סיקור מקיף

התגלה נחש המחליף צבעיו כזיקית

אבי בליזובסקי

נחש בעל יכולת לשנות את צבעיו התגלה ביער גשם בלב האי בורניאו. חוקרים מגרמניה וארה”ב גילו במקרה את התנהגותו דמוית הזיקית של נחש המים, כאשר הכניסו אותו לדלי חשוך.
אנשי הקבוצה הסביבתית WWF, התומכים בעבודות השימור בבורניאו, מסרו כי חיות הבר באזור מאוימים מבירוא היערות. הם מאמינים שנחש זה מסוגל להתקיים רק באגן נהר אחד.
הוא התגלה בנהרא קאפואס, בפארק הלאומי בטונג קריהון בקלימאנטאן (החלק האינדונזי של בורניאו). הוא שייך ל- Enhydrisסוג של נחש מים המכונה גם פליני, ומכונה בשם המדעי Enhydris gyii. אורך הנחש כ-50 סנטימטרים, והוא נחש ארסי.

המין החדש תואר על ידי מארק אוליה (Auliya) מהמכון הזואולוגי על שם אלכסנדר קוניג בבון וג'ון מרפי והארולד ווריס, חוקרי שטח מהמכון להיסטוריה של הטבע בשיקאגו. אוליה, יועץ ל-WWF, גילה לראשונה במקרה את יכולת הנחש להחליף צבעים.
“הנחתי נחש בצבע אדמדם-חום בדלי חשוך,” אמר. “כאשר לאחר כמה דקות באתי לקחת אותו, הוא היה לבן לחלוטין, כמעט. הסיבות להתפתחות התכונות הללו אינן ברורות. הזיקית, המשנה את צבעיה המוכרת ביותר בעולם הטבע, משנה את צבעיה בהתאם למצב הרוח ולטמפרטורה הסביבתית.”
בעשור האחרון התגלו יותר מ-350 מינים חדשים של צמחים ובעלי חיים בבורניאו. גילוי “נחש הזיקית” חושף את אחד מסודות הטבע החבויים בלב יערות בורניאו, אומר סטיואטר צ'פמן, מתאם בינלאומי של ארגון ה-WWF באי.
קבוצת הסביבה מזהירה שביתו של הנחש החדש מאוים בשל הצטמקותו של היער בבורניאו, אשר כיסה בשנות השמונים כ-75% מהאי, ואילו היום כ-50%.

לידיעה בבי.בי.סי
ידען בעלי חיים בסכנת הכחדה
https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~515211883~~~37&SiteName=hayadan

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן