סיקור מקיף

הנה מה שאנחנו יודעים על זה עד כה על Ba.2, ה"אח" של האומיקרון

ארגון הבריאות העולמי מגדיר אותו כעת זן שנמצא בבדיקה. זו לא הגרסה הראשונה שיש לה שושלות משנה. בסוף השנה שעברה, דווח בהרחבה על דלתא "פלוס" או AY.4.2 ואז הגיע אומיקרון

ואריאנט אומיקרון של נגיף הקורונה.  <a href="https://depositphotos.com. ">המחשה: depositphotos.com</a>
ואריאנט אומיקרון של נגיף הקורונה. המחשה: depositphotos.com

פול גריפין, פרופסור חבר, מחלות זיהומיות ומיקרוביולוגיה, אוניברסיטת קווינסלנד

ואריאנט האומיקרון של נגיף הקורונה SARS-CoV-2  התפשט במהירות ברחבי העולם במהלך החודשיים האחרונים, כאשר מדינות רבות חוו שיאים גבוהים יותר מאשר בשיאי הגלים של הגרסאות הקודמות.

כעת התגלו גם מקרים של תת-וריאנט של Omicron, המכונה BA.2, . במקום גרסת צאצא של האומיקרון כדאי לחשוב יותר על BA.2  כ"אחיו" של אומיקרון.

תזכיר לי, מה זה וריאנט?

וירוסים, ובמיוחד נגיפי RNA כגון SARS-CoV-2,  צוברים הרבה טעויות כשהם מתרבים. הם לא יכולים לתקן את הטעויות האלה, ולכן יש להם שיעור גבוה יחסית של טעויות, או מוטציות, והם מתפתחים כל הזמן. כאשר הקוד הגנטי של וירוס משתנה באופן משמעותי כתוצאה מהמוטציות הללו, הוא מכונה וריאנט.

אומיקרון הוא וריאנט "שונה מאוד", לאחר שהצטברו יותר משלושים מוטציות בחלבון הספייק.   השינויים שגרמו המוטציות הפחיתו את ההגנה שמעניקים נוגדנים שנוצרו מחיסון או מהדבקה קודמת, וגם יכולת ההדבקה שלו הרבה יותר גדולה.

מתי רשויות הבריאות מודאגות לגבי גרסה חדשה?

אם חושבים ששינויים בקוד הגנטי הם בעלי פוטנציאל להשפיע על תכונותיו של הנגיף שהופכות אותו למזיק יותר, ויש התפשטות משמעותית שלו במספר מדינות, הוא ייחשב כ"וריאנט מעורר עניין".

אם לאחר מכן הוכח כי וריאנט כזה מדבק יותר, מתחמק מהגנה מפני חיסון או זיהום קודם ו/או משפיע על ביצוע הבדיקות או הטיפולים, הוא מסומן כ"וריאנט מדאיג".

ארגון הבריאות העולמי (WHO) סיווג את  אומיקרון כסוג המעורר דאגה ב-26 בנובמבר בגלל הפוטנציאל שלו לגרום לשיעורי הדבקה חוזרים גבוהים יותר, הגברת ההעברה והגנה מופחתת על חיסונים.

מהי שושלת Omicron?

שושלת, או תת-וריאנט, היא קבוצה קרובה גנטית של וריאנטים של וירוסים שמקורם באב קדמון משותף. גרסת  אומיקרון כוללת שלוש תת-שושלות: B.1.1.529 או BA.1 ,BA.2 ו-BA.3.

ארגון הבריאות העולמי מגדיר אותו כעת זן שנמצא בבדיקה. זו לא הגרסה הראשונה שיש לה שושלות משנה. בסוף השנה שעברה, דווח בהרחבה על דלתא "פלוס" או AY.4.2 ואז הגיע אומיקרון.

מה שונה ב-BA.2?

בעוד שהרצפים הראשונים של BA.2   התגלו בפיליפינים וכעת גם התגלו אלפי מקרים ברחבי העולם , כולל בארצות הברית, בריטניה וכמה באוסטרליה – מקורו עדיין לא ידוע.

גם המאפיינים המדויקים של BA.2 עדיין נחקרים. אמנם אין עד כה עדות לכך שהוא גורם למחלה חמורה יותר , אבל למדענים יש כמה חששות ספציפיים.

1. קשה יותר להבדיל

סמן שעזר להבדיל את Omicron (BA.1) מגרסאות אחרות של SARS-CoV-2 בבדיקות PCR הוא היעדר הגן S , המכונה "כשל מטרת גן  S". אבל סמן זה לא רלוונטי עבור BA.2. חוסר היכולת לזהות את השושלת הזו בדרך זו הובילה חלק לתייג אותה כ"תת-וריאנט מתגנב".

אבל זה לא אומר שאנחנו לא יכולים לאבחן BA.2 עם בדיקות PCR. זה רק אומר שכשמישהו נבדק חיובי ל-SARS-CoV-2, ייקח לנו קצת יותר זמן לדעת איזו גרסה אחראית, באמצעות רצף גנום. זה היה המקרה עם גרסאות קודמות.

2. הוא עלול להיות מדבק יותר

אולי הדבר המדאיג ביותר הוא הראיות המתהוות  כי BA.2 עשוי להיות מדבק יותר מהאומיקרון המקורי, BA.1.

מחקר ראשוני מדנמרק , שבה BA.2 החליף במידה רבה את BA.1, מציע כי BA.2 מגביר את הרגישות של אנשים לא מחוסנים לזיהום בקצת יותר פי שניים בהשוואה ל-BA.1.

החוקרים מעריכים שגם אנשים מחוסנים לחלוטין רגישים ל-BA.2 פי 2.5 מאשר ל-BA.1, ואלו שחוסנו רק בשלוש זריקות רגישים כמעט פי שלושה.  המחקר בדק יותר מ-2,000 מקרים ראשוניים של BA.2 כדי לקבוע את מספר המקרים שהופיעו במהלך תקופת מעקב של שבעה ימים.

החוקרים העריכו גם את שיעור ההתקפות המשני (בעצם, ההסתברות להתרחשות זיהום) ב-29% עבור משקי בית שנדבקו ב-BA.1 לעומת 39% עבור אלה שנדבקו ב-BA.2.

המחקר הדני הזה הוא עדיין בהדפסה מוקדמת, כלומר הוא עדיין לא נבדק על ידי מדענים בלתי תלויים, ולכן יש צורך במחקר נוסף כדי לאשר אם BA.2 באמת מדבק יותר מ-BA.1.

סביר שנראה גרסאות חדשות

אנחנו צריכים לצפות לכך שימשיכו להופיע גרסאות, תת-וריאנטים ושושלות חדשות. עם רמות גבוהות כל כך של הדבקה, לנגיף יש הזדמנויות רבות להתרבות ולשגיאות  ולמוטציות המשיך להופיע.

הדרך לטפל בזה, כמובן, היא לנסות להאט את ההדבקה ולהפחית את מאגר המארחים הרגישים שבהם הנגיף יכול להשתכפל בחופשיות. אסטרטגיות כמו התרחקות חברתית וחבישת מסכות, כמו גם הגדלת שיעורי החיסונים ברחבי העולם, יאטו את הופעתן של גרסאות ושושלות חדשות.

למאמר ב-The Conversation

עוד בנושא באתר הידען:

5 תגובות

  1. כדי שיהיו פרופורציות לרמת הפחד של הקוראים, תעשו השוואות למחלות "מוכרות" כמו שפעת. גם לה יש מאות זנים , סיבוכים , הדבקות ותמותה.

  2. מה הקשר לעדכון? לפי מה שכתוב ככול שאתה יותר מחוסן כך יותר קל לאומיקרון לפגוע בך.

  3. לא ברור? זה אומר שככל שאתה מחוסן יותר אז הרגישות שלך ל BA.2 גדולה יותר יחסית לאומיקרון BA. 1?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן