סיקור מקיף

היונים עפות לאורך כבישים ופונות בצמתים

מחקר בבריטניה מגלה כי יונים מנווטות באמצעות כבישים ומסילות רכבת. לדברי החוקרים, הן נעזרות בדרכים יותר מאשר באמצעי הניווט הטבעיים שלהן * המחקר ערך עשר שנים ונעשה בו שימוש ב-GPS

וואלה!

קישור ישיר לדף זה: https://www.hayadan.org.il/pigeonsgps.html

מחקר של זואולוגים מאוניברסיטת אוקספורד מגלה כי יונים מנווטות את דרכן ברחבי בריטניה בעזרת כבישים ומסילות רכבת. לדבריהם, המצפנים המגנטיים והסולאריים הטבעיים של הציפורים משמשים אותן בדרך כלל פחות מדרכי התעבורה של בני האדם.

במחקר, שנמשך עשר שנים, נצפו יונים רבות כשהן מבצעות פנייה בצומת של כביש מהיר ומשתמשות בנקודות בולטות בשטח כדי לציין לעצמן מיקום. עורכי המחקר עצמם נדהמו מתוצאותיו. החוקרים מיפו את מסלולי היונים ברמת דיוק של כשלושה מטרים בעזרת מכשירי איכון זעירים וטכנולוגיית GPS, שמאתרת מיקום בעזרת אותות המשוגרים מלוויינים.

פרסומתחבר צוות המחקר, ד"ר טים גילפורד, אומר כי הממצאים חד-משמעיים. "הן לא עוקבות אחרי קווים לינאריים כל הזמן. לפעמים, כשהן עפות בגובה של 70 עד 100 מטר בשטח בנוי קשה לראות בבירור אחרי מה הן עוקבות. אבל כשהן עפות מעל כביש לאורכו, זה ברור לגמרי. ראינו כאלו שעפו מעל מעבר אוקספורד ופנו בצמתים ספציפיים, כמו בני אדם".

ד"ר גילפורד סבור שהיונים נעזרות בשמש לניווט כשהן מעל שטח שלא מוכר להן. לדבריו, לפעמים כשתוואי הדרך מאפשר זאת הן טסות בקו ישר ומתעלמות מהדרכים כדי לקצר את דרכן. החוקרים מאמינים שהציפורים משתמשות בטכניקת הניווט בעזרת כבישים ומסילות ברזל כדי שמסלול התעופה שלהן יהיה פשוט עד כמה שאפשר.

ידען הטבע
לידיעה באתר החדשות של יאהו

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~765245855~~~196&SiteName=hayadan

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן