סיקור מקיף

ה google maps של המוח: איתור קטעי RNA בתאי המוח ללא הוצאת הרקמה

ד"ר שחר אלון שהגיע מ MIT לפקולטה להנדסה באוניברסיטת בר-אילן היה שותף במחקר ביחד עם חוקרים מהרווארד ומ-MIT * "באמצעות הטכנולוגיה שלנו, חוקרים ורופאים יוכלו לבצע ניתוח גנומי בתלת מימד – כדי להשיג לא רק את זהות המולקולות, אלא גם את מיקומן בתוך הרקמה וכך לטפל טוב ויעיל יותר במחלות מורכבות"

המוח.  <a href="https://depositphotos.com. ">צילום: depositphotos.com</a>
המוח. צילום: depositphotos.com

לראשונה ניתן למפות RNA ברקמות. כך הוכיח ד"ר שחר אלון שפיתח טכנולוגיה יחודית ופרסם על כך מאמר מדעי שפורסם (היום) בכתב העת SCIENCE . ד"ר אלון הוא חלק מקבוצת מחקר בינלאומית לה שותפים גם חוקרים מהרווארד וMIT.  בשנה האחרונה כבר החל להיעשות שימוש בטכנולוגיה במעבדה בבר-אילן. החוקרים הדגימו את התועלת בשיטה זו בחקר סרטן אצל בני אדם וגילו גנים המתבטאים באופן שונה לפי המרחק מתאי הגידול.

ד"ר אלון החל כפיזיקאי בתחום הגרעין אך לאחר שגילה את נפלאות חקר המח, החליט לשלב בין ביולוגיה לפיזיקה. המעבדה שלו ממוקמת בפקולטה להנדסה, ושחר חוקר גם במכון הננוטכנולוגיה ובמרכז המוח על שם גונדה בבר אילן.

ה-DNA, המולקולה הנושאת את המידע התורשתי שאחראי לבניית החלבונים בתא, היא אחד הגורמים המוכרים והנחקרים ביותר בתחום הביולוגיה. גורם קצת פחות מוכר – אך לא פחות חשוב – הוא ה-RNA. ד"ר שחר אלון: "השוואה בין ה-RNA ברקמה של אדם בריא ל-RNA ברקמה של אדם חולה, יכולה ללמד אותנו לא מעט על המחלה", אומר אלון. "בדוקטורט פיתחתי כלים חישוביים כדי למדוד מולקולות RNA בצורה טובה יותר, גם ברקמות מוח אנושיות וגם ברקמות של חיות רבות נוספות."

לאחר הדוקטורט אלון עבר ל-MIT, לפוסט דוקטורט אצל פרופסור אד בוידן, המתמחה בפיתוח טכנולוגיות לחקר המוח. בחמש השנים שהיה אצלו, פיתחו בוידן ואלון טכנולוגיה חדשה למדידת RNA. "עד עכשיו רוב המדידות בתחום כללו מעיכה של הרקמה והוצאת המולקולות לשם המדידה, מה שמנע מאיתנו לדעת מה היה המיקום של המולקולות ברקמה. הטכנולוגיה שלנו מאפשרת למדוד את כלל הRNA בתוך הרקמות בדיוק ננומטרי, מבלי להוציא אותן החוצה. היות ובכל רקמה מורכבת חשוב לדעת איפה המולקולות הנמצאות –  לטכנולוגיה הזו יש חשיבות לחקר רקמות באופן כללי," אומר אלון.

הטכנולוגיה שפיתח אלון חשובה במיוחד לשני תחומי מחקר. הראשון הוא חקר רקמות המוח. "המיקום של מולקולות ברקמה משפיע על תהליכים כמו זיכרון ולמידה. הטכנולוגיה שלנו מאפשרת, לראשונה, למדוד את המיקום של הRNA בתוך רקמות מוח שלמות, וללמוד איזה מהמולקולות משתתפות בתהליכי הזיכרון והלמידה. מכאן גם נוכל לדעת, אם המולקולות או המיקום שלהם נפגעים כתוצאה ממחלות כמו אלצהיימר, למשל". התחום השני לו עשויה הטכנולוגיה לסייע הוא חקר סרטן. "אחת השאלות היותר מעניינות כיום בחקר סרטן היא השאלה איך מערכת החיסון משפיעה על התאים הסרטניים? הטכנולוגיה שלנו מאפשרת לראות איפה ברקמה נמצאים התאים הסרטניים, לעומת מיקומם של התאים של מערכת החיסון, ומה התוכן המולקולרי שלהם. אחד הדברים שגילינו בזכות הטכנולוגיה החדשה הוא שתאים של סרטן מתנהגים אחרת כשהם קרובים לתאים של מערכת החיסון, ולהיפך. במילים פשוטות – אמור לי מיהם שכניך ואומר לך מי אתה."

עוד בנושא באתר הידען:

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן