סיקור מקיף

המדען הראשי במשרד התמ”ת תומך במחקר להחזרת הטעם לפירות ולירקות

ועדת מגנ”ט אישרה אשרה הקמת מאגד “ביוטוב”, הפועל בתחום האגרו-ביוטכנולוגיה ומאגד את החברות המובילות בתחום

ועדת מגנ”ט בראשות המדען הראשי, דר’ אלי אופר, אישרה את פעילותו של מאגד “ביוטוב”, הפועל בתחום האגרו-ביוטכנולוגיה ומאגד את החברות המובילות בתחום זה, בישראל.

תעשיית המזון עוברת תהליך ממושך של שינוי, החל בהוצאת חומרים מזיקים, כמו צבעי מאכל סינתטיים, דרך פיתוח מוצרים דלי שומן, קלוריות וסוכר, ועד מוצרים מועשרים במרכיבי בריאות. בין המוצרים המועשרים במרכיבי בריאות ניתן למנות את הירקות והפירות, אשר במקביל להעשרתם מבחינה בריאותית, האנשים בתחום שוקדים על החזרת טעמם שאבד תוך כדי טיפוחם, בשנים האחרונות.

המאגד, המובל על-ידי מר רמי דר, מנכ”ל הזרע ג’נטיקס, יפתח ב-3 שנים הבאות כלים לשליטה ובקרה בפעילות הגנים המשפיעים על יצירה ואגירה של מטבוליטים משניים בצמחים, ובכך יתאפשר לחברות ליצר צמחים עשירים בחומרי בריאות וטעם.

התאגידים הבאים חברים במאגד: הזרע ג’נטיקס, זרעים גדרה, אבוג’ן, פרוטרום ותרביות רה”ן, וחוקרים ממכון וולקני, מכון ויצמן והאוניברסיטה העברית.

חברי המאגד צופים שעד 2015, המזון הפונקציונאלי יהווה כשליש ממכירותיהם, וסך כל הגידול במכירות יהיה 50% ויותר.

דר’ אופר ציין, שבישראל קיימת קבוצה איכותית ובת תחרות בשווקים הבינלאומיים, הכוללת חברות בתחום האגרו-ביוטכנולוגיה. כדי לשמר את כושר התחרות, יש לפתח כלים חדשים להתמודדות עם אתגרים בשוק מתפתח זה, והדרך המיטבית היא זו של שיתוף פעולה, כמקובל במאגדי מגנ”ט.

רמי דר – יו”ר המאגד ציין, שהכניסה לתחום המזון הפונקציונאלי היא צו השעה עבור חברות הזרעים, ותמיכה ועידוד המדינה במסגרת תכנית מגנ”ט ישפרו את סיכוייהם להגיע להישגים הטכנולוגיים המצרפיים בקבועי זמן סבירים.

אילן פלד – מנהל מגנ”ט הוסיף, שתכנית מגנ”ט תומכת בעקביות בתעשיית האגרו-ביוטכנולוגיה, וסייעה לחברות שותפות להגיע להישגים טכנולוגיים מרשימים, ובכללם פיתוח טכנולוגיות חדשות מוגנות פטנט, המשמשות כיום את החברות לפיתוח מוצרים ייחודיים. אחד המפתחות להצלחה הוא שילוב האקדמיה במאגדים.

להערכת היזמים, התקציב הנדרש ב-3 השנים הבאות הוא כ-40 מליון ₪.
מנהל מגנ”ט ציין שהשנה – שנת התנעת הפעילות – אושרו 8 מליון ₪, כאשר השתתפות המדינה היא 2/3 מהתקציב.

סה”כ תקציב מגנ”ט ל-2006 הוא כ-200 מליון ₪ המאפשרים פעילות בהיקף של כ-285 מליון ₪.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן