סיקור מקיף

הכל במקור: המדענים מצאו את סוד הניווט המגנטי של היונים

רגישות בבסיס המקור של יונת הבית עשויה לספק את התשובה לסיפור המורכב – כיצד היונים מוצאות את הדרך הביתה

אבי בליזובסקי

קישור ישיר לדף זה: https://www.hayadan.org.il/pigeons261104.html

מדענים גילו לראשונה כי ליוני הבית יש איבר בבסיס המקור שלהם הממפה את השינויים בשדה המגנטי של כדור הארץ. הממצאים מחזקים את הרעיון לפיהם יוני הבית ושאר הציפורים הנודדות משתמשים ברשת של סימנים נראים ובלתי נראים כדי להנחות אותם על פני מאות ולעיתים אלפי קילומטרים של אדמה.
קורדולה מורה ועמיתיו באוניברסיטת אוקלנד מאמינים כי הם פתרו את אחת מחידות המסתורין של יונת הבית – האם היא משתמשת באנומליות בשדה המגנטי של כדור הארץ כדי לבנות מפה שתתן לה את מיקומה במרחב.
אף כי ניסויים קודמים הציעו כי הצפורים יכולים לנווט את עצמם לפי השדה המגנטי של כדור הארץ, היו ניסויים אחרים שהראו כי הם יכולים לאתר שינויים קלים בשדה. תיאוריה מתחרה טענה כי ליונים יש חוש ריח מפותח המסייע להם.
פרופ' טים גילפורד (Guilford) מאוניברסיטת אוקספורד בבירטניה, אמר כי ניווט בעלי חיים כמו יונת הבית נותר מסתורין בכמה היבטים. "הצפורים יודעים להשתמש בשמש כמצפן העיקרי שלהם, ועופות מהגרי לילה משתמשים בניווט לפי שדה מגנטי ומצפן כוכבים. "זה השלב השני, אך את הסימנים הבלתי נראים, אלו שבשלב הראשון, היה קשה לגלות." אמר.

ד"ר מורה ועמיתיו בניו זילנד מצאו כי יונים יכולים לגלות, ולפיכך גם למפות את השינויים הזעירים בשדה המגנטי. "המחקר מראה כי ליונים יש חיישן לצפיפות מגנטית, קרוב לודאי במקור, שבעזרתה הן משתמשות קרוב לודאי כדי לתקן את מיקומן." במאמר בכתב העת נייצ'ר אמרו ד"ר מורה ועמיתיו: "הוכחנו כי יונת הבית יכולה להבדיל בין נוכחות להעדרות של אנומליה מגנטית בניסויים בתנאים מבוקרים".
החוקרים אימנו יונים לקפוץ בין אחד משני משטחי האכלה בהתאם לשאלה האם השדה המגנטי הופעל או הופסק. כאשר הולבשו מגנטים זעירים בבסיס המקור, או כאשה הוזרקה להם הרדמה מקומית, יכולת זו להבדיל בין אנומליות בשדה המגנטי אבדה. החוקרים מציעים כי לעופות יש חלקיקים מגנטיים מיקרוסקופיים במקור. שינויים בכיוון החלקיקים הללו עשוי לשדר למרכז הניווט במוח היונה.
ישנו ספק קל בכך שהיונים גם משתמשים בסימנים ויזואליים. מוקדם יותר השנה מצא פרופ' גילפורד כי יוני הבית משתמשים בדרכים מוכרות הביתה תוך העזרות בציוני דרך. המחקר שלו חשף כי היונות עוברות לעיתים נדירות בלב השדות משום שהן עוקבות לרוב אחר הדרכים.

לידיעה באתר העיתון הבריטי אינדיפנדנט
ידען אבולוציה בפעולה

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~14014122~~~196&SiteName=hayadan

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן