סיקור מקיף

שיגור ונחיתה מוצלחים לקפסולה של ג'ף בזוס (וידאו)

(עדכון, החללית שוגרה בשעה 16:12 שעון ישראל, המשגר שלה נחת בהצלחה לשימוש חוזר והחללית עצמה נחתה בשעה 16:23) טייס צעיר, אישה בת 82 שכמעט היתה אסטרונאוטית כשנאס"א החליטה שלא לגייס נשים למשימות מרקורי, היזם ג'ף בזוס ואחיו מארק בין הטסים היום. ידיעה מתעדכנת

החללית בלו אוריג'ין נוחתת בשלום לאחר שיגור מוצלח ראשון שלה עם אסטרונאוטים ובהם המנכ"ל ג'ף בזוס, אחיו מארק, ושני אסטרונאוטים. צילום מסך
החללית בלו אוריג'ין נוחתת בשלום לאחר שיגור מוצלח ראשון שלה עם אסטרונאוטים ובהם המנכ"ל ג'ף בזוס, אחיו מארק, ושני אסטרונאוטים. צילום מסך

16:23 הקפסולה ובה הנוסעים נחתה בהצלחה לא הרחקמאתר השיגור בטקסס.

16:20 המשגר שהעלה אותה נחת בהצלחה על "רגליו"

16:17 החללית הפעילה מצנח להאטת הירידה.

16:12 החללית ובה האחים ג'ף ומארק בזוס, ושני תיירי חלל – הולנדי בן 18 ומי שכמעט היתה אסטרונאוטית, והצליחה לטוס בגיל 82 בדרכם לחלל.

ידיעה מוקדמת:

היום צפוי השיגור של ג'ף בזוס ותיירי חלל לטיסה תת מסלולית בחללית זאת כשבוע לאחר טיסה דומה שערך מיליארדר אחר – ריצ'ארד ברנסון. אחד הויכוחים היה האם אכן החללית של ברנסון הגיעה לחלל, משום שגובה הטיסה המרבי היה 85 ק"מ בעוד שסף החלל מוגדר ברוב העולם כ-100 ק"מ.

תא הנוסעים של קפסולט בלו אוריג'ין. צילום יחצ, בלו אוריגי'ן
תא הנוסעים של קפסולט בלו אוריג'ין. צילום יחצ, בלו אוריגי'ן

הבדל נוסף הוא שבניגוד למטוס החלל של וירג'ין גלקטיק, במקרה של בזוס מדובר בקפסולת חלל אמיתית, שממריאה בשיגור אנכי רגיל ונוחתת בעזרת מצנחים.

תייר חלל בן 28 ותיירת בת 82 יצטרפו לג'ף בזוס ולאחיו מארק

בשבוע שעבר חשפה, Blue Origin את זהותו של הנוסע הצעיר ביותר, שיטוס במקומו  ועל חשבונו של תייר החלל שזכה במכרז לאחר ששילם 23 מיליון דולר וויתר בינתיים על הטיסה.

שמו של הנוסע הוא אוליבר דימן, שהיה מוקדם מהחלל מאז שהיה בן ארבע. הוא יים את לימודיו בתיכון בשנת 2020, ומאז הספיק להוציא רשיון טיס. מספטמבר הקרוב הוא ילמד באוניברסיטת אוטרכט בהולנד פיזיקה וניהל חדשנות.

הוא יצטרף לג'ף בזוס, מארק בזוס ווולי פאנק על סיפון הטיסה המאויישת המסחרית הראשונה של בלו אוריג'ין היום, 20 ביולי. ביחד איתו תטוס גם ואלי פאנק, בת ה-82, שנבחרה על ידי בזוס, וכך יישברו שני שיאים – האסטרונאוט הצעיר ביותר והאסטרונאוטים המבוגרת ביותר שטסו לחלל.

פאנק, בת 82, היא אחת מתריסר נשים שזכו לכינוי מרקורי 13  כפרפראזה על קבוצת האסטרונאוטים המקוריים של נאס"א,  מרקורי 7. פאנק והאחרות היו טייסות מיוימנות שכמו עמיתיהן הגברים, חלמו לטוס אפילו גבוה יותר, לחלל. אבל הם מעולם לא נכללו בחזון של נאס"א לטיסת חלל ומעולם לא הפכו לאסטרונאוטיות — עד עכשיו. 

"וולי פאנק מעולם לא ויתרה על חלומה על טיסת חלל", אמרה מרגרט וויטקאמפ, אוצרת המחלקה הלאומית להיסטוריית האוויר והחלל בסמית'סוניאן, שכתבה ספר על הנשים שניסו להיכלל בתוכנית האסטרונאוטים של נאס"א,ל-Space.com. "יש קצת צדק פואטי נחמד בהכללתה בטיסה הזאת."

עוד בנושא באתר הידען:

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

3 תגובות

  1. אי אפשר לטוס לעבור את הרקיע הכל שטויות עובדים עלינו בעיניים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן