סיקור מקיף

"הכניסה של חברת סולאראדג' (SolarEdge) למדד ה-S&P 500 מראה על בשלות תחום האנרגיה הסולארית"

כך  אומר ליאור הנדלסמן שנמנה עם חמשת מייסדי החברה. לדבריו, השבבים של החברה מותקנים במיליוני מערכות לניהול אנרגיה לרבות אגירת אנרגיה. "המחקר והפיתוח שנעשו בסולארדג' סייעו לפריצת הדרך של תחום האנרגיה הסולארית"

מתקין של פאנלים סולאריים בפעולה. <a href="https://depositphotos.com. ">המחשה: depositphotos.com</a>
מתקין של פאנלים סולאריים בפעולה. המחשה: depositphotos.com

הכניסה של חברת סולאראדג' למדד ה-S&P 500   שהתרחשה השבוע מראה על בשלות תחום האנרגיה הסולארית ובנפרד, גם על הפיכת ישראל מסטארט-אפ ניישן לסקייל-אפ ניישן –  כך אומר ליאור הנדלסמן ממקימי החברה בראיון לאתר הידען. כיום ליאור שותף בקרן גרוב ונצ'רס אך עדיין פעיל בדירקטוריון סולאראדג'.

"סולאראדג' היא מהחברות הישראליות הכי גדולות בשווי שוק ובהיקף מכירות משמעותי של כ-2 מיליארד דולר בשנה לפי תחזיות האנליסטים והחברה. החברה מוכרת חומרה ומערכות ניהול למערכות סולאריות. החברה מספקת את כל פתרונות המרת האנרגיה, אגירת אנרגיה וניהול  מערכות סולאריות, ובשנים האחרונות נכנסה גם לתחום של הנעת רכבים, הטענת רכבים, ואפילו מערכות אל פסק."

"זו פעם ראשונה שחברה ישראלית כלשהי נכנסת למדד החשוב בעולם. זו עוד אבן דרך של החברה. יש לה עוד הרבה מקום לגדול אליו."

"האירוע הזה של כניסה למדד החשוב ביותר בעולם מעיד על השלב החדש והמסעיר של חברות הטכנולוגיה הישראליות שהפכו אותנו מ"סטארט-אפ ניישן" ל"סקייל-אפ"  ניישן.  הוא גם מראה את עוצמתו של שוק האנרגיה הסולארית בפרט והאנרגיות המתחדשות בכלל. זה העתיד של המין האנושי."

"השוק כולל את כל מי שמתקין ובונה מערכות סולאריות גם מערכות מסחריות גדולות  וגם מערכות ביתיות, וכן ספקי אגירת אנרגיה, מנהלי רשתות ויצרני רכבים חשמליים."

"היום ייצור האנרגיה מהשמש זול יותר מכל מקור אנרגיה אחר ואלה  שטוענים שהוא יקר ביחס לאנרגיה מדלק  מאובנים פשוט לא מעודכנים. אנרגית השמש היא ממקורות האנרגיה הזולים שיש. כדי להגדיל את  חלקן של מערכות ייצור חשמל סולאריות בתמהיל האנרגיה צריכים גם פתרונות  לבעיית אגירת האנרגיה.  יש אפשרות אגירה בסוללות  דומות לאלו שנמצאות במכוניות חשמליות. גם כאשר השימוש בסוללות מייקר את עלות הפקת האנרגיה היא עדיין זולה מכל  סוג אחר של אנרגיה פוסילית."

למה לא "מרביצים גז" באימוץ אנרגית השמש?

"אכן התחום צובר תאוצה. אנרגיה מהשמש היא מקור האנרגיה שגדל הכי מהר בתמהיל האנרגיות בעולם –  יותר מכל מקור אחר. לוקח עשרות שנים לעבור מייצור אנרגיה שמבוסס על דלקים מאובנים לייצור אנרגיה שמבוסס על אנרגיה סולארית, אבל זאת המגמה. צריך להבין שלוקח זמן לעבור מאפס למאה. כבר היום, בלא מעט מהמדינות בעולם אנרגיה סולארית היא אחוז משמעותי מייצור האנרגיה אם כי דלק המאובנים הוא עדיין המקור העיקרי."

התרומה של סולאראדג' לבשלות הטכנולוגיה

בתשובה לשאלה מדוע לא התחילו בתאוצה של המעבר לאנרגית שמש נאמר נאמר בשנת 2000, מה שאולי היה מקל במקצת את חומרת משבר האקלים, הסביר הנדלסמן: "ברור שחברות שחיות ממכירת דלקים מאובנים עשו במשך שנים מאמץ גדול להאט את קצב המעבר לאנרגיה סולארית, אבל היום, כשאנרגיה סולארית היא כל כך זולה ביחס לאנרגיה מדלקים מאובנים, אפילו חברות אנרגיה גדולות מאמצות אנרגיה מתחדשת. בשנת 2000 הטכנולוגיות של המרת אנרגיה סולארית לחשמל ואגירתה לא הגיעו לרמת הבשלות של היום. חלק מזה  נעשה על ידינו ממש – בסולאראדג'. זו היתה מטרתנו כשהקמנו את החברה. אני מאוד מאושר שזה גם הצליח."

כיצד האנרגיה הסולארית תשפיע על מרכיב הולכת החשמל?

"רבים לא מבינים שאחד היתרונות המשמעותיים ביותר של אנרגיה סולארית היא העובדה שאפשר לייצר אותה במקום שבו צורכים אותה בניגוד לאנרגיה פוסילית שהיא כלכלית רק בתחנות כוח גדולות וכאשר בונים תחנות כוח צריך להוליך את החשמל לאיזורי הצריכה. את האנרגיה הסולארית מייצרים על גגות באיזור הצריכה. הרבה מהחיסכון הנוסף של אנרגיה סולארית מגיע מזה שהיא מקלה מאוד על שרשרת ההולכה ומקטינה את ההוצאות שנדרשות בה."

מה ההצעה שלך ליזמים שבאים היום ורוצים להיות כמוכם?

הנדלסמן: "עליהם למצוא בעיה גדולה ולפתח את המוצר הכי טוב שהלקוחות צריכים ולהתמקד בזה. ברגע שיש לך מוצר טוב שפותר בעיה גדולה אתה יכול לגדול ולגדול. בעיה גדולה משמעותה שוק גדול."

גיא סלע חסר לנו

סולראדג' הוקמה בשנת 2006 על ידי חמישה יוצאי היחידה הטכנולוגית של אגף המודיעין: גיא סלע ז"ל ששימש כמנכ"ל ויו"ר במשך שנים; ליאור הנדלסמן, סמנכ"ל שיווק ואסטרטגיית מוצר; יואב גלין, סמנכ"ל פיתוח; מאיר אדסט, סמנכ"ל לטכנולוגיות ליבה; ועמיר פישלוב, מנהל ארכיטקטורת תוכנה.

הנדלסמן מבקש להזכיר את גיא סלע: "גיא היה המנכ"ל עד הרגע האחרון של חייו. הוא נפטר לפני כשנתיים מסרטן, ובדיוק אירועים כאלה כאשר החברה מצליחה וגדלה, הם האירועים שבהם הוא חסר לנו מאוד ואנחנו מתגעגעים אליו מאוד וחבל לנו שלא זכה לראות אותנו חוגגים את הרגעים הללו."

עוד בנושא באתר הידען:

2 תגובות

  1. האם יש כבר פאנלים סולרים שמבוססים על פרובסקיט? אם כן, האם מוצרי החברה מתאימים לפאנלים כאלו?

  2. כתבה מעניינת וחשובה. יש לציין שכניסתה למדד תתרחש ב20/12/2021 ולא כמו שצויין בתחילת הכתבה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן