סיקור מקיף

“המתנה הגדולה של הטיסות לחלל היא האפשרות לצפות בכדור הארץ מבחוץ ולראות כמה הוא שביר”

כך אומר סטיבן אטנבורו, מנהל הלקוחות הראשי ב’וירג’ין גלקטיק’ במהלך כנס וירטואלי שערכה חברת ‘ג’וניפר נטוורקס’. הרצאתו של אנבורו הועברה ממשרד האסטרונאוטים של וירג’ין גלקטיק בלונדון

סטיבן אטנבורו, מנהל השיווק הראשי, וירג'ין גלקטיק. מתוך כנס דיגיטלי של חברת JUNIPER
סטיבן אטנבורו, מנהל השיווק הראשי, וירג’ין גלקטיק. מתוך כנס דיגיטלי של חברת JUNIPER Networks

“המתנה הגדולה של הטיסות לחלל היא האפשרות לצפות בכדור הארץ מבחוץ ולראות כמה הוא שביר”. כך אומר סטיבן אטנבורו, מנהל הלקוחות הראשי ב’וירג’ין גלקטיק’ במהלך כנס וירטואלי שערכה חברת ‘ג’וניפר נטוורקס’. הרצאתו של אנבורו הועברה ממשרד האסטרונאוטים של וירג’ין גלקטיק בלונדון.

“קשה היה שלא להרגיש שמשהו קורה בחודשים האחרונים בתחום טיסות החלל המאוישות. כמעט לא חולף שבוע בלי ידיעה חדשה על משהו חדש שלא נעשה עד כה. לרבות כמובן הטיסות המאוישות של ‘בלו אוריג’ין’, מאיתנו ב’וירג’ין גלקטיק’, וכן מ’ספייס אקס’. הדבר מרגש.”

“המסר שלי היום הוא שאנו בשחר של עידן חלל חדש. מדובר בעידן חדש שישנה את העסקים ואת החיים הפרטיים שלנו. זה עידן חלל המאופין בחלליות הניתנות לשימוש חוזר שיבנו ויופעלו על ידי חברות פרטיות, יפתחו שווקים חדשים ללקוחות חדשים ויתחילו באמת לפתוח את הגישה לחלל לכולם.”

“בהופעות בפני קהל שאלתי לא אחת: כמה אנשים חלמו לטוס לחלל, לחוות חוסר משקל, לראות את יופיו של כדור הארץ מהחללית? והרבה ידיים הורמו. השאלה השניה היתה כמה אנשים חושבים שהם יוכלו להפוך לאסטרונאוטים? אהיה בר מזל אם מישהו בקהל ירים את ידו.”

“זו הסיבה לכך שאנו כאן. ואני חושב שיש לי חדשות טובות היום. אם אתם רוצים לצאת לחלל, יש סיכוי סביר שתוכלו לעשות זאת ובוודאי הילדים והנכדים שלכם יטוסו לחלל כדבר מובן מאליו. אני בר מזל בכך שהצטרפתי ל’וירג’ין גלקטיק’ כעובד הראשון במשרה מלאה לפני כ-17 שנה. לא ידעתי הרבה על ‘וירג’ין גלקטיק’ באותו זמן, לא ידעתי הרבה על החלל אז, אבל הסתקרנתי והלכתי לפגוש את המייסד שלנו, ריצ’ארד ברנסון לראשונה.”

“אני זוכר את השיחה הזו בבירור. זה משהו שסלל את הדרך שלנו בבניית העסק הזה, הדרך שבה אנו חושבים עליו, הדרך שבה אנו מדברים עליו, וגם על הדרך שבה נפעיל אותו עבור הלקוחות. לאחר השיחה חזרתי הביתה והיו לי המון שאלות כשהעיקרית בהן היא: למה? אני זוכר סיפור מצחיק אודות רי’צארד כשהוא נאם לפני הרבה שנים, וענה לשאלות הקהל, ותמיד מישהו היה מרים את ידו ואומר: אני מבקש תשובה ישירה: איך אני הופך למיליונר כמוך? והוא ענה לו: זו בעיה קלה מאוד, אמליץ לך על דרך קלה להשיג את המטרה: תהיה מיליארדר ותקים חברת תעופה.”

“זכרתי את הסיפור הזה ואני בטוח שאם זה נכון לחברות תעופה, זה נכון עוד יותר לחברות חלל. אז למה אתה עושה זאת? שאלתי אותו והוא הסביר : “אנחנו ב’וירג’ין’ אוהבים אתגרים. זו הסיבה לכך שנכנסתי לעסק הזה מלכתחילה. לנסות לשפר את רווחתם של הצרכנים. חיפשנו מגזרים ותעשיות שאינן מעניקות שירות ברמה גבוהה. אנחנו נכנסים לעסק רק אם אנחנו חושבים שנהנה מלהיות חלק ממנו. אנחנו מנערים את התעשיה, ומנסים לעשות הכל אחרת. לפעמים אנחנו מצליחים ולפעמים לא.”

ריצ'ארד ברנסון והנוסעים שהתלוו אליו בטיסה התת מסלולית הראשונה. צילום יחצ, וירג'ין גלקטיק
ריצ’ארד ברנסון והנוסעים שהתלוו אליו בטיסה התת מסלולית הראשונה. צילום יחצ, וירג’ין גלקטיק

חשבתי: “ובכן, אני רואה זאת בעסקים שאני מכיר בבריטניה אבל אני עדיין לא מבין מה המשמעות של שאיפה זו לתחום החלל.” והוא ענה: “כאשר היתי ילד, הרגע המכונן שלי היה בעת הנחיתה הראשונה על הירח ב-1969. אני זוכר שצפיתי בה ביחד עם הוריי. זה היה רגע משנה חיים ואני רציתי לטוס לחלל. באמת רציתי אבל אמי אמרה לי: אל תדאג. כולנו נטוס לחלל עד 1985 בזכות השיפורים המדהימים שראינו בעשור של שנות השישים. הוא אמר: ברור שזה לא קרה. הבנתי שאם אני רוצה לטוס לחלל בוודאי מיליוני אנשים אחרים גם ירצו.”

“כמו כל תחום אחר, בטרם נכנסה אליו ‘וירג’ין’, הלקוחות קיבלו שירות גרוע. תאמינו או לא, אפילו היום, פחות מ-600 בני אדם היו בחלל. את זה אנחנו רוצים לשנות. אנחנו רוצים לאפשר את החוויה לכל אלו החולמים לצפות בכדור הארץ מהשמים השחורים של החלל. “אני מבין איך זה משתלב באתוס של ‘וירג’ין’, אבל יש משהו יותר מזה כיוון שאנחנו מנסים לפתוח תחום עסקי חדש ולהפעיל אותו בדרך שנשאיר אחרינו מורשת שתהיה טובה גם לאנשים וגם לכדור הארץ. אנו רוצים להשאיר את העולם מקום טוב יותר מזה שמצאנו כשנולדנו.”

“זו הסיבה האמיתית לכך שהיינו חייבים לפתוח את ‘וירג’ין גלקטיק’, מכיוון שהוא אמר שאנו נחווה אתגרים רבים לא רק כמדינה אלא כמין האנושי בעשורים הבאים. אין גביע קדוש אחד, כמובן, שום דבר שנוכל בזכותו באופן מיידי לשפר את המצב. מתן גישה לחלל יכולה ליצור שינוי. נכון לעכשיו, על אף הגישה לחלל שקיימת כבר מספר עשורים והיא שינתה את חיינו בדרכים רבות, זה עדיין שביל צר שלא רבים הצליחו להרשות לעצמם לעבור בו. יש בתחום הזה הסיכונים שלו, הוא לא לגמרי בטוח. לפיכך אנו צריכים להפוך את השביל הצר לכביש מהיר.”

“כך נוכל לאפשר לכולם גישה לחלל ולנצל את יתרונותיו. ולכן אם אתם רואים למשל מה אילון מאסק ג’ף בזוס וריצ’ארד ברנסון עושים כולם רוצים לשפר את חוויית השירות, על אף שהם משתמשים בארכיטקטורות שונות של כלי טיס. מדובר בדמוקרטיזציה של החלל, פתיחתו כך שבעתיד יזמים ומחנכים וכל אדם אחר שירצה, יוכל להשתמש בתשתית הבסיסית כדי לטוס לחלל ולהנות מיתרונותיו. זה הדבר המשמעותי.”

“אני נשאל לעיתים תכופות למה להשקיע כסף, משאבים וזמן על צפיה בעולמנו מבחוץ כאשר יש כל כך הרבה בעיות לפתור כאן על כדור הארץ? מה שהבנתי הוא שפתרון הבעיות על כדור הארץ ופתיחת גישה לחלל אינן פעילויות סותרות. למעשה יש קשר הדוק וכדי לנהל את השפעת שינויי האקלים או להאכיל את האוכלוסיה המתרחבת, ללא גישה לחלל יהיה קשה מאוד להתמודד עם הבעיות הללו.”

“‘וירג’ין גלקטיק’ היא עסק עם מטרה. אחת הסיבות שבגללה אני אוהב לעבוד כאן ואני בטוח שגם העובדים האחרים בחברה מרגישים באופן דומה, הוא שטוב לנו להיות מעורבים בפרויקט הזה בגלל תחושת השליחות שאנחנו עושים משהו חשוב, וגם מנהלים עסק. עוד דבר שריצ’ארד אמר לי ב-2004 הוא שאנו נעשה את העסק מצליח אם נוכל לעשות מה שאנחנו תמיד עושים ב’וירג’ין’ – שמים את חווית הלקוח במרכז. לכן על אף שהחלל הוא מקום קשה, אנחנו צריכים לחשוב כל הזמן על הבטיחות. אנו צריכים כלי טיס טוב שיוכל לטוס באורח סדיר ביעילות ובבטחה.”

“אנו הולכים לבנות את החללית הזו מבפנים החוצה, אם מדברים באופן מטאפיזי, מכיוון שאם חוויית הלקוח לא תהיה טובה אין לנו עסק. זה אחד האתגרים הגדולים שעידן החלל החדש עומד בהם בניגוד לעידן החלל הישן, כדי שיוכל להיות חיוני ורווחי. אנחנו צריכים למצוא שווקים ולבנות כלי טיס יעילים וניתנים לשימוש חוזר כך שנוכל להצליח מסחרית, מכיוון שאם אנו עושים זאת נעודד תחרות, נעודד פיתוח טכנולוגיות מתחרות, והתעשייה תתרחב ותפרח בדומה לתעופה האזרחית במאה האחרונה.”

“זה היה תפקידי כאשר הצטרפתי – להבטיח שאנו נשמור על הלקוח במרכז של כל מה שאנחנו עושים. כדי שנוכל לעשות זאת נצטרך כמובן לגייס לקוחות. התחלנו בכך כבר בשלב מוקדם מאוד ואני זוכר את עמוד האינטרנט הראשון שהקמנו, היו לנו אב טיפוס ראשון. אמרנו לאנשים – בואו נעשה משהו חשוב אבל גם משהו שיהווה חוויה משנת חיים. אם אתם רוצים להצטרף ולעזור לנו להגשים את החלומות והמטרות הללו, איננו יכולים לספר לכם הרבה. איננו יודעים מתי נוכל להתחיל לטוס, איננו יודעים כיצד תיראה החללית, איננו יודעים כיצד תיראה החוויה. איננו יודעים מי יוכל לטוס, אבל אם אתם רוצים להיות מעורבים אתם יכולים לשלוח לנו צ’ק של 200 אלף דולר.”

“להפתעתנו, אנשים עשו זאת, והלקח שלי הוא שהכנסת הלקוחות לאוהל בשלב מוקדם, היא הדבר הטוב ביותר מכיוון שהדבר לא רק מבטיח שנבנה חוויית לקוח טובה, מסע הלקוח, שהיא הדבר הטוב ביותר שיכול להיות משום שהוא הונע על-ידי האנשים שטסו ראשונים. המשמעות היא גם שכאשר היו לנו ימים קשים כמו גם ימים טובים, הלקוחות הללו היו שגרירים טובים. זה היה שיעור חשוב שלמדנו. יש לנו כעת 600 לקוחות והמספר מתחיל לגדול שוב. פתחנו עוד מושבים, כ-600 האסטרונאוטים לעתיד, כפי שאנו מכנים אותם, מגיעים משישים מדינות ברחבי העולם. זו קהילה ייחודית, מאוד מעורבת, ואנשים שרוצים לעזור לנו לשנות את העולם ולהפוך אותו לטוב יותר.”

“אם אנו רוצים להצליח בתחום הזה לא רק שצריך לקוחות טובים, צריך גם כלי טיס טוב. החלל אינו מקום קל. הוא מאתגר. לקח לנו 17 שנה להגיע לסוף תוכנית טיסות הניסוי אבל בורכנו בטכנולוגיה שאנו מאמינים שהיא אלגנטית ומתאימה למשימה. כאשר המתכנן המקורי, ברט רוטאן, שהוא מהנדס תעופה וחלל ומתכנן מטוסים אגדי, חשב על המערכת הזו, הוא לקח דף נייר חלק ואמר שאם הוא בונה את החללית מאפס כיצד יוכל לדאוג לכך שהשלב הזה של טיסות החלל יהיה בטוח? איך יוכל להבטיח את חוויית הטיסה של הלקוח? החללית שבנינו לא נראית כמו מה שמרבית האנשים מדמיינים – רקטה. בראש ובראשונה, יש לה כנפיים ושנית היא למעשה מורכבת משני כלי טיס. לא אחד. אדגים לכם כמה מהתכונות שהופכת את המערכת לכל כך אלגנטית ומנצחת בהיבט של חווית הלקוח. ראשית, איננו ממריאים אנכית מהקרקע. כדי לעשות זאת נדרש המון דלק. זהו פיצוץ מבוקר על הקרקע כאשר האסטרונאוטים יושבים על ראש הטיל. מרבית האנרגיה מתבזבזת על דחיפת הכלי דרך האטמוספירה הדקה הנמצאת בסמוך לפני הקרקע. זו לא הדרך שלנו. אנו יודעים היום כיצד לנצל את האטמוספירה הדלילה העליונה באופן יעיל, אמין, זול ובטוח. קוראים לזה מטוס, ויש לנו נסיון של מאה שנים עם מטוסים. בואו נשתמש במטוס כאשר החללית שלנו מחוברת אליו. כך שהחלק הראשון של הטיסה יהיה הרבה יותר יעיל ויתן חויית לקוח טובה יותר וגם נותן לנו יתרון בטיחותי.”

“זו החדשנות הראשונה. החדשנות השניה מראה שלפעמים הפתרונות החדשניים הם דווקא הפשוטים ביותר והיא קשורה לשאלה איך אנו חוזרים מהחלל – מהריק של החלל במהירות לאטמוספירה של כדור הארץ? זה תמיד מהווה אתגר, אחד האתגרים הגדולים בטיסות החלל, במיוחד אם אנו רוצים להשתמש בחללית מאות אם לא אלפי פעמים ולעשות זאת בבטחה. ברט אמר “אינני רוצה להסתמך על מערכות ממוחשבות. אם אני רוצה להשתמש שוב בחללית אני צריך להסתמך על טייס שמטיס את החללית בכיוון הנכון. באמצע הלילה, כך אומרת האגדה, היה לו חזון של מעין נוצת בדמינגטון. הנוצה נופלת עם הכדור למטה ואז היא עוצרת משום שהיא פועלת כמעצור אוויר. אנו עושים זאת באמצעות סיבוב הכנפיים וגם אם החללית נכנסת לאטמוספירה כשהיא הפוכה על גבה היא מתהפכת לכיוון הנכון בלי שנצטרך לעשות כלום. החללית מאיטה את עצמה ואז אפשר לכוון את הכנפים בחזרה לתנוחה המקורית, ולגלוש למסלול הנחיתה.”

“אנו יודעים שזה עובד כי עשינו את הטיסות הללו פעמים רבות. כעת אסביר לכם כיצד תיראה חווית הלקוח אם תצטרפו אלינו לניו מקסיקו בנמל החלל הייעודי המסחרי הראשון Spaceport America. כחמישה ימים לפני הטיסה – הכרטיס שלכם יאפשר לכם להביא איתכם חבר קרוב או בן משפחה שיתלווה אליכם במהלך ההכנות לפני הטיסה. במהלך חמשת הימים נכין אותך לטיסה של חייך. נדאג שתטוס בביטחה, יש דגש גדול על כך כמובן. שנית, כדי שתוכל לנצור כל שניה מהטיסה (הטיסה אינה ארוכה אבל אינטנסיבית) איננו רוצים שתנסה לצלם כל הזמן. אתה צריך לנצל כל שניה ולחיות את הרגע. אנו עושים הרבה סימולציות והסברים על יום הטיסה, הרבה אימונים כך שתהיה מוכן לטוס. תלבש את חליפת החלל – תוכל לקחת אותה הביתה איתך, ונתחיל לראות אנשים עוטים אותם בכל מקום. תצטרף לעמיתיך לצוות שאיתם תתאמן ותתכונן בחמשת הימים שלפני הטיסה. תיסע לחללית במכונית ותצטרף לטייסים שיהיו שם כאשר החללית מחוברת למטוס.”

“לאחר מכן תעלה לסיפון. השלב הראשון של הטיסה יהיה די מוכר. תמריא ממסלול, תבלה את 45 הדקות הבאות בשיחה עם חברי הצוות ותחשוב על מה שהולך להתרחש כדי להתכונן, כמו גם תהנה מהשמש הזורחת מעל מדבר ניו מקסיקו. כאשר הכל יהיה מוכן ונגיע לגובה של 45 אלף רגל, הטייסים יגידו שהם מוכנים לצאת. כולם ירימו את הבהונות שלהם. החללית תיפול בעדינות ותתרחק מספינת האם, זמן קצר של הרגשת נפילה בבטן, כמו זו שמרגישים כשמגיעים מעבר לשיא של רכבת הרים.”

“מהר מאוד מוצתים המנועים הרקטיים והעולם בתוך תא הנוסעים משתנה באופן חד. המעבר מאפס למאה בתוך כשנייה וחציית מהירות הקול בתוך שש שניות. במהלך זמן זה הנוסעים מרגישים מרגע ההאצה כוחות תאוצה של 3-3.5 Gוהנוסעים נצמדים לכסאותיהם. המנועים הרקטיים נוהמים מאחוריהם. כאשר חוצים את מהירות הקול הטייס יכוון את חרטום החללית לכיוון מעלה ואז אתם מתרחקים מפני השטח של כדור הארץ וממשיכים במהירות של 3 מאך. השמים הופכים מכחול לסגול ולבסוף לשחור. לאחר ההאצה שנמשכת כדקה, כבים המנועים הרקטיים ושוב מתרחש שינוי מיידי בתא הנוסעים. ממשקל של פי 3 מהמשקל הרגיל פתאום המשקל יורד לאפס. הטייסים אומרים אז שבטוח להשתחרר מהמושבים, אתם משחררים את חגורות הבטיחות ומצמידים אצבע אחת לפינת המושב ומתחילים לרחף בתוך התא. שקט מוחלט של החלל. הרבה מהנוסעים ירצו לעשות תנועות שאי אפשר לבצע עם כוח משיכה. טייסי החללית הופכים אותה בשלב זה על גבה והנוסעים יכולים לרחף לעבר החלונות ולהתבונן על כדור הארץ”.

“זה השינוי המשמעותי. זו המתנה של טיסות החלל משום שאנו יודעים מהאסטרונאוטים שחזרו מהחלל במהלך השנים הם לא מדברים על הטיסה לחלל למשך שבוע, חודש או שנה. הם מספרים עליה במשך שארית חייהם. רבים מהם אמרו כי כאשר הם התבוננו בכדור הארץ – הפרספקטיבה שלהם השתנתה – פתאום הם מבינים שכולנו נמצאים בספינת החלל ‘ארץ’, שיש יותר מהמאחד אותנו מהמפריד אותנו כמין האנושי, שכדור הארץ שברירי ויפה ואנו חייבים לשמור עליו. הם חוזרים מהחלל ורוצים לחלוק את החוויות שלהם. רוצים לתת השראה לאחרים, רוצים להסביר מה הם ראו וכיצד הדבר השפיע עליהם.”

“זו ההזדמנות האמיתית של התעשיה שלנו. אנו יכולים להציע חוויה של אסטרונאוטים שרק מעטים יכלו לחוות עד כה. נוסעי החלל הרבים בעתיד יפיצו את נקודת המבט הפלנטרית שאני מאמין שבדרכים רבות עתיד האנושות תלוי בה.תוכלו לחוות את החוויה הזו ואני חושב שזה יהיה נפלא. זה יהיה גורם שיביא לשינוי.”

“כמובן, כוח המשיכה בסופו של דבר יגבר והחללית תגרר בחזרה לעבר כדור הארץ. אין סכנה שהריחוף בחלל ימשך לנצח. לאחר מכן נוחתים על המסלול ממנו המריאו, מתקיים טקס ובו מחולקים כנפי אסטרונאוטים ואפשר לחגוג עם המשפחה וחברים. כל אחד מהאסטרונאוטים יקבל המון תמונות וקטעי וידאו כדי לחלוק בשארית ימיו. הקהילה שהקמנו לפני הטיסה תמשיך לשמור על קשר גם לאחר הטיסה ואנו כחברה נאפשר את התשתית לכך.”

“המורשת שתשאיר אחריה התקופה הזו של טיסות החלל המאויישות היא נקודת מבט אחרת על כדור הארץ.” סיכם אטנבורו.

עוד בנושא באתר הידען:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן