סיקור מקיף

האם השמש התחילה את חייה כחצי מזוג כוכבים תאומים?

מדענים מאוניברסיטת הרווארד טוענים שייתכן שלשמש היה פעם נלווה בינארי עם מסה דומה. אם התיאוריה תאומת, הנוכחות של כוכב נלווה קדום מגדילה את הסבירות שענן אורט נוצר כפי שהוא נצפה וכוכב הלכת התשיעי נלכד ולא נוצר בתוך מערכת השמש

הדמיית אמן של נלווה פוטנציאלי של השמש, שתיאורטיקנים מאמינים שהתפתח בצביר ההולדת של השמש ולאחר מכן אבד. אם תוכח, תיאוריית הנלווה של השמש תוסיף אמינות לתיאוריות שעננת אורט נוצרה כפי שאנו רואים אותה כיום, וכוכב הלכת התשיעי נלכד ולא נוצר במקום שלו. מזכה: מ. ווייס
הדמיית אמן של נלווה פוטנציאלי של השמש, שתיאורטיקנים מאמינים שהתפתח בצביר ההולדת של השמש ולאחר מכן אבד. אם תוכח, תיאוריית הנלווה של השמש תוסיף אמינות לתיאוריות שעננת אורט נוצרה כפי שאנו רואים אותה כיום, וכוכב הלכת התשיעי נלכד ולא נוצר במקום שלו. מזכה: מ. ווייס

בתיאוריה חדשה שפירסמו לאחרונה ב-The Astrophysical Journal Letters מדענים מאוניברסיטת הרווארד נטען שייתכן שלשמש היה פעם נלווה בינארי עם מסה דומה. אם התיאוריה תאומת, הנוכחות של כוכב נלווה קדום מגדילה את הסבירות שענן אורט נוצר כפי שהוא נצפה וכוכב הלכת התשיעי נלכד ולא נוצר בתוך מערכת השמש.

ד”ר אבי לייב, פרופסור למדע בהרווארד, ואמיר סיראג’, סטודנט בלימודי הסמכה בהרווארד, הניחו שהקיום של כוכב נלווה בינארי שאבד מזמן בצביר ההולדת של השמש — אוסף הכוכבים שנוצרו יחד עם השמש מאותו ענן צפוף של גז מולקולרי — יכול להסביר את ההיווצרות של עננת אורט כפי שאנו צופים בה כיום.

התיאוריה הפופולרית קושרת את ההיווצרות של עננת אורט עם שאריות שנשארו מההיווצרות של מערכת השמש ושכניה, כשעצמים פוזרו על ידי כוכבי הלכת למרחקים גדולים וחלק מהם הוחלפו בין כוכבים. אבל מודל בינארי יכול להיות החלק החסר בתצריף, ולדברי סיראג’, לא צריך להפתיע את המדענים. “מודלים קודמים התקשו להפיק את היחס המצופה בין עצמי דיסק מפוזרים ועצמים בענן אורט החיצוני. מודל הלכידה הבינארית מציע שיפור ושכלול משמעותיים, וזה נראה ברור במבט לאחור: רוב הכוכבים דמויי השמש נולדים עם נלווים בינאריים”.

אם ענן אורט אכן נלכד עם עזרה מכוכב נלווה קדום, ההשלכות על ההבנה שלנו איך נוצרה מערכת השמש יהיו משמעותיות. “מערכות בינאריות הרבה יותר יעילות בלכידת עצמים מאשר כוכבים יחידים”, אמר לוב. “אם עננת אורט נוצרה כפי שהיא נצפית, ישתמע מכך שלשמש היה למעשה נלווה עם מסה דומה שאבד לפני שהשמש עזבה את צביר ההולדת שלה”.

הוכחה שענן אורט נלכד לא רק תגדיר מחדש את ההיווצרות של מערכת השמש שלנו אלא גם תוכל לענות על שאלות על מקור החיים בכדור הארץ. “ייתכן שעצמים בענן אורט החיצונית מילאו תפקידים חשובים בהיסטוריה של הארץ, כמו אולי הבאת מים לארץ וגרימת הכחדת הדינוזאורים”, אמר סיראג’. “חשוב להבין את המקור שלהם”.

למודל יש גם השלכות על כוכב הלכת התשיעי המשוער, שלוב וסיראג’ מניחים שהוא לא נמצא שם לבד. “החידה הוא לא רק לגבי עננת אורט, אלא גם לגבי עצמים קיצוניים מעבר לנפטון, כמו כוכב הלכת התשיעי הפוטנציאלי”, אמר לוב. “לא ברור מהיכן הגיעו, והמודל החדש שלנו מנבא שצריכים להיות עוד עצמים עם מיכוון מסלולי דומה לכוכב הלכת התשיעי”.

עננת אורט והמקום המוצע של כוכב הלכת התשיעי כל כך רחוקים מהשמש שתצפית והערכה ישירות מהוות אתגר לחוקרים של היום. אבל מצפה וירה סי. רובין, שיתחיל לפעול בתחילת 2021, יאשר או ישלול את הקיום של כוכב הלכת התשיעי והמקור שלו. סיראג’ אופטימי: “אם מצפה רובין יאמת את הקיום של כוכב הלכת התשיעי, ומקור נלכד, וגם ימצא אוכלוסייה של כוכבי לכת ננסיים שנלכדו באופן דומה, אז המודל הבינארי יועדף על פני ההיסטוריה של כוכב בודד שהניחו זמן רב”.

אם לשמש אכן היה נלווה קדום שתרם להיווצרות של מערכת השמש החיצונית, היעדרו כיום מעלה את השאלה לאן הוא נעלם. “כוכבים חולפים בצביר ההולדת הזיזו את הנלווה מהשמש באמצעות ההשפעה הכבידתית שלהם”, אמר לייב. “אבל לפני האובדן של הנלווה מערכת השמש כבר לכדה את מעטפת העצמים החיצונית שלה, כלומר עננת אורט ואוכלוסיית כוכב הלכת התשיעי ודומיו”. סיראג’ הוסיף: “הנלווה של השמש שאבד מזמן יכול להיות עכשיו בכל מקום בשביל החלב”.

להודעה של החוקרים

למחקר המדעי

עוד בנושא באתר הידען:

14 תגובות

 1. לאדון “אמת לאמיתה”, שעשעת אותי מאוד, ובהחלט עשית לי את הדקה, אם לא את השעה כולה. אכן, ככה נראה מחזיר בתשובה מאיר פנים כשבועטים את מסיכת “העובדות המדעיות של הזוהר” מעל פניו.

 2. יש הרגשה של תרגום גוגל טרנסלייט. מהידען הייתי מצפה ליותר מקצועיות או שפה נגישה להדיוטות (לא הדיוט אבל גם אני התקשיתי להבין).

 3. די כבר עם השטויות האלה “בתורה כתוב… בספר הזוהר כתוב…” בתורה כתובות ככ הרבה שטויות, ואמונה עיוורת מקשרת בין כל שני מאורעות בלתי תלויים בעליל. מחר תהיה הפיכת זומבים, יבואו ויגידו לנו “חזון העצמות היבשות”. מחר לא תהייה הפיכת זומבים, יבואו ויגידו אותו הדבר. יאללה חלאס.

 4. תגובה ל*הנני כאן* הכופר והגאותן ימח שמך.
  הכפירה והגאווה שלך מותירה אותך כסיל- העניין של שלמות לאדם חסר – זה הדגשת החיסרון של מול השלמות. לכן אתה בטיפשותך לא רואה את הסימן אחר סימן שעומד מול עיניך ורק את החיסרון הינך רואה.
  לכן אני מתפלל שימח שמך- ותוולד מחדש עם ענווה וחוכמה ממש היום וברגע זה ותראה מה מול עיניך.

 5. אני שמח לראות שכבר היו לפני שכבר ציינו שהכל כבר כתוב בתורה- שניתנה לנו מבורא העולם- מלך מלכי המלכים- הקב”ה.
  מי שבאמת אבל באמת רק יחפש את האמת, הוא ימצא אותה אצלנו ביהדות.

 6. הירח הזה שלנו הוא בהחלט לא שמש ש”הלכה ונתמעטה”. הירח הוא גוש סלע שבאופן יחסי קטן במקצת מכדור הארץ, בעוד שהשמש (וכך גם אחותה האבודה) היא כדור ענק של מימן והליום (וחומרים נוספים) שנתונים בטמפרטורות אדירות, וכבדה בערך פי מיליון מכדור הארץ. אין מצב שהשני יהפוך לראשון, אפילו אם היה מעורב בעניין איזה “השם” סכל, שלא מצליח לעשות עבודה ראוייה בפעם הראשונה.

  וחוץ מזה תירגעו, זוהי רק תזה – הצעה לסדר היום של כמה מדענים. עליה לעבור אי אילו מכשולים כד שתתקבל כתיאוריה המקובלת להיווצרות מערכת השמש, לא צריך להפליג בשטויות מחזירי בתשובה בגלל זה.

 7. בתורה כתוב שבזמן בריאת העולם ה’ בראה את השמש והירח באותו הגודל (מגרש רבה או תנחומה על פרשת בראשית) ואז קרה מה שקרה והנה הקטין את הירח (שהגב עדין קטן) להגדיל את השמש (שהגב עדין גדלה).

 8. זה מדהים כל פעם מחדש. עכשיו מגלים בצורה מדעית תגלית מרעישה. אבל אם תקראו את מפרש התורה -רש”י, שכתב את דבריו לפני 1000 שנה.
  הַמְּאֹרֹת הַגְּדוֹלִים – שָׁוִים נִבְרְאוּ, וְנִתְמַעֲטָה הַלְּבָנָה עַל שֶׁקִּטְרְגָה וְאָמְרָה: אִי אֶפְשָׁר לִשְׁנֵי מְלָכִים שֶׁיִּשְׁתַּמְּשׁוּ בְּכֶתֶר אֶחָד.
  וְאֵת הַכּוֹכָבִים – עַל יְדֵי שֶׁמִּעֵט אֶת הַלְּבָנָה, הִרְבָּה צְבָאֶיהָ לְהָפִיס דַּעְתָּהּ.
  אז מה המסקנה? שלפני 1000 שנים ידעו דברים שאנחנו מגלים רק היום?

 9. הקצב של המדע איטי מאוד.
  זה כתוב בתורה.
  “ויעש אלוהים את שני המאורות הגדולים”
  ואחר כך כתוב ..”את המאור הגדול ואת המאור הקטן”.
  אז איך משניים גדולים נהיו שמש וירח?!
  (מסכת חולין ס:) מתרץ רבי שמעון בן פזי, אמרה ירח לפני הקדוש ברוך הוא, ריבונו של עולם אפשר לשני מלכים שישתמשו בכתר אחד?
  אמר לה לכי ומעטי עצמך וכו’

  מדענים נכבדים התאום של השמש התקטן בהוראת יוצרו הלא הוא הקב”ה.
  והוא הירח.
  תפסיקו לחפש, ולבזבז כסף. הכל כתוב בתורה.
  עוד כשהמדע חשב שהעולם שטוח, בזוהר היה כתוב שהוא עגול…

 10. זה לא מסביר את קיום ענן אורט
  הענן היה צריך להתפזר או להימשך
  אל תוך המערכת שמש שלנו…
  יש שם עדיין עוד משהו

 11. ה”תיאוריה” הזו, לא בהכרח עם כל הנלווה לה, ידועה לכל ילד שמתחיל חינוך חרדי, בגיל חמש. רק תקלידו בגוגל: “אין שני מלכים משמשין בכתר אחד”. (טענת הירח)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן