סיקור מקיף

הלילה שיא מטר הפרסאידים – צפוי מופע מרהיב

מה שמיוחד השנה הוא שהירח כמעט לא נמצא בשמים, שלושה ימים לפני שהירח מגיע לרבע הראשון שלו ושוקע הרבה לפני חצות, שעון מקומי ולכן ניתן יהיה לראות הרבה מטאורים

מטר מטאורים כפי שצולם בחשיפה ארוכה (הקווים הארוכים הם מסלולי הכוכבים לאורך זמן הצילום, הקווים החוצים אותם הם מטאורים. <a href="https://depositphotos.com. ">המחשה: depositphotos.com</a>
מטר מטאורים כפי שצולם בחשיפה ארוכה (הקווים הארוכים הם מסלולי הכוכבים לאורך זמן הצילום, הקווים החוצים אותם הם מטאורים. המחשה: depositphotos.com

היום (12 באוגוסט 2021) חל השיא של מטר הפרסאידים – מטר המטאורים הגדול של הקיץ. השיא עצמו היה כבר בשעה 15:00 שעון ישראל אך זה מטר כל כך נרחב שניתן יהיה לראות שרידים שלו גם בלילה או שתיים הבאים.

מה שמיוחד השנה הוא שהירח כמעט לא נמצא בשמים, שלושה ימים לפני שהירח מגיע לרבע הראשון שלו ושוקע הרבה לפני חצות, שעון מקומי.

ההערכה היא שנראה מטאורים בקצב של 100 לשעה. יש הרבה יותר אבל רק הבהירים נראים, וכמובן ככל שהמקום חשוך יותר כך יש סיכוי לתפוס יותר מטאורים.

המטר נראה כיוצא מקבוצת פרסאוס, על שמו של גיבור המיתולוגיה היוונית.  הפרסאידים הם אחד המטרים הארוכים ביותר מבחינת מספר השנים לקיומם והם אחד ממטרי המטאורים הגדולים בשנה, מתחרים רק עם הג’מינידים בדצמבר בשנים האחרונות.

המקור של הפרסאידים הוא השביט התקופתי 109/P סוויפט-טאטל. כוכב שביט זה התגלה בשנת 1862,  והתקרב שוב לשמש לאחר הגילוי רק בשנת 1992 כלומר מסלולו סביב השמש הוא 133 שנה. הפרסאידים הם מטר מוכר מאז אמצע המאה ה-19 והמעבר של סוויפט -טאטל דרך מערכת השמש הפנימית לפני שלושה עשורים מבטיח זרם חזק של חלקיקים מזנבו הנשרפים באטמוספירה ונראים ככוכבים נופלים, עמוק לתוך המאה ה-21. ההערכה היא שהלילה יגיעו בשעות השיא לפנות בוקר כ-95 מטאורים בהירים.

פרטים על אירועים הקשורים למטר הפרסאידים באתר סוכנות החלל הישראלית

עדכון בשעה 20:15 ערוץ 12 מדווח על עשרות אלפי ישראלים העושים את דרכם דרומה, ועל כך שקק”ל הודיעה שכל חניוני הלילה תפוסים. עם זאת, הנגב גדול – מירוחם דרך מצפה רמון ועד הערבה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן