סיקור מקיף

“החלל החדש נותן הזדמנות מצויינת לישראל”

כך אומר פרופ’ יצחק בן ישראל, ששימש עד לפני כמה חודשים יו”ר סוכנות הישראלית במפגש מועדון בכירי ההייטק סיליקון קלאב שהתקיים ב-27 בדצמבר

“החלל החדש הוא בשורה טובה לעולם בכלל ולישראל בפרט” אומר פרופ’ יצחק בן ישראל, ששימש במשך שנים רבות יו”ר סוכנות החלל הישראלית.

פרופ’ בן ישראל השתתף במפגש פורום מנהלי ההייטק “סיליקון קלאב” שהתקיים ב-27 בדצמבר בת”א שעסק בתחום החלל החדש.

“החלל החדש הוא תוצאה של התפתחות הטכנולוגיה שמאפשרת היום  לעשות דברים שפעם עלו הרבה והיו גדולים וכבדים כך  שרק מעצמות יכלו לעשות אותם. היום אפשר לעשות במשקלים יותר קטנים, במחירים יותר קטנים ובקבוצות אנשים יותר קטנות, וזה פועל לטובת תעשיית החלל בעולם כולו. במדינות קטנות שיש להן בעיה של משאבים וכוח אדם זה טוב שבעתיים.”

“יש לכך דוגמאות רבות, רמון ספייס בונה כרטיס מחשב שמתפקד בתנאים הקשים של החלל. סטמראד בונה חליפת חלל נגד קרינה. בשביל דברים כאלה לא צריך תשתיות כבדות וקווי ייצור ענקיים. ישראל בנתה לווין כל שלוש שנים. אם היינו מתאמצים היינו יכולם לבנות לווין בשנה אך לכך נדרשים אלפי עובדים וחדרי ייצור שחלקם חדרים נקיים. הרבה יותר קל וטוב לישראל לפעול בתחום החלל החדש.”

השיפור הטכנולוגי גם מביא עימו ירידה בעלויות כך שגם חברות פרטיות יכולות להכנס לתחום החלל, לא רק ממשלות. אני לא מדבר רק על חברות כמו ספייס אקס שהיא חברה מסחרית אבל בגודל של מדינה, אלא על דברים קטנים יותר כדוגמת בראשית.

“אנחנו מציינים כעת 50 שנה לנחיתה האחרונה על הירח בתוכנית אפולו. אבל תחשבו רגע על כך שעמותה פרטית במדינת ישראל פיתחה נחתת שנוחתת על הירח! (עזבו כרגע את זה שהיא התרסקה בגלל טעות אנוש). כל הפרויקט כולו מהמסד עד הטפחות עלה 100 מיליון דולר. זה סכום עצום בשביל אנשים פרטיים אבל זה סכום שמשקיעים ואפילו תרומות יכולים לכסות.”

“דוגמה יותר קיצונית: ישראל היתה המדינה הראשונה בעולם ששיגרה לחלל ננו לוויינים (קיובסאט) שנבנו בבתי ספר תיכוניים. לא מדובר אפילו על אוניברסיטה. לסוכנות החלל הישראלית יש תוכנית לבניית שמונה לווינים  (לוויני תבל שייבנו על ידי שמונה בתי ספר ברחבי הארץ). ההשקעה ללווין, כולל בניית חדרים נקיים ותחנת רדיו לתקשורת בכל אחד מבתי הספר, היא 200 אלף דולר ללווין – פחות ממיליון שקל. כשהיינו ילדים היינו יכולים להעלות על דעתנו שבתיכון יבנו לווין? כל זה הניו ספייס.”

“וכמובן אם דיברנו על בתי ספר תיכון מגיעים לנקודה שהמרכיב הכי חשוב לתחום החלל בישראל הוא החינוך. הדבר תואם את המטרות שלנו באופן כללי כי הישרדותנו בעולם בנויה על יתרון בכוח אדם איכותי ובטכנולוגיה.”

3 תגובות

 1. כיצד יכולה להגיב למאמר על בריחת אלקטרון בשדה קוונטי בסיביבה חמה…בדנא…במרחקים ננו קצרים בשזירת 8 הגורמים למוטציות אם מתבצעים לפני ההעתקה של התא…בבעלי חיים..
  אם בחיפוש המאמר לא עולה?
  וכתובת המייל מועתקת חלקית?
  אם מעוניינת לרדום את התגובה ולקבל מענה לא דרך המייל…אלא לנייד..
  המספר שמור אצלכם
  רחל רון (ויזל) מאשקלון

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן