההיריון (T1) לעכברים נקיים מחיידקים.

עוד בנושא באתר הידען:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן