סיקור מקיף

התחממות כדור הארץ אחראית כבר לאחד מכל שלושה מקרי מוות הקשורים לחום

הערכות חדשות מצביעות על כך שאזורי מרכז אמריקה, דרום אמריקה ודרום מזרח אסיה הן הנפגעות הגדולות ביותר

מבוסס על מאמר מאת: בית הספר הלונדוני להיגיינה ורפואה טרופית בלונדון

גל חום. <a href="https://depositphotos.com. ">צילום: depositphotos.com</a>
גל חום. צילום: depositphotos.com

יותר משליש מכל מקרי המוות שאירעו במהלך גלי חום בין השנים 1991 ל 2018, היו מיוחסים להתחממות כדור הארץ הנגרמת על ידי בני אדם, כך עולה ממאמר חדש שפורסם ב-Nature Climate Change .

המחקר, הגדול מסוגו, הובל על-ידי בית הספר לרפואה היגיינית ורפואה טרופית (LSHTM) בלונדון ואוניברסיטת ברן במסגרת רשת המחקר השיתופי הרב מדינתית (MCC). באמצעות נתונים מ -732 מיקומים ב-43 מדינות ברחבי העולם נראת לראשונה התרומה האמיתית של שינויי אקלים מעשה ידי אדם בהגדלת סיכוני התמותה בגלל חום.

ההערכות מראות כי 37% מכלל מקרי המוות הקשורים לחום בקייצים האחרונות ניתן לייחס להתחממות האנתרופוגנית של כדור הארץ (כלומר התחממות שנגרמה בשל פעילות האדם). שיעור זה של מקרי מוות הקשורים לחום המיוחס לשינויי אקלים הנגרמים על-ידי האדם היה הגבוה ביותר במרכז אמריקה ובדרומה (עד 76% באקוודור או בקולומביה, למשל) וכן בדרום מזרח אסיה (בין 48% ל -61%).

תמותה עודפת בגלל משבר האקלים

במחקר ניתנו גם אומדנים שמציגים את מספר ההרוגים כתוצאה ממזג אוויר קיצוני המשויך לשינויי האקלים בערים ספציפיות; 136 מקרי מוות נוספים בשנה בסנטיאגו דה צ'ילה (44.3% מסך מקרי המוות הקשורים לחום בעיר), 189 באתונה (26,1%), 172 ברומא (32%), 156 בטוקיו (35,6%), 177 במדריד (31.9%), 146 בבנגקוק (53.4%), 82 בלונדון (33.6%), 141 בניו יורק (44.2%), ו- 137 בהו צ'י מין סיטי (48.5%). החוקרים טוענים כי ממצאיהם הם עדות נוספת לצורך לנקוט במדיניות חזקה כדי להפחית את ההתחממות העתידית וליישם התערבויות כדי להגן על אוכלוסיות מפני ההשלכות השליליות של חשיפה לחום.

ד"ר אנה מוויסדו-קבררה, מאוניברסיטת ברן והחוקרת הראשית במחקר אמרה: "אנו מצפים ששיעור מקרי המוות הקשורים לחום ימשיך לגדול אם לא נעשה משהו בקשר לשינויי אקלים. עד כה הטמפרטורה העולמית הממוצעת עלתה רק בכמעלת צלזיוס אחת, שזה חלק קטן ממה שאנחנו עלולים להתמודד עימו אם הפליטות ימשיכו לגדול ללא פיקוח."

ההתחממות הגלובלית משפיעה על בריאותנו בכמה דרכים, החל מהשפעות ישירות הקשורות לשריפות ומזג אוויר קיצוני, וכלה בשינויים בהתפשטות מחלות וקטוריות. אולי הנתון המדהים ביותר הוא העלייה בתמותה ובתחלואה הקשורות לחום. תרחישים של תנאי האקלים העתידיים מנבאים עלייה ניכרת בטמפרטורות הממוצעות, כאשר אירועים קיצוניים כמו גלי חום מובילים לעלייה עתידית בנטל הבריאותי. עם זאת, לא נערך מחקר שבחן באיזו מידה השפעות אלה התרחשו כבר בעשורים האחרונים.

מחקר חדש זה התמקד בהתחממות כדור הארץ מעשה ידי אדם באמצעות מחקר 'איתור וייחוס' המזהה ומייחס תופעות שנצפו לשינויים באקלים ובמזג האוויר. באופן ספציפי, הצוות בחן את תנאי מזג האוויר שעברו בתרחישים עם וללא פליטות אנתרופוגניות. הדבר איפשר לחוקרים להפריד בין ההתחממות וההשפעה הבריאותית הקשורה לפעילות אנושית לבין מגמות טבעיות. תמותה הקשורה לחום הוגדרה כמספר מקרי המוות המיוחסים לחום, המופיעים בחשיפות הגבוהות מהטמפרטורה האופטימלית לבריאות האדם, המשתנה בין מיקומים.

בעוד שבממוצע מעל שליש ממקרי המוות הקשורים לחום נובעים משינויי אקלים הנגרמים על-ידי האדם, ההשפעה משתנה במידה רבה בין האזורים. נפגעי חום הקשורים לאקלים נעים בין כמה עשרות לכמה מאות מקרי מוות בכל עיר, כפי שמוצג לעיל, בהתאם לשינויים המקומיים באקלים בכל אזור ולפגיעות אוכלוסייתו. מעניין לציין כי אוכלוסיות המתגוררות במדינות בעלות הכנסה נמוכה ובינונית, שהיו אחראיות לחלק קטן מהפליטות האנתרופוגניות בעבר, הן המושפעות ביותר.

בבריטניה ניתן לייחס 35% ממקרי המוות הקשורים לחום לשינויי אקלים הנגרמים על-ידי בני אדם, התואמים לכ-82 מקרי מוות בלונדון, 16 מקרי מוות במנצ'סטר, 20 במערב מידלנדס או 4 בבריסטול וליברפול בכל עונת קיץ.

פרופסור אנטוניו גספריני מ- LSHTM, חוקר בכיר בקבוצת המחקר ומתאם רשת MCC, אמר: "זה מחקר הגילוי והייחוס הגדול ביותר בנושא סיכוני הבריאות הנוכחיים של שינויי אקלים. המסר ברור: לשינויים באקלים לא רק תהיה השפעה הרסנית בעתיד, אלא שכל יבשת כבר חווה את ההשלכות הקשות של פעילויות אנושיות על הפלנטה שלנו. אנחנו חייבים לפעול עכשיו."

המחברים מכירים במגבלות המחקר, כולל אי ​​יכולתם לכלול מיקומים בכל אזורי העולם – למשל, בחלקים גדולים מאפריקה ודרום אסיה – בגלל היעדר נתונים אמפיריים.

למאמר המדעי

עוד בנושא באתר הידען:

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

6 תגובות

 1. אביעד
  אנחנו יודעים כמה פד"ח האדם פולט.
  אנחנו יודעים כמה אנרגיה ספיגת הפד"ח מוסיפה לאטמוספירה.
  ובנוסף – אנחנו יודעים שהיינו אמורים להיות דווקא בתקופת התקררות.

  והכי מבאס – שינוי האקלים יותר חמור ממה שחשבנו!

  התיאוריה לא נשענת על כרעי תרנגולת – אני אשמח להבין למה אתה ממשיך להפיץ את השקר המסוכן הזה.

 2. ההטיה הסטטיסטית הברורה בתאוריה הנ'ל, שלא התייחסו אליה במאמר-
  יש יחסית יותר אנשים מבוגרים בעולם מאשר לפני 30 שנה. אנשים מבוגרים יותר רגישים לתנאי חום קיצוניים מאשר צעירים. יותר אנשים יחסית (וכמובן אבסולוטית) צפויים למות מתנאי חום, גם בלי קשר להתחממות גלובאלית. עוד דוגמא לגילויים מדהימים ממחקרים שההטייה שלהם נובעת משיקוליי פופולריות ומימון. יש לי הרגשה שאם ניתוח הנתונים של החוקרים היה מראה כי השינוי בכוון ההפוך, לא היו מפרסמים את המאמר שלהם בשום מקום.

 3. אבי, לצורך השוואה מהו מספר המתים מקור כל שנה בכדור הארץ? בלי לחקור יותר מידי המספר הינו בסדרי גודל גדול יותר ממה שלכאורה אתה משייך לחום.
  בנוסף, אם הטיעונים שלך קשורי ימין ושמאל פוליטי (כפי שכתבת בתשובתך לשואל אחר) הייתי בוחן בשבע עיניים כל ידיעה שלך, שכן המדע מסתבר מסרב לחלוקה הפוליטית הזו.

 4. התחממות כדור הארץ נמצאת על כרעי תרנגולת רק בקרב טייקוני האנרגיה, שהשתמשו בכסף שלהם כדי לסחוף אחריהם את הימנים בכל העולם. במציאות יש קונצנזוס מוחלט.

 5. אכן האקלים עושה שמות באנשים, אך מדוע הפד"ח הוא האשם המעט בלעדי?
  למה במקום להניח שיש התחממות שנובעת ממעשה האדם (מה שניתן להתווכח עליו רבות), אולי פשוט יניחו שיש שינויי אקלים שהם דבר הגיוני בסך הכל במערכת מורכבת כמו שלנו.
  אם תהיתם למה רוב המתים יהיו במקומות בעלי הכנסה נמוכה בינונית ללא קשר לפעילות היוצאת שלהם, זה כי אולי יש קשר לכמות המיזוג שיש להם לבין התמותה ומיזוג, מה לעשות, עולה כסף.
  בקיצור – גם מקרי מוות רבים לא מאששים תיאוריות שנשענות על כרעי תרנגולת. חבל על כל אחד אך למה לא לחשוב על אפשרות שתנסה לצאת מהקופסא ברמה מדעית?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן